"Chrześcijanie mają takie same prawa jak inni"

(fot. Grzegorz Gałązka/glazka.deon.pl)
KAI / CTV / psd

O tym, że chrześcijanie państw Bliskiego Wschodu mają takie same prawa jak wszyscy inni obywatele przypomnieli uczestnicy zwyczajnego konsystorza publicznego, jaki odbył się dziś w Watykanie. Oprócz papieża Franciszka obecnych było 86 kardynałów i patriarchów katolickich Kościołów Wschodnich oraz kierownictwo Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Zebranych przywitał papież Franciszek. - Dramatyczna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie wymaga obok naszej nieustannej modlitwy, także odpowiedniej reakcji wspólnoty międzynarodowej - powiedział otwierając konsystorz. Zaznaczył, że zgromadzonych w nowej auli synodalnej hierarchów łączy pragnienie pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie oraz pragnienie dopomożenia w rozwiązaniu konfliktów na drodze dialogu, pojednania i zaangażowania politycznego. Jednocześnie Kościół pragnie pomóc, na ile to tylko możliwe wspólnotom chrześcijańskim, aby wesprzeć ich obecność w tym regionie. - Nie możemy pogodzić się z myślą o Bliskim Wschodzie bez chrześcijan, którzy od dwóch tysięcy lat wyznają imię Jezusa- - stwierdził Ojciec Święty.

Wyraził głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami, szczególnie w Iraku i Syrii. - Jesteśmy świadkami zjawiska terroryzmu o wcześniej niewyobrażalnych rozmiarach. Wiele naszych braci i sióstr jest prześladowanych i zostali w brutalny sposób zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Wydaje się, że utracono świadomość wartości życia ludzkiego, wydaje się, że człowiek się nie liczy i można go poświęcić dla innych spraw. Dzieje się to, niestety przy obojętności tak wielu ludzi - powiedział Franciszek.

Zaznaczył, że ta niesprawiedliwe sytuacja wymaga obok naszej nieustannej modlitwy także odpowiedniej reakcji ze strony wspólnoty międzynarodowej. Wyraził przekonanie, że obrady konsystorza przyczynią się do dopomożenia chrześcijanom prześladowanym i zapobieżeniu zmniejszania się obecności chrześcijańskiej w ziemi w której zrodziło się i z której rozprzestrzeniło się chrześcijaństwo.

DEON.PL POLECA

Z kolei kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przedstawił wnioski ze spotkania nuncjuszów i innych papieskich przedstawicieli w państwach Bliskiego Wschodu, jakie odbyło się w dniach 2-4 października w Watykanie. Następnie głos zabrało około 30 uczestników spotkania. Patriarchowie opisali sytuację swych Kościołów w poszczególnych krajach: Iraku, Syrii, Egipcie, Ziemi Świętej, Jordanii, Libanie. Wystąpienia skupione były wokół pięciu zasadniczych tematów: konieczności doprowadzenia do pokoju i pojednania na Bliskim Wschodzie, obronie wolności religijnej, wsparciu lokalnych wspólnot chrześcijańskich, ogromnym znaczeniu edukacji w stworzeniu młodego pokolenia zdolnego do dialogu i roli wspólnoty międzynarodowej.

Podkreślono, że Bliski Wschód potrzebuje przedefiniowania swojej przyszłości, że Jerozolima jest "stolicą wiary" dla trzech religii monoteistycznych i że konieczne jest osiągniecie rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego i syryjskiego. W obliczu przemocy ze strony Państwa Islamskiego wskazano, że nie można zabijać w imię Boga.

Wskazano, że wolność religijna, razem z wolnością sumienia i wyznania jest powszechnym i przyrodzonym prawem człowieka, stanowiącym wartość dla całej ludzkości. Jednocześnie konieczne jest uznanie wszystkich praw obywatelskich chrześcijan, takich samych, jakimi cieszą się inni obywatele, szczególnie w krajach, gdzie religia nie jest rozdzielona od państwa.

Mówiąc o wspieraniu wspólnot lokalnych zaznaczono, że Bliski Wschód bez chrześcijan byłby poważną stratą dla wszystkich, gdyż odgrywają oni zasadniczą rolę w zachowaniu równowagi w regionie i w dziedzinie edukacji. Dlatego tak ważne jest zachęcanie chrześcijan, aby pozostali na Bliskim Wschodzie i kontynuowali swą misję, także z tego względu, że zawsze wnosili swój wkład do dobrobytu krajów, w których żyją. Ci jednak, którzy wyemigrowali, powinni zostać przyjęci przez państwa, do których przybyli i przez tamtejsze Kościoły, które powinny zapewnić im odpowiednie do ich obrządków struktury duszpasterskie. Jednocześnie trzeba kontynuować wysyłanie pomocy humanitarnej na Bliski Wschód, a także np. organizować tam wyjazdy i pielgrzymki solidarności z nimi.

W kwestii edukacji zauważono, że w wielu państwach bliskowschodnich podręczniki nie mówią w sposób pozytywny o wyznawcach innych religii niż państwowa. W tej sytuacji trzeba prowadzić dialog międzyreligijny z muzułmanami na bazie rozumu, a także odejmować ożywioną współpracę ekumeniczną, aby wszystkie Kościoły Bliskiego Wschodu mówiły jednym głosem.

Wreszcie wezwano wspólnotę międzynarodową do zapewnienia uchodźcom chrześcijańskim możliwości jak najszybszego powrotu do swych domów, poprzez stworzenie "stref bezpieczeństwa", np. na równinie Niniwy w Iraku. Zaapelowano też do świata, by nie zapominał o wszystkich osobach uprowadzonych na Bliskim Wschodzie.

Podczas zwyczajnego konsystorza publicznego zajęto się także sprawą kanonizacji błogosławionych: Józefa Vaza i Marii Krystyny od Niepokalanego Poczęcia. Ta pierwsza odbędzie się 14 stycznia 2015 r. Kolombo, podczas wizyty papieża w Sri Lance. Data drugiej nie została jeszcze ustalona.

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Chrześcijanie mają takie same prawa jak inni"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.