Święto Jom Kipur - żydowski Dzień Oczyszczenia

(fot. Eilam Gil / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / kn

Święto Jom Kipur - żydowski Dzień Oczyszczenia, jest obchodzony przez Żydów dziesiątego dnia siódmego miesiąca Tiszri. W tym roku święto rozpocznie się w piątek wieczorem i potrwa do soboty do wieczora. Obowiązuje zakaz pracy i post ścisły.

Święto to - jak wyjaśniła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Joanna Korzeniewska - nazwane jest Szabatem Szabatów. "Żydów obowiązuje całkowity zakaz pracy. Nie można wprowadzać jakichkolwiek trwałych zmian w otoczeniu. Zakazane jest też np. noszenie przedmiotów poza zamkniętym terenem czy gotowanie. Jest to jedyne święto, podczas którego obowiązują wszystkie zakazy obowiązujące w Szabat. Jest to również dzień ścisłego postu. O ile nie zagraża to zdrowiu i życiu, przez 25 godzin religijni Żydzi nie jedzą i nie piją nawet wody" - podkreśliła rzeczniczka.
W Jom Kipur obowiązuje biały ubiór. Żydzi zaprzestają też codziennych czynności. "Według Talmudu właśnie tego dnia zapieczętowany zostaje ostatecznie los wszystkich istot - ich życie i śmierć. Choć to Bóg wybacza grzechy ludziom, to te 25 godzin duchowości jednak zbliża przede wszystkim ludzi do siebie. Warunkiem zbliżenia się do Boga jest uzyskanie wybaczenia człowieka, wobec którego się zawiniło. Dlatego w dniach poprzedzających Jom Kipur ważne jest spłacenie długów i zadośćuczynienie wyrządzonych krzywd. W warszawskiej Gminie Żydowskiej w tym czasie częsty jest widok osób proszących siebie wzajemnie o wybaczenie" - zaznaczyła Korzeniewska.
Biały kolor ubrań w Jom Kipur to z jednej strony, symbol czystości naszych dusz i myśli w ten dzień, a z drugiej strony, przypomnienie o tym, że nasz los jeszcze nie jest przypieczętowany - tłumaczy rabin Stas Wojciechowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. "Człowiek w dzień Jom Kipur znajduje się pomiędzy życiem a śmiercią - w judaizmie zmarłych tradycyjnie chowa w białych szatach. I to balansowanie tego dnia pomiędzy dwoma skrajnościami - życiem i śmiercią, jest bardzo mocnym i wzruszającym uczuciem" - podkreślił rabin.
Dodał, że ostateczna decyzja o losie człowieka padnie podczas modlitwy Neila - jest to wyjątkowa modlitwa, którą odmawia się tylko w Jom Kipur, przed samym końcem postu. "Według tradycji, bramy niebios zaczynają się zamykać tuż przed zachodem słońca i w tej modlitwie wierni proszą o ich otwarcie dla swoich próśb. I zawsze +bramy skruchy+ pozostaną otwarte, nie tylko w Jom Kipur, ale również w ciągu całego życia" - wyjaśnia rabin Stas Wojciechowicz.
Korzeniewska powiedziała PAP, że Jom Kipur należy do cyklu świąt otwierających żydowski rok. "Jest kulminacyjnym momentem obchodów początku żydowskiego roku 5775, który rozpoczął się 25 września. Okres ten rozpoczynają przygotowania do Rosz HaSzana, obchodzonego w zeszłym tygodniu, a kończy święto Simhat Tora - Radość Tory, które w tym roku wypadnie 17 października" - dodała.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święto Jom Kipur - żydowski Dzień Oczyszczenia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.