Watykan: kto weźmie udział w Synodzie

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

253 osoby wezmą udział w III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 5-19 października w Watykanie pod hasłem: "Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji".

Będzie wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także trzech polskich hierarchów pracujących w Kurii Rzymskiej: kard. Zenon Grocholewski, kard. Stanisław Ryłko i abp Zygmunt Zimowski.

Ojców synodalnych, czyli pełnoprawnych uczestników zgromadzenia, będzie 191, w tym 162 z urzędu, 3 z wyboru i 26 z nominacji papieskiej. Oprócz nich będzie także 16 ekspertów, 38 audytorów i 8 delegatów innych Kościołów.

Wśród uczestników z urzędu znajdzie się 114 przewodniczących konferencji episkopatu z całego świata, 13 zwierzchników Kościołów wschodnich, 25 szefów dyskasterii Kurii Rzymskiej, 9 członków Rady Zwyczajnej Sekretariatu Synodu Biskupów, niebędących uczestnikami zgromadzenia z innego tytułu, a także sekretarz generalny i podsekretarz Synodu Biskupów. Daje to 163 osób, ale biorąc pod uwagę, że jeden ze zwierzchników Kościołów wschodnich jest jednocześnie przewodniczącym episkopatu swego kraju (Etiopii) będzie ich 162.

DEON.PL POLECA

Przewodniczącym Synodu Biskupów jest papież Franciszek. Przewodniczącymi delegowanymi, których zadaniem będzie prowadzenie obrad, będą kardynałowie: André Vingt-Trois z Francji, Luis Antonio Gokim Tagle z Filipin i Raymundo Damasceno Assis z Brazylii. Relatorem generalnym będzie kard. Peter Erdő z Węgier, zaś sekretarzem specjalnym zgromadzenia - wybitny teolog, abp Bruno Forte z Włoch. Za redakcję orędzia Synodu odpowiedzialna będzie komisja pod przewodnictwem kard. Gianfranco Ravasiego, kierującego Papieską Radą ds. Kultury, którego zastępcą będzie abp Víctor Manuel Fernánadez, rektor Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Argentyny.

Wśród uczestników Synodu znajdzie się też czterech hierarchów polskiego pochodzenia, pracujących w innych krajach: abp Mieczysław Mokrzycki z Ukrainy, abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy, abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi i abp Tomasz Peta z Kazachstanu.

Wśród uczestników zgromadzenia z nominacji papieskiej będą m.in. dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, a także uczestnicy niedawnych debat nt. ewentualnego dopuszczania do Komunii św. osób rozwiedzionych, które zawarły ponowne związki cywilne: były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper, emerytowany arcybiskup Bolonii kard. Carlo Cafarra, emerytowany przewodniczący Papieskiej Akademii Życia kard. Elio Sgreccia. Są w tym gronie także cztery osoby niebędące biskupami: dziekan Trybunału Roty Rzymskiej prał. Pio Vito Pinto, rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego ks. François-Xavier Dumortier SI, dyrektor czasopisma "La Civiltà Cattolica" ks. Antonio Spadaro SI i profesor kanonicznego prawa procesowego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim ks. Manuel Jesús Arroba Conde CMF.

Wśród ekspertów, których zadaniem jest współpraca z sekretarzem specjalnym zgromadzenia, są świeccy i duchowni z różnych stron świata, w tym znany francuski psychoanalityk ks. Tony Anatrella. Z kolei w gronie audytorów jest m.in. 13 par małżeńskich, ale także np. szefowa Światowej Organizacji Owulacyjnej Metody Billingsów - propagowanej przez Kościół naturalnej metody regulacji poczęć, Joan Clements z Australii.

Z kolei wśród delegatów z innych Kościołów znalazł się metropolita Atenagoras z Belgii, reprezentujący Patriarchat Ekumeniczny Konstantynopola, metropolita Hilarion z Patriarchatu Moskiewskiego, przedstawiciele Kościoła etiopskiego, syryjskiego, anglikańskiego, luterańskiego, reformowanego oraz baptystów (prof. Valérie Duval-Poujol, wykładająca egzegezę biblijną w Instytucie Katolickim w Paryżu).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: kto weźmie udział w Synodzie
Komentarze (7)
Paweł Tatrocki
10 września 2014, 09:41
Ciekawe czy Synod rozpocznie się od Mszy Świętej i Różańca po Mszy. Wszak Synod rozpoczyna się w pierwszą niedzielę października czyli w święto Matki Boskiej Różańcowej.
?
?
9 września 2014, 18:29
Nie widzę nazwiska kard. Mullera, nie będzie go ?
PC
porta coeli
9 września 2014, 23:28
Będzie. Z urzędu, jak wszyscy szefowie dykasteriów watykańskich. Ale praktycznie uziemniony. Bo Bergoglio wyrzucił już, kogo chciał. Przeciwnicy dopuszczenia cudzołożników do Komunii św. są w mniejszości. A główne instytucje synodu jak sekretariat oraz urząd do sporządzenia dokumentów są w rękach kliki Bergoglio-Kasper.
PC
porta coeli
9 września 2014, 16:45
Bergoglio obstawił kluczowe stanowiska swoją kliką.
Paweł Tatrocki
10 września 2014, 09:38
Każdy papież ma własnych ludzi, z którymi mu się dobrze współpracuje. Sprawa świecka i duchowna. U św. Pawła też tak było, że nie chciał brać, wbrew Barnabie, jednego z uczniów. Drugi przykład to wybieranie przez starszych siedmiu diakonów do obsługi stołów podczas gdy Apostołowie mieli się zająć wyłącznie głoszeniem Słowa. Nie mówię tu już o rządach świeckich, które są zmieniane w całości i nawet do pewnego stopnia personel ministerstw. Tak więc to, że papież ma własnych ludzi, którym ufa jest normalne.
A
Amik
10 września 2014, 09:44
Jak mozna ufac Kasperowi?
K
Kuba
10 września 2014, 10:35
Zawsze dziwi mnie poziom eklezjalności osób wypowiadających się na tym forum. Użyte słowo "klika" (uwzględniając inne Twoje posty) jest sformuowaniem skrajnie negatywnym. Papież jest widzialną głową Kościoła, namiestnikiem Chrystusa a sprowadzanie następcy Świętego Piotra do poziomu partyjnych układów jest skrajnie nawet nie akościelne, a antykościelne. Ps. polecam w tym kontekście wczorajsze pierwsze czytanie.