Dokładnie za rok. Madryt i spotkanie młodzieży

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Sydney (fot. sydneydawg2006/flickr.com)
KAI / drr

Dokładnie za rok, 16 sierpnia 2011, w Madrycie rozpoczną się XXVI Światowe Dni Młodzieży. Hiszpański Komitet Organizacyjny spodziewa się ponad 2 mln uczestników, wśród których ma być nawet 50 tys. Polaków.

Prócz tego z Polski wyjedzie grupa 1,2 tys. wolontariuszy, którzy służyć będą młodym ludziom z całego świata. Hasłem madryckiego spotkania, które potrwa do 21 sierpnia 2011 roku są słowa „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”.

To już kolejne Światowe Dni Młodzieży w Hiszpanii. Poprzednie odbyły się w 1989 roku w Santiago de Compostela, gdzie znajduje się słynne sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Wtedy wzięło w nich udział niespełna pół miliona młodych osób. Tym razem organizatorzy spodziewają się ponad 2 mln uczestników. To prawie tyle ile przyjechało na spotkanie do Rzymu w Roku Jubileuszowym 2000.

Wielu młodych przybędzie do Hiszpanii już 11 sierpnia, by spędzić pięć dni we wspólnotach parafialnych. Program tzw. „Dni w Diecezjach” to różnorodne wydarzenia: od zwiedzania historycznych miejsc, spotkań z hiszpańskimi rodzinami, poprzez wspólną modlitwę w czasie Mszy św. i czuwań aż po prace społeczne na rzecz wspólnot i osób potrzebujących, a także koncerty i imprezy sportowe. „Dni w Diecezjach” pozwalają młodym bliżej poznać lokalny Kościół, w którym goszczą, a także dają okazję do ewangelizacji. Dokładny program spotkań każda diecezja przygotowuje z osobna, zaś większość polskich grup bardzo chętnie korzysta z takiej formy pobytu.

15 i 16 sierpnia 2011 roku młodzież zacznie przybywać do Madrytu, gdzie zostanie zakwaterowana u rodzin lub w szkołach, salach parafialnych i halach. Msza św. inaugurująca XXVI Światowe Dni Młodzieży sprawowana będzie 16 sierpnia przez abp. Madrytu kard. Antonio Maria Rouco Varela na Plaza de la Cibeles w samym centrum miasta. Jednocześnie przez cały czas trwać będzie adoracja eucharystyczna w wybranych kościołach na terenie miasta, sakrament pojednania w Parku del Retiro oraz adoracja Krzyża i Ikony ŚDM.

Pomiędzy 16 a 19 sierpnia trwał będzie Festiwal Młodych. Składają się na niego inicjatywy zorganizowane przez Lokalny Komitet Organizacyjny oraz działania artystyczne młodych ze wszystkich zakątków świata. Festiwal ma pozwolić młodym przedstawić innym swoje różnorodne kultury, języki i doświadczenia.

Festiwal Młodych to inicjatywy muzyczne, taneczne, teatralne, audiowizualne, ale również wystawy oraz prezentacje biografii świętych i misjonarzy z całego świata. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Madrycie zostanie pokazana wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II, przygotowana we współpracy z polskimi instytucjami dokumentującymi pontyfikat papieża.

Aby zaprezentować się podczas Festiwalu Młodych należy przesłać do Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego, w terminie do 30 września 2010 roku, odpowiednie zgłoszenie z opisem proponowanej inicjatywy. Elementem przygotowań wydarzeń Festiwalu jest organizowana w Krakowie Letnia Szkoła Pantomimy, odbywająca się pod patronatem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Uczestnicy pracują tam nad elementami programu, który mógłby zostać pokazany w Madrycie. Szczegóły projektu związanego z pantomimą dostępne są na stronie www.akademialiderow.org.

Od środy 17 sierpnia 2011 roku, przez trzy dni, na terenie Madrytu odbywać się będą katechezy w grupach językowych prowadzone przez biskupów. Podczas spotkań młodzi będą mogli zadawać pytania biskupom i rozmawiać z nimi o wybranych tematach związanych nie tylko z religią i Kościołem. Dla Polaków wyznaczonych zostanie ok. 30 miejsc, w których odbywać się będą katechezy.

Benedykt XVI przybędzie do stolicy Hiszpanii w czwartek, 18 sierpnia. Ceremonię powitania papieża zaplanowano w centrum Madrytu na godz. 16.00. Następnego dnia wieczorem młodzi wezmą udział w Drodze Krzyżowej, która prowadzona będzie głównymi ulicami miasta. W czasie nabożeństwa delegacje różnych hiszpańskich bractw pasyjnych z wybranych regionów kraju nieść będą wielkie figury świętych, nawiązujące do tradycji wielkotygodniowych procesji podczas hiszpańskiego Semana Santa.

