Reakcja Episkopatu na podpisanie konwencji

(fot. danjaeger / sxc.hu)
PAP / pz / psd

Konwencja o zapobieganiu przemocy wobec kobiet, choć poświęcona istotnemu problemowi, zbudowana jest na ideologicznych i niezgodnych z prawdą założeniach, że przemoc wobec kobiet jest systemowa, a jej źródłem są religia, tradycja i kultura - podkreśla Episkopat Polski.

W związku z podpisaniem we wtorek przez Polskę Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przysłało oświadczenie, w którym przypomina swoje stanowisko w tej sprawie.

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

DEON.PL POLECA

Konwencja zbudowana jest na ideologicznych i nieprawdziwych założeniach, a także zobowiązuje sygnatariuszy do walki z dorobkiem cywilizacyjnym, traktowanym jako zagrożenie i źródło przemocy. Wprowadza definicję płci jako "społecznie skonstruowane role, zachowania i cechy, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn", przy czym całkowicie pomija naturalne biologiczne różnice pomiędzy kobietą i mężczyzną i zakłada, że płeć można wybierać.

Szczególny niepokój Episkopatu wzbudza nałożenie na sygnatariuszy obowiązku edukacji i promowania m.in. "niestereotypowych ról płci", a więc homoseksualizmu i transseksualizmu. "Łączenie słusznej zasady przeciwdziałania przemocy z próbą niebezpiecznej ingerencji w system wychowawczy i wyznawane przez miliony rodziców w Polsce wartości, jest bardzo niepokojącym sygnałem" - czytamy w stanowisku KEP.

Zdaniem Episkopatu polskie prawodawstwo ma dostateczne narzędzia do zwalczania przemocy i agresji wobec kobiet. "Uważamy, że rząd powinien wzmacniać pozycję rodzin, poprawiać poziom opieki zdrowotnej kobiet i dziewcząt, wspierać edukację zawodową kobiet, realizować programy wychowawcze, oparte na wzajemnym szacunku i współdziałaniu obydwu płci, w tym przygotowania do życia w rodzinie" - przekonują biskupi. W ich opinii podjęcie takich środków, a nie podpisywanie "kontrowersyjnej konwencji", może rzeczywiście zapobiec i jednocześnie pomóc w zwalczaniu wszelkiej przemocy, także tej wobec kobiet.

