Kiedy raport w sprawie Medjugorie?

(fot. Mariusz Musiał / Wikimedia Commons)
KAI / pz

Rzecznik Watykanu stwierdził, że spekulacje francuskiego tygodnika katolickiego "La Vie", jakoby jeszcze w tym miesiącu Benedykt XVI miał otrzymać raport Międzynarodowej Komisji, badającej domniemane objawienia w Medjugorie, nie odpowiada prawdzie.

W wypowiedzi dla amerykańskiego portalu National Catholic Register ks. Federico Lombardi SI stwierdził, że komisja działająca przy Kongregacji Nauki Wiary potrzebuje znacznie więcej czasu na wypracowanie dokumentu.

- Rozmawiałem ze stojącym na czele komisji kard. Camillo Ruinim i mogę zapewnić, że wypracowanie raportu zajmie więcej czasu - powiedział ks. Lombardi. Jednocześnie zaznaczył, że zanim dokument dotrze na biurko Benedykta XVI z jego treścią musi zapoznać się i przedyskutować Kongregacja Nauki Wiary. Zajmie to więc sporo czasu. Natomiast nie ulega wątpliwości, że ostateczną opinię w tej sprawie wyrazi Ojciec Święty.

"National Catholic Register" przypomina, że francuskie czasopismo nie powołuje się na żadne źródła, a jedynie na doniesienia włoskiej prasy, która w lutym b.r. powoływała się na podobną opinię jednego z członków Komisji, kard. Vinko Puljicia z Sarajewa.

DEON.PL POLECA

Domniemane objawienia maryjne rozpoczęły się w Medjugorje 24 czerwca 1981 r. Początkowo ich autentyczność badała komisja diecezjalna, później inna - powołana przez episkopat ówczesnej Jugosławii, która w 1991 r., stwierdziła, że nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. Na początku 2010 r. arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, po wizycie na miejscu 28 grudnia 2009 r. zaapelował o refleksję nad owocami Medjugorje.

W marcu 2010 r. Benedykt XVI utworzył Międzynarodową Komisję badającą autentyczność objawień w Medjugorje, a na jej przewodniczącego wyznaczył kard. Camillo Ruiniego. Obok niego w jej skład wchodzą m.in. kard. Jozef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, kard. Vinko Puljić z Sarajewa, kard. Josip Bοzanić z Zagrzebia, kard. Julián Herranz, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych oraz kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W pracach tego gremium uczestniczą też o. prof. Zdzisław Józef Kijas, O.F.M.Conv., relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W 1996 Kongregacja Nauki Wiary wyraźnie stwierdziła, że nie należy organizować do tego sanktuarium w Bośni i Hercegowinie oficjalnych pielgrzymek kościelnych, choć należy otoczyć troską duszpasterską, wszystkich, którzy tam przybywają.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kiedy raport w sprawie Medjugorie?
Komentarze (4)
Agnieszka a
6 grudnia 2012, 20:09
Troska duszpasterska jest tam na wysokim poziomie.
A
ABAR
6 grudnia 2012, 13:36
Jak nie wiadomo  o co chodzi, to chodzi pewnie o objawienie.  Tylko czekać, kiedy usłyszymy  „nie zamykaj się w małej izdebce, bo od jutra  Pan Bóg Cię tam już nie usłyszy”.
W
wiesław
6 grudnia 2012, 13:19
A ja się w Medjugorie 4 lata temu ponownie nawrócilem i moje życie się całkowicie zmieniło, na życie ewangelią i codzienną Eucharystią. Polecam tam pojechać, i nie trzeba się wcale skupiać na objawieniach, naważniejsze by powrócić do Boga, a to miejsce jest jakoś szczególnie bogate w Jego łaski :)
Janusz Brodowski
6 grudnia 2012, 12:18
"W 1996 Kongregacja Nauki Wiary wyraźnie stwierdziła, że nie należy organizować do tego sanktuarium w Bośni i Hercegowinie oficjalnych pielgrzymek kościelnych.." Nie za bardzo to rozumiem. Czy to oznacza, że duchowni, którzy organizują pielgrzymki do Medjugorie łamią prawo kanoniczne?