Światowy Kongres Federacji Pueri Cantores

Radio Watykańskie

O tym, co znaczy w codzienności, że Bóg jest miłością, rozważają w Rzymie uczestnicy XXXVI Światowego Kongresu Federacji Pueri Cantores. Ich spotkanie potrwa do 1 stycznia. Młodym towarzyszą relikwie ich świętego rówieśnika, Dominika Savio. Na spotkanie i koncerty w Wiecznym Mieście przyjechało prawie 100 chórów z całego świata, w tym cztery z Polski.

O znaczeniu muzyki dla pogłębiania wiary i dla życia Kościoła przypomniał młodym kard. Stanisław Ryłko. W swym przesłaniu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich zachęcił Pueri Cantores, by wyśpiewując miłość Boga byli głosicielami Ewangelii, pomocnymi szczególnie dla osób mających trudności w wierze, a otwartych na piękno muzyki.

„To przecież w Kościele najlepiej słychać głos Chrystusa i czuć Jego bijące dla nas Serce – napisał kard. Ryłko. – To zanurzenie się w atmosferze modlitwy, stworzonej przez wiernych zaangażowanych w celebrację liturgiczną, pomaga wszystkim, nawet tym mniej wierzącym, napełnić serce mocą Chrystusa. I tutaj ważną i powiedziałbym niezastąpioną rolę spełniacie Wy, którzy śpiewacie słowa przepełnione treściami ewangelicznymi i to w sposób, który unosi serce do Boga – zaznaczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. – Gdy słyszy się to piękno, to ma się wrażenie, iż coś z Boskiej rzeczywistości spływa na nas. Potrzebni jesteście Kochani! Potrzebni jesteście z Waszym śpiewem, ale jeszcze bardziej z Waszą wiarą, którą przecież dobrze słychać w wyśpiewywanych utworach”. Kard. Ryłko zaznaczył jednocześnie, że również młodzi śpiewacy potrzebują umocnienia wiary, czemu służy ich przybycie do grobu św. Piotra.

Na rozpoczęcie kongresu w watykańskiej auli Pawła VI młodych śpiewaków odwiedził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W swym wystąpieniu kard. Tarcisio Bertone zauważył, że muzykę można uprawiać z różnych motywów. „Wielu śpiewa, by rozbawiać innych, lub by wzbudzić podziw u słuchacza – powiedział watykański sekretarz stanu. – Albo też, jak w przypadku Pueri Cantores, by śpiewem chwalić Boga i by sprawowanie liturgii miało jeszcze piękniejszą oprawę”. Kard. Bertone przyznał, że jest jeszcze jeden głębszy motyw, dla którego warto śpiewać i to coraz lepiej: „Ponieważ kochacie Jezusa i chcecie oddać mu cześć, sprawić Mu przyjemność i wzbudzić radość. Także wy na wzór św. Dominika Savio, uczcie się stawiać Jezusa w samym środku waszego serca, a będziecie mieć Jezusa za przyjaciela, największego przyjaciela w waszym życiu – zachęcał uczestników rzymskiego kongresu kardynał sekretarz stanu.

Pueri Cantores to katolicka organizacja skupiająca ponad tysiąc chórów na całym świecie. Coraz więcej zespołów muzycznych powstaje poza Europą, choć nadal najliczniejszym członkiem federacji są Niemcy z 370 chórami. W Polsce tradycja tego rodzaju muzyki kościelnej dopiero się odradza. W kraju działają 42 chóry.

Muzyka chóralna dziewcząt i chłopców staje się bardzo popularna w Azji i w Afryce. W sposób szczególny warto wymienić takie kraje, jak Sri Lanka, Indie, Korea Południowa i Japonia oraz Demokratyczna Republika Konga, skąd przyjechali chórzyści z targanego wojną Bukavu w północnym Kiwu. Na kongresie nie braknie też chórów z obu Ameryk. Warto wspomnieć choćby o zespołach z Brazylii, USA czy Kanady. Federacja obecna jest w ponad 30 krajach świata. W chórach stowarzyszenia śpiewa ogółem 40 tys. dzieci i młodzieży.

Dodajmy, że prezesem Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores jest Polak, ks. Roberta Tyrała. Z organizacją związany jest on od prawie 15 lat. Ks. Tyrała pochodzi w Krakowa i ukończył studia z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej oraz z dyrygentury na tamtejszej Akademii Muzycznej. W 2000 r. uzyskał doktorat z liturgiki na PAT, a w obecnym przeprowadził habilitację. Od 1998 r. jest odpowiedzialny za muzykę kościelną w archidiecezji krakowskiej. Jest prodziekanem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i dyrektorem Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej, a także członkiem komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. transmisji telewizyjnych.

Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores powstała pod koniec II wojny światowej, stawiając sobie za cel propagowanie wśród dzieci i młodzieży idei pokoju i braterstwa. Czyni to poprzez muzykę, wychowując w ten sposób młodych śpiewaków na wartościowych, odpowiedzialnych i wrażliwych ludzi.

Młodzi dadzą w tych dniach wiele koncertów w 24 kościołach parafialnych Rzymu. Z Polski przyjechały chóry z Lublina, Krakowa, Płocka i Częstochowy. Także ich będzie można posłuchać w Wiecznym Mieście. W końcu na papieskiej liturgii 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, śpiewacy zapewnią oprawę muzyczną watykańskiej liturgii. Wtedy przesłanie do federacji chórów Pueri Cantores wygłosi Benedykt XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Światowy Kongres Federacji Pueri Cantores
Komentarze (1)
S
serkan
28 grudnia 2010, 19:28
moj znajomy chorzysta mowi, ze chlopiecy glos to najdoskonalszy instrument, jaki istnieje!