Ekspert KEP o zatrważających raporcie GUS

(fot. nohodamon / flickr.com)
KAI / pz

Wyniki raportu GUS "Warunki życia rodzin w Polsce" stanowią duże wyzwanie dla władz państwowych i samorządowych każdego szczebla - uważa ks. prof. Wiesław Przygoda z Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.

Analizy dokumentu dotyczą m.in. ubóstwa, w tym ubóstwa osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. W niedostatku lub biedzie żyje blisko półtora miliona dzieci, zaś zagrożonych ubóstwem jest 23 proc. społeczności wiejskiej i 11 proc. społeczności miejskiej.

Ks. prof. Wiesław Przygoda podkreślił, że wyniki badań stanowią duże wyzwanie zarówno dla państwa i Kościoła w Polsce. Podkreśla, że minione 25 lat nie wszystkim przyniósł szczęśliwe życie. - Wolny rynek jest bezlitosny dla ludzi słabo wykształconych, chorych i niepełnosprawnych. Pamiętajmy, że miarą wartości systemu społeczno-politycznego jest troska o najsłabsze ogniwo w łańcuchu wiążącym poszczególne grupy w społeczeństwie - powiedział ks. Przygoda, który był gościem Radia Plus Radom.

Konsultor Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że wyniki raportu stanowią duże wyzwanie dla władz państwowych i samorządowych każdego szczebla. Zwrócił uwagę, że ludzi ubogich nie można zostawić na pastwę losu, zaś dojrzałe społeczeństwo demokratyczne dba o wszystkich swoich członków, dbając o rozwój także tych, którym nie poszczęściło się w życiu.

Ks. prof. Przygoda zwrócił też uwagę, że raport jest także wyzwaniem dla organizacji non-profit, czyli organizacji trzeciego sektora, bowiem, jak zaznaczył, że są one wiarygodnym miernikiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w danym kraju. Raport pokazuje bowiem, jak bardzo te organizacje są potrzebne, jak wielkie jest pole do zaangażowania w zakresie ubóstwa.

"Kościół katolicki w Polsce dzięki takim organizacjom jak Caritas, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia czy Towarzystwo Pomocy Bezdomnych im. św. Brata Alberta a także dzięki działalności na tej płaszczyźnie zakonów męskich i żeńskich, pisze w obszarze pomocy ubogim wciąż na nowo historię miłości - powiedział ks. Wiesław Przygoda. - To ma sens, bo - jak uczy papież Franciszek - Kościół to niekończąca się historia miłości" - wskazał konsultor Komisji Charytatywnej KEP.

Z raport Głównego Urzędu Statystycznego "Warunki życia rodzin w Polsce" wynika m.in., że 1/5 rodzin posiadających co najmniej troje dzieci ze względu na ubóstwo odmawia sobie mięsa, podobnie postępuje 1/4 rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Prawie 1/4 rodzin wielodzietnych ma problemy z opłaceniem mieszkania, a 1/3 samotnych rodziców ma kłopoty ze spłatą kredytów.

W niedostatku lub biedzie żyje blisko półtora miliona dzieci, a pół miliona ze względów finansowych nie korzysta z płatnej specjalistycznej pomocy lekarskiej. Zagrożonych ubóstwem jest 23 proc. społeczności wiejskiej i 11 proc. mieszkańców miast.

Ubóstwo grozi 40 proc. rodzin wielodzietnych i 25 proc. rodzin, gdzie dzieci wychowuje jeden rodzic. Aż 50 proc. rodziców samotnie wychowujących dzieci deklarowało potrzebę pomocy ze strony odpowiednich instytucji publicznych. Taką potrzebę zgłasza też 46 proc. rodzin wielodzietnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ekspert KEP o zatrważających raporcie GUS
Komentarze (1)
S
szczerze
24 lutego 2014, 19:58
bieda w rodzinie jest wprost proporcjonalna do ilości dzieci.