KEP przypomina także, że Kościół katolicki od lat prowadzi dziesiątki placówek w całym kraju, które pomagają ofiarom przemocy w rodzinie. Według biskupów rząd, chcąc zminimalizować zjawisko przemocy wobec kobiet, powinien skupić się m.in. na doinwestowaniu istniejących już inicjatyw oraz powołać nowe, skoncentrować wysiłek zmierzający do tworzenia miejsc pracy dla kobiet - ofiar przemocy, udostępniając im mieszkania socjalne i dokonać skuteczne uregulowania prawne, gdy wskutek agresywnych działań muszą uciekać z mieszkań, będących wspólną własnością małżonków.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z niepokojem przyjęło zapowiedź Premiera, że Rząd RP bez zastrzeżeń podpisze proponowaną przez Radę Europy Konwencję w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Pozostaje to w sprzeczności z wcześniejszą zapowiedzią Premiera, że potrzebna jest debata publiczna nad Konwencją i skutkami jej podpisania oraz ratyfikacji.
Nasz niepokój wzbudza fakt, że wbrew wcześniejszej obietnicy, sprawa podpisania Konwencji wydaje się przesądzona, zaś jedyne środowisko, z którym spotkał się Premier to Kongres Kobiet, który nie reprezentuje stanowiska wszystkich środowisk w kraju. Pragniemy przypomnieć, że środowiska prorodzinne, kobiece oraz obrońców życia apelowały o niepodpisywanie Konwencji, a zatem zostały więc wysłuchane jedynie kobiety o poglądach lewicowych.
Należy podkreślić, że Konwencja, choć poświęcona jest istotnemu problemowi przemocy wobec kobiet, zbudowana jest na ideologicznych i niezgodnych z prawdą założeniach, których w żaden sposób nie można zaakceptować. Wskazuje ona, że przemoc wobec kobiet jest systemowa, zaś jej źródłem są religia, tradycja i kultura. Art. 12 zobowiązuje sygnatariuszy do walki z dorobkiem cywilizacyjnym, traktowanym jako zagrożenie i źródło przemocy. Wprowadza definicję płci jako "społecznie skonstruowane role, zachowania i cechy, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn" (art. 3), przy czym całkowicie pomija naturalne biologiczne różnice pomiędzy kobietą i mężczyzną i zakłada, że płeć można wybierać.
Szczególny niepokój wzbudza nałożenie na sygnatariuszy obowiązku edukacji (art. 14) i promowania m.in. "niestereotypowych ról płci", a więc homoseksualizmu i transseksualizmu. Łączenie słusznej zasady przeciwdziałania przemocy z próbą niebezpiecznej ingerencji w system wychowawczy i wyznawane przez miliony rodziców w Polsce wartości, jest bardzo niepokojącym sygnałem.
Prezydium KEP pragnie przypomnieć, że Kościół katolicki od szeregu lat prowadzi dziesiątki placówek w całym kraju, które pomagają ofiarom przemocy w rodzinie. Rząd, chcąc zminimalizować ponure zjawisko przemocy wobec kobiet, powinien skupić się m.in. na doinwestowaniu istniejących już inicjatyw oraz powołać nowe, skoncentrować wysiłek zmierzający do tworzenia miejsc pracy dla kobiet - ofiar przemocy, udostępniając im mieszkania socjalne i dokonać skuteczne uregulowania prawne, gdy wskutek agresywnych działań muszą uciekać z mieszkań, będących wspólną własnością małżonków.
Prezydium KEP przypomina także, że polskie prawodawstwo ma dostateczne narzędzia do zwalczania zjawiska przemocy, także agresji wobec kobiet. Uważamy, że Rząd powinien wzmacniać pozycję rodzin, poprawiać poziom opieki zdrowotnej kobiet i dziewcząt, wspierać edukację zawodową kobiet, realizować programy wychowawcze, oparte na wzajemnym szacunku i współdziałaniu obydwu płci, w tym przygotowania do życia w rodzinie.
Podjęcie takich środków, a nie podpisywanie kontrowersyjnej Konwencji, może rzeczywiście zapobiec i jednocześnie pomóc w zwalczaniu wszelkiej przemocy, także tej wobec kobiet.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 9 lipca 2012 r.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Reakcja Episkopatu na podpisanie konwencji
Komentarze (7)
W
wert
19 grudnia 2012, 21:47
Biskupi jak zwykle wyrywaja zdania z kontekstu. Malo ambitne to oswiadczenie mnie nieprzekonalo. 
A
Agnieszka
19 grudnia 2012, 21:33
Jestem przerażona.  W art. 4 nie ma nic na temat homoseksualizmu, jak twierdzą biskupi.  W dokumencie nie definiuje się płci, jak twierdzą nasi biskupi, tylko na początku definiuje się, co prawodawca rozumie poprzez "płeć społeczno-kulturową".  W art. 12 nikt nie nawołuje do walki z dorobkiem cywilizacyjnym, tylko mówi się o walce ze stereotypami, które doprowadzają do powstawania "idei niższości kobiet".  Biskupi nawołują też do wspierania edukacji kobiet, podczas gdy wiadomo, że kobiety są statystycznie lepiej wyedukowane od mężczyzn.  Jestem osobą wierzącą, jednak przeczytanie powyższego artykułu powoduje we mnie poważny kryzys zaufania do władz Kościoła polskiego.
R
RP
18 grudnia 2012, 21:17
A ja mysle, ze to dobrze, ze Polska podpisala konwencje, bo problem roznego rodzaju przemocy wobec kobiet istnieje w wielu krajach , takze w Polsce. Tutaj jest link do tekstu ustawy dla zaineresowanych: www.europapraw.org/files/.../konwencja_PL.pdf Ciekawe, ze kraj znany z gorszego traktowania kobiet, Szwajcaria, jak na razie nie podpisala tej konwencji (za Wikipedia). A z doswiadczenia wiem, ze bardzo by to sie in przydalo.
P
pg
18 grudnia 2012, 16:26
Stanowisko Episkopatu jak najbardziej słuszne. Jednak jest to głos niesłyszalny co oczywiście świadczy o słabości Kościoła w Polsce. Jak wykończą Radio M. i telewizję Trwam, tak nielubiane przez niektórych, to nie będzie tego głosu słychać wcale, chyba,że będzie to głos w sprawach mało ważnych. Smutne to.
W
Wojtek
18 grudnia 2012, 16:07
"przemoc wobec kobiet jest systemowa"  - moim zdaniem autorzy konwencji skupili się nie tym systemie co trzeba. Bo istnieje system, który zwiększa powoduje przemoc wobec kobiet: pornografia, przedmiotowe traktowanie ciała kobiety w reklamach jako obiektu seksualnego itp. z czym w naszym kraju walczy praktycznie tylko Stowarzyszenie Nasza Sprawa.... a po podpisaniu tej konwencji myślę, że w tej kwestii nic się nie zmieni.
L
Lucjan
18 grudnia 2012, 15:38
Czyżby jezuitom zabrakło ludzi do komentowania, że posługują się PAP-em czyli często papką propagandową...???
A
Anna
18 grudnia 2012, 13:37
Chyba należałoby jednak przytoczyć całe oświadczenie Prezydium KEP a nie wybrane cytaty i komentarz PAP. Podobnie robi się z z papieskim Orędziem na Światowt Dzien Pokoju.