Odpowiadamy na apel papieża. Przyłącz się
W odpowiedzi na apel Ojca Świętego organizujemy modlitwy i spotkania. Wydarzenia będą odbywać się w wielu miejscach w Polsce. Dowiedz się, jak "zejść z kanapy" i zacząć konkretnie działać.
TYDZIEŃ MODLITWY ZA UCHODŹCÓW "UMRZEĆ Z NADZIEI"
pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek
"Jesteśmy powołani, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines, by dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga, tam możemy dotykać Pana" - Franciszek, Droga Krzyżowa na Błoniach, 29 lipca 2016.
Słowo "uchodźcy" znika powoli z nagłówków gazet, nie oznacza to jednak, że zniknęły konflikty, które wypędzają bezbronnych i niewinnych ludzi z ich domów. Setki tysięcy osób z Afryki i Bliskiego Wschodu nadal ryzykują niebezpieczne morskie przeprawy, usiłując przedostać się z krajów ogarniętych wojną i cierpiących biedę do Europy. Z danych Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji (IOM) wynika, że do końca lipca br. już ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego. Zginęli w drodze po nadzieję na bezpieczne, normalne życie.
Podobnie jak rok temu zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji uchodźców - tych, którzy zginęli w drodze do Europy, wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli wśród nas schronienie.
Jak przed rokiem modlitwa "Umrzeć z nadziei" odbędzie się w wielu miastach w Polsce. W Warszawie 1 października 2016 r. ekumenicznej liturgii w archikatedrze św. Jana przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. We wspólnej modlitwie wezmą udział również uchodźcy m.in. ze spragnionej pokoju Syrii. Liturgia stanowić będzie ważny punkt obchodów Roku Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej.
Treść nabożeństwa "Umrzeć z nadziei" przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Jest to liturgia Słowa, w której będziemy wymieniać imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Będziemy też modlić się o pokój i prosić Boga o wyobraźnię miłosierdzia dla nas.
O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach zaapelował papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br., przypominając, że "modlitwa góry przenosi!".
W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę w intencji uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy pomagać naszym braciom żyjącym w miejscach, gdzie toczy się wojna i uciekającym z krajów, w których trwają zbrojne konflikty. Niech będzie to czas szukania odpowiedzi na pytanie: Co możemy zrobić dla uchodźców?
Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy "Umrzeć z nadziei" w swoim mieście/parafii prosimy o kontakt ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.
WARSZAWA
1 października, godz. 20:00
archikatedra p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela
ul. Świętojańska 8
przewodniczy kard. Kazimierz Nycz
POZNAŃ
2 października, godz. 17:00
archikatedra p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Ostrów Tumski 17
przewodniczy abp Stanisław Gądecki
KRAKÓW
3 października, godz. 20.30
kościół ojców dominkanów
ul. Stolarska 12
przewodniczy bp Grzegorz Ryś
GNIEZNO
8 października, godz. 19.30
kościół farny p.w. Świętej Trójcy
ul. Farna 6
przewodniczy abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
KOSZALIN
1 października, godz. 18
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP
bp Krzysztof Włodarczyk
Modlitwy odbędą się także w następujących miastach: Chojna, Wrocław, Suwałki, Brochów, Damasławek, Rudziniec, Gdańsk, Poznań-Pokrzywna, Sulejówek. Niebawem pojawią się szczegóły dotyczące daty i miejsc modlitwy w tych i innych miastach.
Tutaj znajdziesz więcej szczegółów:
Skomentuj artykuł