Watykan: Czy przyszły papież zreformuje Kurię?

(fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DEON.pl)
KAI/ ad

Następca Benedykta XVI najprawdopodobniej zreformuje Kurię Rzymską - twierdzi na łamach dziennika "La Stampa" Andrea Tornielli. Powołując się na głosy kardynałów-elektorów włoski watykanista twierdzi, że chodzi o to, aby stała się ona sprawniejsza, czytelna w działaniach i była naprawdę narzędziem służącym papieżowi, wolnym od napięć wewnętrznych.

Jeden z purpuratów w wypowiedzi dla turyńskiego dziennika przyznaje, że istnieje pewien fałszywy obraz Kurii, będący efektem kampanii medialnych. Jednakże jego zdaniem zbyt wielu duchownych daje powody do pisania artykułów w takim stylu. Tornielli podaje, że kardynałowie spoza Włoch widzą konieczność zmian strukturalnych, w tym połączenie niektórych dykasterii.

Wymienia się w tym kontekście na przykład włączenie Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia do Papieskiej Rady ds. Świeckich. Natomiast Papieska Rady ds. Migrantów oraz "Cor Unum" mogłyby zostać włączone do Papieskiej Rady "Iustitia et pax". Kuria powinna być uproszczona. Nie ma rządzić Kościołem, lecz pomagać papieżowi - cytuje wypowiedzi purpuratów Tornielli.

Wskazują też oni na konieczność walki z karierowiczostwem, w tym unikanie automatycznego włączania szefów dykasterii do Kolegium Kardynalskiego. Reforma Kurii miałaby według opinii tych kardynałów służyć dziełu ewangelizacji Kościoła, aby w jej organach pracowali wiarygodni świadkowie wiary.

Również redaktor naczelny "L’Osservatore Romano", Giovanni Maria Vian jest przekonany, że zarządzanie Kościołem będzie należało do kluczowych kwestii poruszanych podczas spotkań kardynałów przed konklawe. Chodzi między innymi o większą kolegialność. "Potrzebny jest papież, który byłby duszpasterzem, człowiekiem Bożym, pochodzącym spoza Kurii. Nie potrzebujemy szeryfa.

Potrzebny jest też sekretarz stanu, który byłby w stanie pomóc mu w tym dziele" - cytuje Tornielli słowa nie wymienionego z nazwiska purpurata. Jednocześnie zwraca uwagę, że o ile przed ośmiu laty ze 115 elektorów 113 wybierało papieża po raz pierwszy, to tym razem 48 ma już doświadczenie wcześniejszego konklawe i zna mechanizmy związane z wyborem Następcy św. Piotra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: Czy przyszły papież zreformuje Kurię?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.