Rok Święty Miłosierdzia nie będzie jak Wielki Jubileusz 2000

(fot. archer10 (Dennis) / Foter / CC BY-SA)
PAP / ptt

Watykan wyjaśnił, że rozpoczynający się 8 grudnia Rok Święty Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka, nie będzie przypominać Wielkiego Jubileuszu 2000 roku za pontyfikatu Jana Pawła II. Wtedy w Rzymie odbyły się dziesiątki masowych uroczystości.

Podczas wtorkowej prezentacji Roku Świętego Miłosierdzia w Watykanie jego główny organizator, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Salvatore Fisichella oświadczył: "Już na samym początku należy stwierdzić, rozwiewając wszelkie wątpliwości, że Jubileusz Miłosierdzia nie jest i nie zamierza być Wielkim Jubileuszem Roku 2000. Każde zatem porównanie tych dwóch wydarzeń byłoby pozbawione znaczenia".

- Papież pragnie - podkreślił - aby ten Jubileusz przeżywano w Rzymie tak, jak w Kościołach lokalnych.

Abp Fisichella przypomniał, że po raz pierwszy w historii Jubileuszów Drzwi Święte zostaną otwarte nie tylko w rzymskich bazylikach, ale również w każdej diecezji, w katedrach i sanktuariach o wyjątkowym znaczeniu dla pielgrzymów.

Poza tym przewodniczący Papieskiej Rady położył nacisk na wyjątkowość przygotowywanego Jubileuszu, gdyż będzie on tematyczny, dedykowany miłosierdziu, a także na to, że Franciszek widzi w nim drogę dialogu z judaizmem i islamem.

W przedstawionym kalendarzu uroczystości z oczekiwanym udziałem dużej liczby wiernych znalazła się inicjatywa w dniach 19-21 stycznia przyszłego roku, dedykowana wszystkim, którzy działają w ruchu pielgrzymkowym. Abp Fisichella podkreślił, że Watykan zachęca wiernych do tego, by część drogi do Drzwi Świętych pokonali pieszo, bo - jak dodał - pielgrzymowanie musi wykroczyć poza "sferę turystyczną".

3 kwietnia 2016 roku w Watykanie odbędzie się uroczystość liturgiczna z udziałem ruchów, stowarzyszeń i instytutów religijnych związanych z duchowością miłosierdzia.

Z kolei świat wolontariatu dobroczynnego zaproszono do Watykanu na 4 września.

Wśród wielkich uroczystości abp Fisichella wymienił także Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 roku.

Odbędą się także Jubileusz Kapłanów (29 maja 2016 roku), Jubileusz katechetów i katechetek (25 września), spotkanie chorych, niepełnosprawnych i ich opiekunów (12 czerwca), Jubileusz Więźniów (6 listopada ).

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji zapowiedział, że należy oczekiwać znaczących gestów papieża Franciszka wobec osób biednych, cierpiących, ludzi z marginesu oraz potrzebujących troski.

- Chwile te będą miały znaczenie symboliczne, ale poprosimy również biskupów oraz księży, aby wykonali w swoich diecezjach podobny znak, w jedności z papieżem, aby do wszystkich mógł dotrzeć ten konkrety wymiar miłosierdzia i bliskości Kościoła - dodał abp Fisichella.

Poinformował, że pielgrzymom przybywającym do Rzymu indywidualnie udzielona zostanie gościna w niektórych kościołach w centrum miasta.

Watykan uruchomił już oficjalną stronę internetową Jubileuszu : http://www.iubilaeummisericordiae.va.

Strona dostępna jest w języku polskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok Święty Miłosierdzia nie będzie jak Wielki Jubileusz 2000
Komentarze (4)
Paweł Tatrocki
6 maja 2015, 08:50
Czy może ktoś wytłumaczyć co znaczy słowo ,,miłosierdzie"? Chodzi o definicję teologiczną a nie słownikową.
Paweł Tatrocki
6 maja 2015, 09:04
Czy rzeczywiście miłosierdzie to aktywna forma współczucia, wyrażająca się w konkretnym działaniu, polegającym na bezinteresownej pomocy? Samo współczucie nie przekładające się na działanie miłosierdziem jeszcze nie jest. Termin ten wywodzi się z Biblii. (za Wikipedią).
Paweł Tatrocki
6 maja 2015, 13:16
Dla tych, którzy nie wiedzą. Miłosierdzie jest to cnota, która usiłuje usunąć zło jakie bliźniemu dolega. Samo słowo miłosierdzie oznacza, że mamy litościwą miłość z powodu nieszczęścia cudzego (za s.M. Elżbieta Siepak ZMBM, ,,Moje życie z Bogiem, Duchowość św. Siostry Faustyny").
O
open
5 maja 2015, 20:07
już widzę polskich biskupów idących na peryferie miast. Prędzej sie postanowią przenieśc na tamten świat niż służyć z pokorą człowiekowi.