Bp Napierała o "małżeństwach" jednopłciowych

KAI / psd

 Tworzenie prawa, które związki jednopłciowe stanowi małżeństwem, i zobowiązywanie wszystkich do uznawania legalności takich związków to jest straszne nadużycie władzy - mówił bp Stanisław Napierała podczas Mszy odpustowej w sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.

W homilii biskup kaliski zaznaczył, że św. Józef jest patronem fundamentalnych wartości: życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, małżeństwa i rodziny. - Bł. Jan Paweł II patrzył na św. Józefa i mówił światu, że jest to patron na nasze czasy, bo zagrożone są dziś wartości fundamentalne dla ładu i porządku, dla istnienia i działania całej ludzkości - powiedział bp Napierała.

Zawierzył św. Józefowi życie poczętych i nienarodzonych. - Święty Józefie oręduj za tymi, którzy są zagrożeni, ale także za tymi, którzy nie wiedzą, co mówią i czynią, chociaż wydaje się im, że są wielkimi przywódcami. Są to ślepi przywódcy - mówił.

Biskup ubolewał nad stanowieniem prawa, które ma legalizować związki jednopłciowe. - Jeżeli chcemy myśleć odpowiedzialnie o przyszłości, trzeba myśleć o człowieku w kontekście małżeństwa i rodziny, a nie kpić z małżeństwa - mówił biskup. Jego zdaniem tworzenie prawa, które związki jednopłciowe stanowi małżeństwem, i zobowiązuje wszystkich do uznawania ich legalności to "straszne nadużycie władzy". Biskup kaliski dodał, że w Sanktuarium św. Józefa zawsze będzie podnoszony głos, że tak czynić nie wolno i są to działania wbrew naturze.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił odrestaurowany zabytkowy późnogotycki krucyfiks znajdujący się w zakrystii oraz obraz bł. Jana Pawła II namalowany przez artystę z Wrocławia Krzysztofa Annusiewicza. Kończąc Eucharystię biskup kaliski chcąc pozostawić po sobie pamiątkę po latach posługi w Sanktuarium św. Józefa, podarował kielich wykonany specjalnie dla tej świątyni.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną cześć odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji. Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: "to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów". Stolica Apostolska wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września - 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Przy Sanktuarium św. Józefa istnieje Kaliskie Bractwo Świętego Józefa, którego opiekunem jest kustosz bazyliki ks. prał. Jacek Plota. Bractwo zostało ponownie erygowane 12 lat temu po wielu latach zawieszonej działalności spowodowanej zaborami i wybuchem kolejnych wojen. Bractwo pomaga w przeżywaniu kultu św. Józefa, ale również daje świadectwo wiary na wzór Cieśli z Nazaretu. Bracia czynią to w kręgach rodzinnych, ale i w życiu Kościoła przez udział w uroczystościach parafialnych i diecezjalnych

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Napierała o "małżeństwach" jednopłciowych
Komentarze (1)
Martino
26 marca 2012, 16:39
Biskup kaliski dodał, że w Sanktuarium św. Józefa zawsze będzie podnoszony głos, że tak czynić nie wolno i są to działania wbrew naturze. Tworzenie prawa jest wbrew naturze?!