Migranci i uchodźcy tematem obrad biskupów europejskich

(fot. austinevan / Foter / CC BY)
KAI / kn

Spotkanie biskupów i dyrektorów krajowych instytucji kościelnych, zajmujących się duszpasterstwem migrantów i uchodźców na naszym kontynencie odbędzie się w dniach 29 czerwca-2 lipca w Wilnie.

Organizatorem wydarzenia jest Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) we współpracy z episkopatem litewskim. Obrady przebiegać będą pod hasłem "Migranci i uchodźcy: poza konieczność".

Sekretarz generalny CCEE ks. Duarte da Cunha przypomniał, że na niedawnym spotkaniu sekretarzy generalnych episkopatów europejskich w Pradze (18-21 czerwca)dyskutowano o tym, jak Kościół w naszej części świata podejmuje wyzwania związane ze zjawiskiem migracji do Europy, ze szczególnym uwzględnieniem uchodźców. Dodał, że aby należycie rozeznać się w "różnych obliczach" migracji, konieczne jest włączenie się różnych stron: społeczeństwa obywatelskiego, Kościoła i władz publicznych, które winny działać zgodnie.

"Nie możemy odwracać wzroku od tej zranionej ludzkości, która wyciąga do nas rękę" - stwierdził ks. da Cunha. Zaznaczył, że Kościół wraz z wieloma innymi organizacjami pozarządowymi jest zaangażowany nie tylko w udzielanie pierwszej pomocy ale także w budowanie "mostów" między przybywającymi a swymi wiernymi. W ten sposób próbuje wypełnić to zadanie ewangeliczne, którego przykładem jest miłosierny Samarytanin, to znaczy być wspólnotą gotową do leczenia ran życiowych oraz do słuchania tych, którzy często musieli pozostawić za sobą wszystko. "I w tym znaczeniu chcemy wyjść poza konieczność" - podkreślił sekretarz generalny CCEE.

DEON.PL POLECA

Innym ważnym zagadnieniem, które zostanie poruszone w stolicy Litwy, będzie handel ludźmi - uczestnicy obrad poznają i omówią wyniki dwóch konsultacji na ten temat, przeprowadzonych przez "Santa Marta Group". Jest to międzynarodowa grupa szefów policji i biskupów z całego świata, współpracujących ze społeczeństwem na rzecz wykorzenienia handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa. Na jej czele stoją wspólnie komisarz policji londyńskiej sir Bernard Hogan-Howe i arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Nichols. Nazwa grupy pochodzi od Domu św. Marty w Watykanie, w którym spotkali się jej członkowie w kwietniu 2014 i podpisali Deklarację Zobowiązania o rozwijaniu strategii zapobiegania, troski duszpasterskiej i ponownego włączania ofiar handlu do społeczeństwa.

Przedmiotem dyskusji będzie też sprawowanie i udzielanie sakramentów w kontaktach między Kościołem pochodzenia a Kościołem przyjmującym. Oddzielnym tematem będzie ponadto duszpasterstwo i głoszenie Ewangelii Chińczykom, przybywającym do Europy.

Spotkanie zakończy się 2 lipca pielgrzymką jego uczestników na Wzgórze Krzyży pod Szawlami w celu upamiętnienia licznych ofiar nielegalnych migracji na świecie.

Całemu wydarzeniu przewodniczyć będzie metropolita zagrzebski kard. Josip Bozanić, stojący na czele Komisji CCEE "Caritas in Veritate" i działającej w niej sekcji "Migracje", która jest główną organizatorką tego spotkania. Gośćmi narady będą m.in. ks. Mesmin Prosper Massengo - kierujący grupą roboczą ds. migracji w Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM) i ks. Matthew John Gardzinski z Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 roku. Obecnie należą do niej 33 episkopaty krajowe, reprezentowane przez ich przewodniczących (z Polski jest nim metropolita poznański abp Stanisław Gądecki), oraz arcybiskupi Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, biskupi Kiszyniowa, Mukaczowa (greckokatolicki) i Estonii (administrator apostolski). Przewodniczącym Rady jest prymas Węgier kard. Péter Erdő, a dwoma jego zastępcami są kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Angelo Massafra z Albanii. Sekretarzem generalnym CCEE jest ks. Duarte da Cunha z Portualii. Siedziba Rady mieści się w St. Gallen (Szwajcaria).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Migranci i uchodźcy tematem obrad biskupów europejskich
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.