Młodzież odnawia przydrożne figury świętych
"Zachować lokalną tradycję" - taki tytuł nosi projekt odnowienia zniszczonych kapliczek przydrożnych, który realizuje grupa historyczna "Ultima Thule" z Sierpca w diecezji płockiej. W planach ma wydanie przewodnika, dokumentującego zabytkowe kapliczki w regionie.
Celem tego projektu jest ratowanie kapliczek i figur świętych na ziemi sierpeckiej. Młodzież z grupy "Ultima Thule" planuje m.in. wykonanie repliki XIX-wiecznej rzeźby św. Wawrzyńca ze Starego Piastowa k. Sierpca.
- Rzeźba św. Wawrzyńca ze Starego Piastowa jest jednym z najcenniejszych zabytków w tych stronach. Figurę nazywa się `strażnikiem pól`. Rzeźba reprezentuje dawne rzemiosło snycerskie, ale obecnie znajduje się w opłakanym stanie - wyjaśnia Tomasz Kowalski, szef grupy "Ultima Thule".
Do tej pory grupie udało się zebrać środki na fachową renowację rzeźby. Zajmie się nią Zakład Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace potrwają około 3 lat, potem rzeźba zostanie umieszczona w kościele lub muzeum. W związku z tym trzeba będzie wykonać nową rzeźbę, która zastąpi swoją historyczną poprzedniczkę w Starym Piastowie.
Grupa zamierza pełnić opiekę konserwatorską również nad pozostałymi, zabytkowymi kapliczkami. Ponadto w ramach projektu wyda przewodnik, który będzie dokumentował przydrożne kapliczki na ziemi sierpeckiej.
Skomentuj artykuł