Dekret ws. Komunii świętej pod obiema postaciami

(fot. shutterstock.com)
KAI / jm

Kard. Stanisław Dziwisz wydał dekret zezwalający na udzielanie Komunii świętej pod obiema postaciami w czasie Mszy św. siedmiu dni w roku.

Mając na uwadze coraz głębsze przeżywanie misterium Eucharystii metropolita krakowski wydał dekret zezwalający na udzielanie Komunii świętej pod obiema postaciami w czasie Mszy św. siedmiu dni w roku.

Chodzi o Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, o Mszę Wigilii Paschalnej oraz jedną z Eucharystii celebrowanych w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, uroczystość Narodzenia Pańskiego a także w dzień odpustu w kościele parafialnym lub rektoralnym.

"Przeżywanie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia powinno na nowo ukazać wszystkim prawdę, że ten "największy dar", jakim jest Eucharystia, znajduje się w centrum życia poszczególnych osób i wspólnot. Ku liturgii, a szczególnie ku Eucharystii zmierza cała działalność Kościoła i z niej wypływa cała jego moc" - napisał kard. Dziwisz odwołując się do soborowej Konstytucji o Liturgii.

DEON.PL POLECA


Jak zaznacza hierarcha, dekret stanowi jedynie o możliwości udzielania Komunii świętej pod obiema postaciami. O skorzystaniu z tego przywileju ma decydować proboszcz lub rektor kościoła.

W dekrecie podkreślono także, że decyzję o udzieleniu Komunii świętej pod obiema postaciami można podjąć wówczas, gdy są spełnione warunki przewidziane przez Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. Chodzi m.in. o konieczność pouczenia wiernych, że w Komunii świętej pod jedną postacią przyjmuje się całego Chrystusa i prawdziwy Sakrament, jednak "ze względu na wymowę znaku Komunia święta nabiera pełniejszego wyrazu, gdy jest przyjmowana pod obiema postaciami".

W dokumencie zwrócono także uwagę na możliwości organizacyjne udzielenia Komunii świętej pod obiema postaciami, do którego w licznym zgromadzeniu wiernych, potrzeba odpowiedniej liczby szafarzy (zwyczajnych i nadzwyczajnych) oraz naczyń liturgicznych.

"Należy wykluczyć niebezpieczeństwo znieważenia Najświętszego Sakramentu, np. przez rozlanie Krwi Pańskiej, zwłaszcza tam, gdzie duża liczba osób i szczupłość miejsca nie pozwalałaby na bezpieczne i godne podawanie Ciała i Krwi Pańskiej" - czytamy w dekrecie datowanym na 8 marca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dekret ws. Komunii świętej pod obiema postaciami
Komentarze (8)
NS
~Name Surname
26 stycznia 2020, 10:48
Myślę że brak techniki algorytmu naczyń żeby bezpiecznie przyjąć krew i wino Duże ryzyko że kropelka spadnie na ziemię przy tysięcy komuniach przyjmowanych w dużych parafiach Sam nie wiem Czasem przeszkadza mi to bardzo i myślę o tym przy przeistoczeniu czasem nie
AM
Aneta Marta
12 listopada 2016, 00:56
moze mozna jakis list/petycje do papieza napisac by wrocila do kosciola komunia w 2 postaciach. Jest naprawde wiele rzeczy ktorych nie wiemy o ktorych ksieza nam nie mowia/poznajemy gdy czytamy przekazy maryjne zycia swietych i ich przeslania/ ale o komunii kazdy wie jaka powinna byc! - wiec niech taka wreszcie bedzie!
AM
Aneta Marta
12 listopada 2016, 00:53
Ja bylabym szczesliwa gdyby do kosciola wrocila komunia pod 2 postaciami- tyle pisze o tym w biblii- wiec wciaz dziwi mnie ze tego nie ma. przyjmujemy tylko cialo a gdzie krew chrystusa?? -to jest jeden z niewielu bardzo waznych elementow ktory moze zmienic nas na lepszych.
AA
Akada Asaki
11 marca 2016, 09:33
Oczywiście, że od dawna zależy to już tylko i wyłącznie od prezbitera. Przeszkodą jest jak zwykle kwestia organizacyjna. Chrystus ofiarował nam swoje ciało i swoją krew także dla mnie jest naturalnym komunia z Nim pod dwiema postaciami. Na szczęście ani w mojej kaplicy na mszy codziennej ani w Warszawie nie ma z tym problemu.
11 marca 2016, 08:37
Gdyby jeden z drugim wierzył, iż Jezus Chrystus jest obecny pod postacią chleba z pewnością nie potrzebowałby przyjmowania wina. Uzasadnienie,iż chodzi o głębsze przeżywanie Eucharystii to zwykły bełkot i objaw osłabienia wiary katolickiej.
AA
Akada Asaki
11 marca 2016, 12:14
Oczywiście i dlatego niecni i niewierni kapłani do sprawowania liturgii eucharystii używają i chleba i wina zwłaszcza w trakcie anamnezy. Gdyby mieli w sobie choć trochę wiary to i zaoszczędziłoby się na winie i i anamneza byłaby krótsza bo i po co komu 2x to samo.
11 marca 2016, 23:38
Katolicy tłumnie przenoszą się do diecezji krakowskiej aby tam pogłębiać swą wiarę w realną obecność Pana Jezusa pod obydwiema postaciami
AC
Anna Cepeniuk
11 marca 2016, 08:09
Na szczęście w moim kościele jest w każdy piątek Eucharystia pod dwiema postaciami.... To naprawdę wymaga dekretu??