W Lublinie Orszak Czterech, a nie Trzech Króli

KAI / drr

Już po raz trzeci 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami Lublina przejdzie Orszak upamiętniający wizytę, jaką złożyli opisywani w ewangelii Mędrcy ze Wschodu narodzonemu w Betlejem Jezusowi. Tym, co wyróżnia lubelski orszak jest to, że idzie w nim nie trzech a czterech Króli.

Orszak rozpocznie się o godz. 11.15 przed Zamkiem Lubelskim - informuje ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie, główny organizator Orszaku. Spotkanie zainauguruje muzyczna animacja, podczas której na specjalnym wysięgniku zostanie podniesiona bez mała 20-metrowa postać czwartego króla.

- Według tradycji jest to Mędrzec, który spóźnił się do Dzieciątka o 33 lata - wyjaśnia ks. Podpora. Wykonana ze styropianu postać, to dzieło uczniów lubelskiej szkoły plastycznej. Jego głowa ma wielkość 3 m, a całość postaci, wraz z płaszczem, ma długość 18 m. Instalację wykonał Krzysztof Kijewski, nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie. Także wielu uczniów tej szkoły zaangażowało się w przygotowania Orszaku. Gwiazda, niesiona na jego czele, także jest dziełem jednej z uczennic - Kamili Piskorz.

DEON.PL POLECA

Do wspólnego śpiewu kolęd będzie zachęcał wszystkich zebranych zespół Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji "Przyjaciele Oblubieńca". Aranżacji słownej podjęła się Ewa Dados z Radia Lublin.

Orszak wyruszy z dziedzińca zamkowego, gdy w jego bramę trzykrotnie zapuka arcybiskup Stanisław Budzik. Użyje do tego specjalnego, drewnianego berła, które otrzymał od jednego z ukraińskich biskupów. - Użycie go będzie symbolem naszej jedności z narodem ukraińskim, który walczy o wygląd swojego państwa oraz sposobem na złożenie im życzeń z okazji świąt Bożego Narodzenia, które zgodnie z kalendarzem juliańskim rozpoczynają się właśnie 6 stycznia - wyjaśniał ks. Podpora.

Barwny korowód przejdzie następnie ulicami lubelskiej Starówki. Tegoroczną nowością będą specjalne platformy, na których Królowie przejadą trasę orszaku. Na tzw. "Deptaku" orszak zatrzyma się przy jednej z najsłynniejszych lubelskich cukierni, Cukierni Chmielewskiego, na balkonie której na uczestników oczekiwał będzie Herod. - Będzie się starał on namówić maszerujących, by nie szli dalej. Mamy jednak nadzieję, że nikt nie ulegnie jego namowom i orszak pójdzie dalej, w stronę Katedry - dodaje z uśmiechem ks. Podpora.

Na schodach Katedry lubelskiej na uczestników orszaku będzie oczekiwała już Święta Rodzina. Królowie powitają ją w swoich narodowych językach. W tym roku będą to słowa wypowiedziane w jednym z dialektów używanych w Angoli, po polsku i po wietnamsku.

- Do udziału w Orszaku zaproszeni są wszyscy wierzący i niewierzący; każdy, kto szuka w swoim życiu odpowiedzi na najważniejsze pytania. W tym dniu możemy być jak Mędrcy - ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć Prawdę, Dobro i Piękno - podkreśla ks. Ryszard Podpora.

Orszak zakończy Msza św. w Katedrze sprawowana o godz. 13.00 pod przewodnictwem metropolity lubelskiego, abp. Stanisława Budzika. Po niej odbędzie się wspólne kolędowanie z udziałem zespołów reprezentujących niektóre parafie archidiecezji.

Orszaki Trzech Króli odbędą się także w innych miejscowościach archidiecezji lubelskiej. W Świdniku uczestnicy spotkają się o godz. 15.00 na Placu Konstytucji. W Chełmie Orszak wyruszy po mszy św. sprawowanej w Bazylice Mariackiej o godz. 11.00 i przejdzie w stronę szopki ustawionej na Placu Łuczkowskiego. Pochód z Mędrcami organizują również Gorzków, Kazimierz Dolny, Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów, Łęczna, Piaski, Poniatowa, Puławy I Wąwolnica.

Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Prowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. W 2012 roku Orszak Trzech Króli otrzymał nagrodę "Tulipan Życia" w prestiżowej kategorii "Dzieło Kultury", a w 2013 roku wyróżnienie od kapituły nagrody "Pro Publico Bono".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Lublinie Orszak Czterech, a nie Trzech Króli
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.