Watykan. Rozpoczęło się ustawianie szopki Bożonarodzeniowej

Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Na placu św. Piotra rozpoczęło się ustawianie Bożonarodzeniowej szopki podarowanej przez Peru - informuje na Twitterze serwis vaticannews.

Szopka nawiązuje do przypadającej w tym roku 200. rocznicy ogłoszenia niepodległości Peru, ukazując wycinek codziennego życia narodów andyjskich. Ma również symbolizować powszechne powołanie do zbawienia, gdyż Syn Boży przyszedł na świat, aby zbawić każdego mężczyznę i każdą kobietę niezależnie od ich języka, narodowości, kultury i innych czynników. Całość będzie się składać z ponad 30 części a pracuje nad nią obecnie pięciu najlepszych artystów z miasta i regionu Huancavelica, skąd pochodzi przyszłe dzieło.

Watykan: powstaje Szopka Bożonarodzeniowa 

Postacie Dzieciątka Jezus, Maryi Panny, św. Józefa, Trzech Króli i pasterzy będą naturalnej wielkości i zostaną wykonane z takich materiałów jak ceramika, drewno z drzewa „maguey” (gatunek agawy) i włókno szklane. Będą ubrane w narodowe stroje tamtejszego ludu Chopcca, który jest ofiarodawcą szopki. Pan Jezus będzie miał wygląd dziecka „Hilipuska”, nazwanego tak dlatego, że jest owinięte w ubranka typowe dla tych stron i zostanie przepasany plecionym paskiem, zwanym „chumpi”.

Królowie-Magowie ze Wschodu będą mieli ze sobą sakwy i torby z takimi artykułami spożywczymi z regionu Huancavelica, jak bataty, quinoa (komosa ryżowa), kiwicha (szarlat) i cañihua (kaniwa) i będą im towarzyszyły lamy z flagą peruwiańską na grzbietach. Narodziny Dzieciątka ogłosi chłopczyk-aniołek na ludowym instrumencie dętym – wajrapuco.

W szopce znajdą się też posążki różnych zwierząt z tego regionu: lamy, alpaki, wikunie, owce, vizcache (odmiana zająca), parihuany (gatunek flaminga) i kondor andyjski, będący narodowym symbolem Peru. Zostaną także pokazane elementy kultury, tradycji i narzędzia pracy ludu Chopcca, używanych np. przy uprawie roli.

Cała ta wspólnota etniczna liczy nieco ponad 10 tys. osób i zamieszkuje ziemie na wschód od miasta Huancavelica – stolicy departamentu o tej samej nazwie – na płaskowyżu o wysokości od 3680 do 4500 metrów nad poziomem morza w Andach Peruwiańskich.

Pomysł i powstanie szopki andyjskiej są wynikiem współpracy episkopatu Peru, diecezji Huancavelica, władz tego regionu, Ministerstw: Handlu Zagranicznego i Turystyki oraz Spraw Zagranicznych i ambasady tego kraju przy Stolicy Apostolskiej.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan. Rozpoczęło się ustawianie szopki Bożonarodzeniowej
Komentarze (1)
MW
~Mi Wa
8 listopada 2021, 16:28
To chyba za wcześnie...