Ranking Ludzi Kościoła 2018
To był pod wieloma względami trudny i smutny rok dla Kościoła w Polsce. Ostatnie miesiące pokazały jak wiele wyzwań stoi przed nami. Zostały odsłonięte nasze słabe strony, również te najmroczniejsze i przerażające.
Skandale seksualne, pedofilia, brak rozliczenia oprawców, ofiary przez lata pozostawione same sobie, bez pomocy. Tak, to był wstrząsający rok. Jeśli dodamy do tego jeszcze atmosferę, jaką wytworzył w naszym społeczeństwie bijący rekordy oglądalności "Kler" i afery związane z kilkoma znanymi duchownymi, robi się naprawdę nieprzyjemnie.
Przez cały ten rok w redakcji DEON.pl informowaliśmy o tych trudnych sprawach. Nie robiliśmy kościelnej autocenzury. Za co zresztą nam się od wielu dostało. "Jak można w tak trudnych czasach przykładać rękę do atakowania Kościoła?". Do tego typu wiadomości zdążyliśmy przywyknąć.
Niezadowolenie części kościelnych środowisk nie wpłynęło jednak na konsekwentne pokazywanie u nas spraw, które dla nas katolików są trudne i niewygodne, ale z którymi musimy się zmierzyć. Bo jeśli nie my to kto? Jasne, zawsze można uderzyć w moralizatorski ton i publikację każdego artykułu o skandale w Kościele skwitować zdaniami typu "Znowu deMon.pl robi swoje" albo "Niczym nie różnicie się od Aborczej i żydowskiego TVN" (to również autentyczne wiadomości i komentarze), tylko co z tego wynika?
Konsekwencje budowania przez dziesiątki lat w Polsce fałszywej dychotomii "dobry Kościół - zły świat" oraz oskarżanie każdego, kto śmie podważać twierdzenia o wyjątkowości i doskonałym stanie naszej wspólnoty od zdrajców i mącicieli, doświadczamy dzisiaj. I jest to doświadczenie bardzo nieprzyjemne, ale jeszcze bardziej potrzebne. Kościół musi zmierzyć się z całą prawdą o sobie i przestać udawać, że jest nieskazitelny. Już nikt w to nie wierzy.
Równocześnie nie możemy pogrążyć się w rozpaczy. To, że wielu ludzi zdradziło swoje powołanie, nie oznacza, że w Kościele nie ma ludzi dobrych, zaangażowanych w pomoc drugiemu, głoszenie Słowa i przypominających (nie tylko słowami, ale też swoim codziennym życiem), że chrześcijaństwo nie jest zbiorem moralnych zasad i idei, tylko spotkaniem z Żywym Bogiem (jak często podkreślał emerytowany papież Benedykt XVI). Takich ludzi bardzo dziś potrzebujemy.
Podsumowując w redakcji DEON.pl mijający rok i szykując grudniowy numer naszego magazynu Czytaj Dalej, podjęliśmy decyzję o tym, że chcemy stworzyć i przedstawić Ranking Ludzi Kościoła 2018. Od razu jednak doszliśmy do wniosku, że nie chcemy, żeby to był tylko subiektywny wybór zespołu redakcyjnego. Chcemy zaprosić do jego współtworzenia Was, naszych czytelników.
W pierwszym etapie prosimy o przesyłanie na adres ranking@deon.pl nazwisk osób, które powinny się znaleźć w takim rankingu. Zachęcamy do przesyłania kandydatur rozpoznawalnych i cenionych osób świeckich, osób konsekrowanych i księży. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 grudnia. Ważna uwaga - chodzi o osoby, których działanie miało pozytywny i znaczący wpływ na Kościół w Polsce w 2018 roku.
W drugim etapie (na podstawie Waszych zgłoszeń, zgłoszeń z naszej grupy na Facebooku Ostatnia Ławka oraz ankiety w redakcji) wytypujemy 7 finalistów rankingu.
W trzecim etapie wszyscy nasi czytelnicy będą mogli zagłosować na jednego z siedmiu kandydatów. W ten sposób stworzymy finalną wersję Rankingu Ludzi Kościoła 2018.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału we współtworzeniu Rankingu. Doceńmy razem ludzi, którzy budują naszą wiarę i wspólnotę.
Piotr Żyłka - redaktor naczelny DEON.pl, współautor "Życia na pełnej petardzie". W tym roku ukazała się jego najnowsza książka "Łobuzy. Grzesznicy mile widziani". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach. Jego działania można obserwować na Instagramie i Facebooku.
Skomentuj artykuł