Watykan apeluje o pomoc dla ofiar HIV/AIDS
Stolica Apostolska wzywa wspólnotę międzynarodową by spieszyła z pomocą dla ofiar HIV/AIDS oraz podjęła działania na rzecz skutecznego zapobiegania tej pandemii. Stwierdzenia te znajdujemy w przesłaniu Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia walki z AIDS.
Oto polski tekst przesłania Stolicy Apostolskiej:
Światowy Dzień walki z HIV/AIDS 2011 powinien stanowić nową okazję do promocji powszechnego dostępu do terapii osób zakażonych, położenia kresu przekazywaniu wirusa z matki na dziecko, a także do nauczania stylów życia, które do seksualności podchodzą w sposób prawidłowy i odpowiedzialny. Jest to też moment właściwy do ponownego podjęcia walki z przesądami społecznymi oraz do potwierdzenia bliskości moralnej, duchowej i, na ile to możliwe, bliskości materialnej względem zarażonych i ich rodzin.
Taką bliskość okazuje od dłuższego czasu nasza Papieska Rada, czego szczególnym wyrazem było Sympozjum zorganizowane w maju b.r. na temat: Troska o osobę w centrum prewencji i leczenia choroby HIV-AIDS. W ciągu dwudniowych obrad ukazano jak wiele można i powinno się zrobić na polu walki z pandemią oraz na rzecz pomocy narodom najbardziej nią dotkniętym, należącym w większości do Afryki Subsaharyjskiej.
Nie można dłużej usprawiedliwiać przypadków śmierci, podobnie jak bólu najbliższych, ubożenia rodzin, wzrostu ich marginalizacji społecznej i cierpienia osieroconych dzieci, często w bardzo młodym wieku. Tak samo nie można usprawiedliwiać sytuacji przenoszenia wirusa z matki na dziecko, które często staje się ofiarą, zanim jeszcze zacznie dostrzegać kontury otaczającego je świata.
Wzywając ponownie do zaangażowania i solidarności na rzecz wszystkich ofiar HIV-AIDS, dotkniętych chorobą w sposób bezpośredni lub pośrednio, w jedności duchowej z Ojcem Świętym, pragniemy podziękować wszystkim, którzy od wielu lat otaczają je opieką. Mam tu na myśli instytucje i wszystkie podmioty sektora służby zdrowia, szczególnie związane z AIDS oraz wolontariuszy, którzy wykonują "ważną i wspaniałą pracę". Bez wątpienia zasługują oni na wsparcie w ich działaniach, które powinny być wolne od jakichkolwiek nacisków i uzależnień ideologicznych ze strony organizacji i sponsorów międzynarodowych.
Abp Zygmunt Zimowski
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych
Skomentuj artykuł