Melbourne: konferencja na temat AIDS

(fot. PAP/EPA/DAVID CROSLING)
KAI / mh

W Melbourne rozpoczęła się zgodnie z planem 20. międzynarodowa konferencja na temat AIDS. Będzie się ona odbywała w cieniu wielkiej katastrofy lotniczej 17 lipca nad Ukrainą. Wśród 298 ofiar zestrzelenia maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur znajdowała się ponad 100-osobowa grupa wybitnych ekspertów z zakresu AIDS.

"Konferencja będzie okazją do wyrażenia uznania dla kolegów, których utraciliśmy w katastrofie oraz dla ich zaangażowania w walce z AIDS/HIV", czytamy w oświadczeniu ogłoszonym przez IAS - Międzynarodowe Towarzystwo ds. AIDS 17 lipca w Melbourne.

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, czyli nabyte osłabienie immunologiczne organizmu) powoduje całkowite załamanie systemu immunologicznego. Wywołuje go HIV - ludzki wirus niedoboru odporności. Szczególnie dotknięci chorobą są mieszkańcy krajów afrykańskich na południe od Sahary. Przyczyną zarażeń jest często jest brak odpowiedniej edukacji. Ponadto na rozwój epidemii w regionie ma wpływ m.in. fakt, że w wielu krajach afrykańskich kobiety nie mogą same decydować o swoim życiu seksualnym.

Od początku epidemii wirusem zaraziło się 78 mln ludzi. Tylko w 2013 r. zmarło 1,5 mln nosicieli HIV. Od 2005 r., kiedy było najwięcej przypadków śmiertelnych (2,4 mln), ich liczba zmalała o 35 proc.

DEON.PL POLECA

Według opublikowanego na kilka dni przed konferencją raportu Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. AIDS (UNAIDS) ilość nowych infekcji spadła w 2013 r. na świecie do 2,1 mln, podczas gdy w 2001 r. było ich jeszcze 3,4 mln. "Tak więc koniec epidemii jest możliwy", uważa dyrektor UNAIDS Michel Sidibe. W tym celu należy otoczyć lepszą troską najbardziej zagrożone grupy ludności.

Według raportu ilość nowych zachorowań zmniejszyła się od 2001 r. o 38 proc., a wśród dzieci nawet o 58 proc.

W walce z HIV/AIDS przodują Kościoły chrześcijańskie, które prowadzą ponad połowę wszystkich projektów pomocy. Około jednej czwartej tych projektów na świecie, zwłaszcza w zakresie opieki nad chorymi na AIDS, prowadzi Kościół katolicki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Melbourne: konferencja na temat AIDS
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.