Watykan na EXPO 2015 w Mediolanie

Frontowe wejście na EXPO 2015 w Mediolanie, we Włoszech (fot. tylko do użytku wydawniczego / Mihai-Bogdan Lazar / Shutterstock.com).

Expo 2015 w Mediolanie osiąga półmetek. Wśród blisko 150 państw, prezentujących się od maja do października, na światowej wystawie jest także Stolica Apostolska. Nie jest to żadna sensacyjna nowość, gdyż tradycja tej obecności sięga początków wystaw i pontyfikatu Piusa IX.

Ekspozycja watykańska nie imponuje wielkością, jednak Polacy zwiedzający "własny pawilon" widzą ją tuż obok, w sąsiedztwie. Przewodnie hasło Expo 2015, jakim jest "Żywienie planety, energia dla życia", Stolica Apostolska interpretuje ewangelicznym zdaniem: "Nie samym chlebem żyje człowiek" (Mt 4,4). Jest ono zapisane w 13 językach na ścianach pawilonu.

Wystrój wnętrza skłania do refleksji nad człowieczeństwem, do pytań o tę energię, która wyzwala człowieka z zamkniętego cyklu produkcji i konsumpcji. Przy wejściu, na lewej ścianie umieszczono 177 zdjęć obrazujących sytuacje kryzysowe na całym świecie wraz z sentencjami z wystąpień papieskich na ich temat.

Natomiast na prawej ścianie wyświetlane są 3 krótkometrażowe filmy ukazujące m.in. kontrasty marnotrawstwa żywności i wody w krajach bogatych oraz głodu i suszy na wielkich obszarach globu. Filmy przedstawiają także współdziałanie Kościoła i organizacji międzynarodowych w akcjach humanitarnych na terenach najostrzejszych konfliktów, n.p. na Bliskim Wschodzie.

Wzdłuż pawilonu znajduje się długi, wąski "multimedialny stół". Na nim wyświetlane są sceny ludzkiego życia, gdzie stół gra istotną rolę: nie tylko posiłek ale także rzemieślnicza praca, lektura książek, rozmowa towarzyska lub negocjacje rywali, czy nawet… zmiana pieluch dziecka.

Przy stole spędzamy najwięcej czasu. Ten stół jest symbolem całej egzystencji człowieka, poczynając od jego narodzin, a zwiedzający jest uczestnikiem zdarzeń, w które sam wkracza dotykając stołu w odpowiednim miejscu. Stół kończy się przy ścianie centralnej, na której umieszczono obraz Jacopo Tintoretta, "Ostatnia wieczerza" (1570), przez co zwiedzający konfrontowany jest z tajemnicą prawdziwego chleba, który daje życie.

Pawilon Stolicy Apostolskiej nie wyczerpuje form obecności Kościoła na Expo, o czym można dowiedzieć się ze specjalnego miesięcznika pt. "NOI EXPO". Tuż przy głównym wejściu napotkamy ekspozycję Caritasu z przejmującym przesłaniem o dysproporcji podziału dóbr na świecie oraz punkt informacyjny archidiecezji Mediolan wskazujący gościom najważniejsze zabytki sakralne metropolii i okolic.

Nie mniej istotna jest inicjatywa podjęta wspólnie przez archidiecezję i władze samorządowe Mediolanu. Aż do listopada, w 28 restauracjach miasta, konsumenci mogą pozostawiać datki na opłacenie posiłków dla bezdomnych i ubogich. Zgodnie z oczekiwaniami, akcja ma pomóc we wsparciu kilku tysięcy potrzebujących.

Informacje szczegółowe:

http://www.expoholysee.org/ita-home

http://bit.ly/1LmliRX

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan na EXPO 2015 w Mediolanie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.