W sobotę, 20 sierpnia, uczestnicy wyruszą z centrum Madrytu w 8-kilometrową pielgrzymkę na dawne lotnisko Cuatro Vientos (Czterech Wiatrów), gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie z Benedyktem XVI. Po zakończeniu spotkania młodzież pozostanie na miejscu przez całą noc. W tym czasie w specjalnych namiotach odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

Kulminacyjnym punktem XXVI Światowych Dni Młodzieży będzie Msza św. w niedzielę 21 sierpnia 2011 roku pod przewodnictwem papieża na dawnym lotnisku Cuatro Vientos. Na jej zakończenie ogłoszone zostanie kolejne miejsce międzynarodowego spotkania.

1 lipca br. ruszyła rejestracja uczestników madryckiego spotkania z Benedyktem XVI. Służy temu strona internetowa madrid11.com. Po raz pierwszy w 25-letniej historii Światowych Dni Młodzieży oficjalny portal tego wydarzenia dostępny jest także w języku polskim. Dzięki zaangażowaniu osób z sekcji hiszpańskiej, działającej w ramach Lokalnych Centrów Światowych Dni Młodzieży oraz pracy Krajowego Biura Organizacyjnego udało się dokonać tłumaczenia prawie wszystkich tekstów i artykułów zamieszczanych przez Hiszpański Komitet Organizacyjny. Koordynacją pracy tłumaczy zajmuje się studentka iberystyki Anna Milewska, pracująca w Biurze ŚDM. Prócz tego istnieje także polska strona internetowa madryt2011.pl. Rejestrować można się również tam.

Chęć wyjazdu do Madrytu powinny zgłaszać nie tyle osoby indywidualne co grupy. W każdej diecezji istnieją Lokalne Centra Światowych Dni Młodzieży. Zorganizowano je także w niektórych zgromadzeniach zakonnych oraz ruchach i stowarzyszeniach kościelnych. To tam powinny zgłaszać się osoby indywidualne. Można również szukać tworzących się grup we własnej parafii. Każda grupa powinna również uzyskać akceptację koordynatora Lokalnego Centrum ŚDM.

Na spotkanie do Madrytu zaproszone są przede wszystkim osoby w wieku od 16 do 30 lat. Koszty wyjazdu z pewnością przekroczą 2 tys. zł. Trzeba bowiem pokryć nie tylko wydatki związane z dojazdem ale również ubezpieczeniem, noclegami, wyżywieniem oraz transportem na terenie samej Hiszpanii. Wiele parafii organizuje specjalne zbiórki, które mają umożliwić mniej zamożnym młodym ludziom wyjazd do Hiszpanii. Inicjatywa taka jest o tyle cenna, że odbywające się co dwa lub trzy lata światowe spotkania mają miejsce na przemiennie raz w Europie, a raz poza nią. Można się zatem spodziewać, że kolejne Światowe Dni Młodzieży zorganizowane zostaną poza Starym Kontynentem, a tym samym koszty uczestnictwa będą wyższe.

Polscy uczestnicy i wolontariusze

Jak przyznał ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, Hiszpański Komitet Organizacyjny ma nadzieję na ok. 50 tys. uczestników z Polski. „Hiszpanie bardzo liczą na świadectwo polskiej młodzieży” - stwierdził kapłan. Jednak jego zdaniem biorąc pod uwagę poprzednie spotkania, bez dobrej promocji w mediach i zachęty ze strony duszpasterzy i biskupów, z Polski pojedzie do Madrytu tylko ok. 20 tys. osób.

Hiszpanie poprosili Polaków o przygotowanie aż 1,2 tys. wolontariuszy. Będzie to największa grupa z naszego kraju w historii wolontariatu na ŚDM. W sumie na miejscu ma ich pracować aż 20 tys. z różnych krajów.

Wolontariusze zajmować się będą m.in. odbiorem pielgrzymów z dworców i lotniska, pomogą w znalezieniu zakwaterowania, udzielą wszelkich, niezbędnych informacji dotyczących spotkań i pobytu w mieście. Do ich obowiązków należeć będzie też współpraca z centrum prasowym, tłumaczenie tekstów, a także logistyka i wolontariat podczas Mszy św., pomoc służbom specjalnym oraz koordynacja grup.

