Abp Gądecki: "Kościół potrzebuje nawrócenia"

(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Porównując idealny obraz Kościoła, jakiego pragnął Chrystus z tą rzeczywistością, z jaką mamy dzisiaj do czynienia w Kościele, rodzi się pragnienie odnowy - pisze w liście pasterskim na Wielki Post abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański dzieli się w nim, jak stwierdza, kilkoma prostymi, wielkopostnymi myślami, związanymi z duszpasterskim nawróceniem Kościoła.

Głównym przesłaniem listu jest wezwanie do misyjnego wyjścia ku drugim. "Kościół koniecznie musi dzisiaj wyjść, głosząc Ewangelię wszystkim ludziom, w każdym miejscu, przy każdej okazji, nie zwlekając i bez obaw" - pisze abp Gądecki.

"To misyjne wyjście na zewnątrz zaczyna się od reformy wspólnoty Kościoła. Tego rodzaju odnowa jest w stanie przemienić zwyczaje, style, rozkład zajęć, język w ten sposób, by wszystkie struktury kościelne stały się odpowiedniejszą drogą ewangelizowania współczesnego świata" - zauważa metropolita poznański.
Abp Gądecki przekonuje, że działalność misyjna Kościoła powinna być cierpliwa i wytrwała. Zaczyna się ona od biskupa diecezji. "Także nasza diecezja winna dokonać w sposób zdecydowany rozeznania, oczyszczenia i reformy, aby jej impuls misyjny był coraz bardziej intensywny, ofiarny i owocny" - pisze wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Szczególną uwagę zwraca abp Gądecki na rozbudzenie kapłańskiego zapału apostolskiego, który by zarażał i budził entuzjazm, a także wspólnot życia konsekrowanego żyjących na co dzień duchem prawdziwie braterskim i pojednanym.

"Ważną rolę w owym misyjnym otwarciu i kreatywności posiada parafia, bo ona charakteryzuje się wielką elastycznością i może przyjmować różne formy. Parafia spełni swoją rolę, jeśli będzie rzeczywiście utrzymywała kontakt z rodzinami i życiem ludu" - zauważa abp Gądecki. Z parafią nie powinny tracić kontaktu wspólnoty, ruchy oraz stowarzyszenia, które wnoszą zapał ewangelizacyjny i zdolność do dialogu ze światem.

"Istnieje pewna forma przepowiadania, dostępna nam wszystkim. Jest nią codzienne przekazywanie Ewangelii «od osoby do osoby». Chodzi o niesienie Ewangelii osobom - tak najbliższym, jak i nieznanym - z którymi każdy z nas ma do czynienia" - pisze w liście pasterskim abp Gądecki.

List pasterski dziś jest czytany we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: "Kościół potrzebuje nawrócenia"
Komentarze (4)
K
kadryl
9 marca 2014, 18:17
Struktury Jazmig , struktury  ale ciii ...tabu .  Najpierw trzeba się dowiedziec co to w ogóle jest i na czym  polega posługiwanie sie wiedzą w tym temacie.  Dajmy im czas a przed paruzją może czegoś się doczekamy.
KM
Kościół musi uczyć historii
9 marca 2014, 15:16
Produkowali Cyklon-B, a dziś - środek aborcyjny Brama obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Ta sama kompania, która produkowała dla nazistów Cyklon-B używany w obozach koncentracyjnych, po wojnie współpracowała przy produkcji aborcyjnych leków dla USA. Niemiecki producent wyrobów chemicznych I.G. Farben został po wojnie zidentyfikowany jako firma, która produkowała cyklon-B, gaz używany w obozach koncentracyjnych do mordowania skazanych. Dowody wykazały, że kompania wiedziała, jak był używany produkowany przez nią gaz. W Norymberdze skazano nawet niektórych pracowników firmy za zbrodnie przeciwko ludzkości, oskarżając ich o zaprojektowanie komór gazowych. I. G. Farben było finansowym partnerem Johna D. Rockefellera i Standard Oil z New Jersey, funkcjonując pod nazwą Standard I. G. Farben. Po wojnie I. G. Farben zmieniła nazwę na Hoechst AG. Dzisiaj ta firma to duża kompania, która działa na całym świecie. Hoechst AG wspiera m.in. kompanię Roussel Uclaf. Jest to francuska firma, która stworzyła środek RU486. Obecnie jest to medykament, który wykorzystuje się m.in. w Stanach Zjednoczonych do przeprowadzania aborcji. Pac/lifenews A tak mało i lękliwie krytykuje się in vitro, aborcję, sodomię... tak się bojaźliwie mówi o prawdziwej historii Polski... Ks. Piotra  Skargi nam trzeba i to od zaraz !
J
Jurgen
19 marca 2014, 20:47
Idze, idze - Po-e-ańcu
jazmig jazmig
9 marca 2014, 13:33
Same słuszne postulaty, 100% racji i jeden niewielki brak - jak to zrobić?