Apel o wspólny termin Świąt Wielkanocnych

T. Kycia / Radio Watykańskie / slo

Do wspólnego terminu Świąt Wielkanocnych wzywają katolicy i prawosławni z Niemiec. Postulat zawarto we wspólnym dokumencie wydanym przez niemiecki episkopat oraz Konferencję Biskupów Prawosławnych w tym kraju.

Podkreśla się w nim wspólną wiarę w zmartwychwstałego Chrystusa i opisuje różnice w obchodach Świąt Wielkanocnych. To już drugi dokument wydany przez Komisję Wspólną obu episkopatów.

DEON.PL POLECA

Tematyką pierwszego była niedziela jako centralne święto chrześcijan. Logiczną konsekwencją jest, jak uważają katoliccy i prawosławni biskupi w Niemczech, mówienie o najważniejszym wspólnym święcie, jakim jest Wielkanoc. Prawie 30-stronicowa broszura napisana jest przede wszystkim dla wiernych. Mogą oni porównać, gdzie leżą różnice, a gdzie wspólne momenty celebrowania Wielkiego Postu, Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego z uroczystością Zmartwychwstania, Okresu Wielkanocnego i Zesłania Ducha Świętego.

Przewodniczący komisji ekumenicznej niemieckiego episkopatu bp Gerhard Ludwig Müller ma nadzieję, że broszura przyczyni się do tego, na czym jego zdaniem ekumenizm właściwie polega: do wspólnego głoszenia chrześcijańskiej wiary w zsekularyzowanym świecie.

Przewodniczący prawosławnego episkopatu metropolita Augoustinos wyraził nadzieję na szybkie porozumienie w sprawie wspólnego terminu świąt wielkanocnych: Wspólna data uroczystości Zmartwychwstania byłaby wyraźnym znakiem jedności chrześcijan dla świata. Podobne wezwanie do wspólnego terminu świąt wielkanocnych znalazło się w wydanej broszurze. Do tej pory wschodni chrześcijanie wyznaczali Wielkanoc według kalendarza juliańskiego, a Kościół rzymskokatolicki według kalendarza gregoriańskiego. Następny wspólny termin tych świąt zbiega się w 2014 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o wspólny termin Świąt Wielkanocnych
Komentarze (2)
M
manfredt
20 kwietnia 2013, 20:37
Słyszałem, że mieli ustalić jedną datę bez względu na pełnię księżyca, gdzieś w połowie kwietnia. Może pierwsza niedziela kwietnia byłaby dobra?
jazmig jazmig
14 marca 2012, 09:41
 Co to za artykuł, który nie podaje konkretnych propozycji tych episkopatów? Jakie terminy oni proponują? Na logikę biorąc, powinniśmy obchodzić święta wg kalendarza gregoriańskiego, bo ten kalendarz urealnił daty, przesunięta wadami kalendarza juliańskiego. Skoro prawosławni się nie zgadzają, to trudno, bo nie wyobrażam sobie dat jakichś pośrodku.