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie do wolontariatu na ŚDM w Madrycie są: skończone 18 lat w dniach posługi w Madrycie, dyspozycyjność w terminie 1-22 sierpnia 2011 r., zaangażowanie w życie Kościoła, znajomość języków obcych, w tym języka hiszpańskiego, angielskiego, francuskiego lub niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym.

Pierwszym krokiem kwalifikacji jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie madryt2011.pl, następnie wzięcie udziału w spotkaniu kwalifikacyjnym w wybranym terminie i miejscu. Spotkania odbędą się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Gdańsku i Wrocławiu. Pierwsze z nich będzie miało miejsce już pod koniec sierpnia br. Organizatorzy z Biura ŚDM liczą, że wybrani wolontariusze zaangażują się również w pomoc lokalnym Centrom ŚDM oraz w promocję madryckiego spotkania z Ojcem Świętym, szczególnie w regionach Polski, z których pochodzą.

Wraz z rejestracją grup ruszył program duchowych przygotowań do ŚDM „En Camino” - „W drodze do Madrytu”. To 10 konspektów tematycznych przygotowanych pod kierunkiem sekcji formacyjnej przez młodych ludzi będących animatorami w swoich wspólnotach. Program przygotowań dostępny jest na stronie madryt2011.pl. Towarzyszy mu sztafeta modlitewna, w którą włączają się młodzi z różnych części naszego kraju. Szczególnie każdego 16 dnia miesiąca - informuje Jakub Duszak, koordynator pracy sekcji modlitewnej - organizowane są Msze św. i czuwania w intencji przygotowań do przyszłorocznego spotkania w Hiszpanii.

Jedną z form duchowego przygotowania do madryckiego spotkania są także pielgrzymki drogami św. Jakuba. Słynne średniowieczne szlaki, które prowadzą do sanktuarium tego apostoła w Santiago de Compostela są na nowo przemierzane przez młodych. Pielgrzymować można również po kilkunastu szlakach istniejących na terenie Polski, które zlokalizowane są między kościołami pw. św. Jakuba. Taka wędrówka - jak przekonuje Grzegorz Pindelski, który koordynuje w Biurze ŚDM sekcję pielgrzymek szlakami jakubowymi i sam przemierzył trasę Camino w Hiszpanii - może stanowić doskonałe przygotowanie na wyjazd do Madrytu oraz wsparcie modlitewne dla dzieła Światowych Dni Młodzieży.

XXVI Światowym Dniom Młodzieży towarzyszyć będzie 9 zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską patronów. Reprezentują oni całą historię Kościoła katolickiego w Hiszpanii - począwszy od pierwszych świętych z Madrytu (Izydor Oracz i jego żona María de la Cabeza), przez założycieli karmelitów bosych i jezuitów (Teresa z Ávili i Ignacy Loyola), wielkiego misjonarza Wschodu (Franciszek Ksawery), mistrza literatury mistycznej (Jan od Krzyża), promotora duchowości kapłanów diecezjalnych (Jan z Ávili), pierwszą świętą Ameryki hiszpańskojęzycznej (Róża z Limy), aż po młodego człowieka naszych czasów, niedawno kanonizowanego (Rafael Arnáiz).

Światowe Dni Młodzieży są oryginalną inicjatywą Jana Pawła II podjętą w 1985 roku, który przez Organizację Narodów Zjednoczonych ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Papież skierował wtedy specjalny „List do Młodych”, nazwany później „encykliką młodych”, w którym zachęcał do odkrywania własnego powołania życiowego oraz poszukiwania trwałych wartości mimo problemów młodzieńczego wieku. Wędrówce młodych w ramach ŚDM po różnych kontynentach towarzyszy Krzyż ŚDM. Został on im powierzony przez Jana Pawła II w roku 1984 - Świętym Roku Odkupienia. Gromadzi on młodych na modlitwie a jednocześnie jest symbolem pokoju oraz zaufania Kościoła do młodych.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się corocznie w każdą Niedzielę Palmową. Obchody mają charakter diecezjalny, a co dwa lub trzy lata młodzi spotykają się na spotkaniu międzynarodowym. Do tej pory takie międzynarodowe spotkania odbyły się już w Rzymie we Włoszech (1986 i 2000), w Buenos Aires w Argentynie (1987), w Santiago de Compostela w Hiszpanii (1989), w Częstochowie w Polsce (1991), w Denver w USA (1993), w Manili na Filipinach (1995), w Paryżu we Francji (1997), w Toronto w Kanadzie (2002) oraz w Kolonii w Niemczech (2005) i w Sydney w Australii (2008).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dokładnie za rok. Madryt i spotkanie młodzieży
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.