Kuba: gra na czas komunistów

Radio Watykańskie

 Kościół Stanów Zjednoczonych popiera wysiłki stale podejmowane przez kubański episkopat celem poprawy sytuacji praw człowieka i wolności religijnej. O. Juan Molina OSsT z komisji episkopatu USA ds. pokoju i sprawiedliwości na arenie międzynarodowej wyraził zadowolenie z pierwszego owocu niedawnego spotkania biskupów z władzami Kuby.

Kard. Jaime Ortega z Hawany i przewodniczący episkopatu abp Dionisio García rozmawiali 19 maja z prezydentem Raúlem Castro. Ostatnio powiadomiono kard. Ortegę o przeniesieniu sześciu więźniów do prowincji, z których pochodzą, by mogli się kontaktować z rodzinami. Należą oni do grupy 75 dysydentów aresztowanych na Kubie w 2003 r. i skazanych na długoletnie więzienie (do 28 lat). Obserwatorzy wyrażają nadzieję, że po tym pierwszym kroku władz nastąpią dalsze.

Do sprawy przeniesienia więźniów nawiązał ambasador Kuby przy Stolicy Świętej w wywiadzie udzielonym rozgłośni watykańskiej w związku z przypadającą 7 czerwca 75. rocznicą stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Mimo wprowadzenia komunizmu na wyspie nigdy nie zostały one przerwane. Eduardo Delgado Bermúdez powtórzył stałą tezę władz Kuby, że nie ma tam więźniów sumienia czy politycznych. Według niego są to wyłącznie osoby, które dopuściły się aktów terroryzmu, szpiegostwa lub pospolitych przestępstw. Gdy chodzi o spotkanie biskupów z przedstawicielami najwyższych władz, ambasador uważa, że stosunki Kościoła i państwa były tam zawsze dobre. Rozmowy sprzed dwóch tygodni dotyczyły wielu kwestii, także międzynarodowych, nie można ich więc sprowadzać tylko do sprawy więźniów – powiedział Delgado Bermúdez. Zapewnił, że dialog z biskupami będzie kontynuowany. Wyraził też uznanie dla Stolicy Apostolskiej za stałe sprzeciwianie się izolacji Kuby.

Mimo ustawicznie powtarzanej przez kubańskich komunistów tezy o nieistnieniu więźniów politycznych tamtejszy Kościół stale występuje w ich obronie. Zabiega o zwolnienia z racji humanitarnych ponad 200 osób. Jednak zdaniem opozycji władze w Hawanie nie są skłonne do jakichkolwiek negocjacji. Świadczyć o tym ma tymczasowy areszt zastosowany ostatnio w stolicy wobec kolejnych 38 dysydentów. Wszystkich wypuszczono po 48 godzinach, jednak zdaniem jednego z nich, Héctora Palaciosa, rozmowy z Kościołem są niczym więcej, jak rodzajem gry dla zyskania na czasie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuba: gra na czas komunistów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.