Watykan: trwa spotkanie duszpasterzy polityków

(fot. Wikimedia Commons / GNU)
KAI / mm

Z udziałem 42 kapelanów z całego świata 14 listopada rozpoczęło się w Watykanie spotkanie księży, sprawujących opiekę duchową nad parlamentarzystami i politykami w swoich krajach. Przebiega ono pod hasłem "Duszpasterstwo przywódców politycznych. Towarzyszenie duchowe a wspieranie dobra wspólnego". Organizatorem pierwszego tego rodzaju wydarzenia w dziejach Kościoła powszechnego, które zakończy się dzisiaj, jest Papieska Rada "Iustitia et Pax".

Jej przewodniczący kard. Peter K. Turkson przedstawił w rozmowie z Radiem Watykańskim główne oczekiwania i nadzieje związane z tym spotkaniem. Zwrócił uwagę, że uczestniczą w nim kapłani z różnym statusem: jedni są kapelanami dlatego, że taki urząd jest częścią instytucji rządowych w danym kraju, inni pełnią ten urząd jako członkowie komisji "Sprawiedliwość i Pokój" na szczeblu diecezji lub całego kraju, jeszcze inni mogą po prostu jedynie odprawiać msze dla parlamentarzystów. "Są to więc różne doświadczenia i właśnie dlatego chcieliśmy zaprosić wszystkich a uczestnicy będą mogli wyjechać stać wzbogaceni doświadczeniami innych" - wyjaśnił kardynał.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył następnie, że kierowany przezeń urząd pragnie zachęcać różne rządy do tworzenia jakiejś przestrzeni dla religii, w wymiarze etycznym, w przeciwnym bowiem wypadku nie może ona pełnić właściwej sobie roli towarzyszenia społeczeństwu. Innym celem, jaki Rada stawia przed sobą, jest podzielenie się doświadczeniami i różnymi sposobami rozumienia miejsca i roli kapelanów świata polityki w poszczególnych krajach.

"Wzywamy wszystkie systemy do postrzegania osoby ludzkiej w całej jej pełni, a nie tylko w życiu praktycznym" - powiedział ghański kardynał kurialny. Dodał, że czyniąc to, na płaszczyźnie transcendentnej "pełnimy posługę ogromnie ważną i zasadniczą dla dobra wspólnego i dla zdrowych rządów we wszystkich naszych krajach".

O swoich doświadczeniach opowiedział Radiu Watykańskiemu jeden z inicjatorów tego spotkania, ks. Matthew Roger, który przez 9 lat był kapelanem parlamentarzystów francuskich. Podkreślił, że role i zadania tych duchownych są bardzo zróżnicowane: "pomoc osobom, które chcą być chrześcijanami w swych działaniach politycznych, wsparcie duchowe, okazje do modlitwy, sprawowanie dla nich Mszy św., spowiedź, a także chwile braterstwa chrześcijańskiego". Zwrócił też uwagę, że dzisiejszych społeczeństwach pluralistycznych "ważne jest pokazanie, że katolicy są w stanie działać rozsądnie i rozważnie".

Były kapelan podkreślił przy tym, że ważne jest, aby katolicy nie zamykali się na negatywnej wizji polityki, która jest służbą i miejscem zaangażowania miłości chrześcijańskiej. "Aby jednak być chrześcijaninem w polityce, trzeba być uformowanym" - stwierdził rozmówca rozgłośni papieskiej i dodał, że "niektórzy z nas są bardzo zaangażowani w instytucje formacyjne, w katolicką naukę społeczną, w sprawy etyczne, także w bioetykę i wiele innych trudnych zagadnień, które musimy dzisiaj podejmować".

Odnosząc się do sytuacji w swoim kraju zauważył, że jest ona bardzo trudna, ale są tam osoby gotowe na spotkanie, na refleksję, a także takie, które - choć dalekie od stanowiska Kościoła - są otwarte na przyjaźń i drogę duchową, "która może przynieść owoce także w środowisku politycznym".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: trwa spotkanie duszpasterzy polityków
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.