Katolicy budują mosty międzyreligijnej przyjaźni

Benedykt XVI przed St Mary's University College (fot. EPA/Steve Parson)
KAI / drr

- Katolicy, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie, nadal będą budować mosty przyjaźni z wyznawcami innych religii, aby leczyć krzywdy przeszłości i wspierać zaufanie między jednostkami i wspólnotami - zapewnił Benedykt XVI podczas dzisiejszego spotkania z duchownymi i świeckimi różnych wspólnot religijnych Wielkiej Brytanii.

W przemówieniu w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w Londynie papież zaznaczył, że dialog międzyreligijny powinien także obejmować działania na rzecz tego, aby nie wykluczano wymiaru religijnego jednostek i wspólnot w życiu społeczeństwa.

Benedykt XVI podziękował za słowa powitania dr. Khaledowi Azzamowi dyrektorowi Prince's School of Traditional Arts i lordowi Jonathanowi Sacks of Aldgate, naczelnemu rabinowi United Hebrew Congregations of the Commonwealth. Żydowskiej społeczności w Wielkiej Brytanii i na całym świecie papież złożył życzenia „szczęśliwych i świętych obchodów święta Jom Kipur”.

DEON.PL POLECA

Wyznawców różnych religii Ojciec Święty nazwał „ludźmi ducha” żyjącymi w czasach, gdy „przekonania religijne nie zawsze są zrozumiane czy doceniane”. - Obecność zaangażowanych wierzących w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego wymownie mówi o tym, że wymiar duchowy naszego życia ma podstawowe znaczenie dla naszej tożsamości jako istot ludzkich, inaczej mówiąc, że nie samym chlebem żyje człowiek – zaznaczył Benedykt XVI.

Papież przypomniał, że ludzie religijni poszukują ostatecznie odpowiedzi na najważniejsze ze wszystkich pytań – o ostateczny sens ludzkiego istnienia. - Poszukiwanie sacrum jest szukaniem jedynej rzeczy niezbędnej, która sama tylko zaspokaja pragnienia ludzkiego serca” – zaznaczył Ojciec Święty i przypomniał słowa św. Augustyna: „Stworzyłeś nas bowiem, Panie, dla siebie i niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie. - Gdy wyruszamy na tę wyprawę, zaczynamy coraz bardziej sobie uzmysławiać, że inicjatywa pochodzi nie od nas, ale od Boga: to nie tyle my Go szukamy, ale to raczej On nas poszukuje. To On w istocie umieścił ową tęsknotę za Nim w głębi naszych serc - wyjaśniał Benedykt XVI.

Mówiąc z uznaniem o osiągnięciach nauk humanistycznych i przyrodniczych papież zwrócił uwagę, że nie mogą one odpowiedzieć na podstawowe pytanie o sens ludzkiej egzystencji. „Nie mogą zaspokoić najgłębszych pragnień ludzkiego serca, nie mogą w pełni wyjaśnić nam naszego pochodzenia i naszego przeznaczenia, dlaczego i po co istniejemy, nie mogą nawet dostarczyć nam wyczerpującej odpowiedzi na pytanie: «Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?»” – mówił Benedykt XVI.

Zwrócił uwagę, że poszukiwanie sacrum nie pomniejsza wartości innych dziedzin ludzkich poszukiwań. „Przeciwnie, umieszcza je w kontekście, który wzmaga ich znaczenie jako dróg odpowiedzialnego wypełniania naszego panowania nad stworzeniem” – przekonywał Benedykt XVI.

Ojciec Święty przypomniał od czasu Soboru Watykańskiego II Kościół katolicki kładzie szczególny nacisk na doniosłość dialogu i współpracy z wyznawcami innych religii. Podkreślił, że aby ten dialog był owocny, wymaga on wzajemności ze strony wszystkich partnerów. Wskazał, że są jeszcze takie rejony świata, gdzie „współpraca i dialog między religiami wymagają wzajemnego szacunku, swobody praktykowania religii i publicznego wyznawania wiary, wolności kierowania się własnym sumieniem, bez doznawania ostracyzmu czy prześladowań, nawet po przejściu z jednej religii do drugiej”. - Gdy ustanowiony będzie taki szacunek i otwartość, narody wszystkich religii będą skutecznie wspólnie pracować na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia i w ten sposób dawać przekonujące świadectwo przed światem – zaznaczył papież.

Benedykt XVI podkreślił, że dialog nie powinien ograniczać się do formalnych dyskusji. „Dialog życia oznacza po prostu życie obok siebie i wzajemne uczenie się od siebie tak, aby wzrastać we wzajemnym poznaniu i szacunku” - powiedział.

Zdaniem papieża dialog międzyreligijny powinien także obejmować obronę ludzkiego życia w każdym jego stadium oraz działania, aby nie wykluczano wymiaru religijnego jednostek i wspólnot w życiu społeczeństwa. Wskazał na konieczność „dzielenia się bogactwem duchowym, mówienia o naszych doświadczeniach modlitwy i kontemplacji oraz wyrażania przed sobą nawzajem radości naszego spotkania z Bożą miłością”.

Benedykt XVI z uznaniem mówił o niedawnym dokumencie biskupów katolickich Anglii i Walii „Meeting God in Friend and Stranger” (Spotykanie Boga w przyjacielu i obcym).

Na zakończenie papież zapewnił zgromadzonych, że Kościół katolicki kroczy drogą zaangażowania i dialogu wypływającego z poczucia prawdziwego szacunku dla religijnych przekonań. - Katolicy, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie, nadal będą budować mosty przyjaźni z wyznawcami innych religii, aby leczyć krzywdy przeszłości i wspierać zaufanie między jednostkami i wspólnotami – powiedział papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicy budują mosty międzyreligijnej przyjaźni
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.