Wesele wesel i to bez kropli alkoholu

(fot. nathangibbs / flickr.com)
KAI / slo

W Wieleniu Zaobrzańskim odbyło się w dniach 4-7 lipca XIX Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe, zorganizowane przez Stowarzyszenie Wesele Wesel.

To pierwsze spotkanie, które w ramach Stowarzyszenia Wesele Wesel było się w północno-zachodniej części Polski, na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego w Wielkopolsce. Brało w nim udział kilkanaście małżeństw z dziećmi, w sumie ponad 60 osób z różnych stron Polski, m.in. z Podhala, Warszawy, Bydgoszczy, Olsztyna, Wrocławia i Rzeszowa.

- Te spotkania stanowią formę rekolekcji dla naszych rodzin. Ich głównym punktem jest Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich oraz wesele wesel, jak je nazywamy, ponieważ powtarza się co roku, czyli wspólna, rodzinna zabawa bezalkoholowa nawet do białego rana - wyjaśnia w rozmowie z KAI Józef Gacek z miejscowości Bór k. Nowego Targu, który wraz z żoną Małgorzatą organizował ich bezalkoholowe wesele 32 lata temu na Podhalu.

DEON.PL POLECA

- Wówczas istniało przekonanie, że na Podhalu wszyscy piją, a my chcieliśmy przez to pokazać, że alkohol nie musi wszędzie być obecny w naszym życiu; że skoro wesele może być bez alkoholu, to mogą tak wyglądać także wszystkie inne uroczystości rodzinne - zaznacza Józef Gacek.

Ogólnopolskie spotkania małżeństw, wraz z dziećmi, które miały wesela bezalkoholowe, odbywają się już od 1995 r. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest ks. Władysław Zązel, proboszcz w niewielkiej wiosce Kamesznica k. Żywca. Odpowiedział on po prostu na wytyczne polskich biskupów z 1959 r., aby zachęcać wiernych do organizowania przyjęć, a zwłaszcza wesel, bez alkoholu. Do 1994 r. zachęcił w swojej parafii do tego aż sto par (dziś jest ich już tam ponad 200).

Kiedy okazało się, że w Polsce jest więcej takich par małżeńskich, ks. Zązel zaproponował im wspólne spotkanie. Wspaniała atmosfera tych spotkań, podczas których łączone są elementy formacji z rocznicową zabawą weselną oraz odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, co roku przyciąga na nie wiele osób z różnym stażem małżeńskim. To również znakomita okazja do rodzinnego spędzenia czasu w atrakcyjnych turystycznie miejscach, a jednocześnie przekazania dzieciom wartości i pokazania im, że można się wspaniale bawić bez pomocy używek.

W 2007 r. powstało też Stowarzyszenie Wesele Wesel, którego celem jest propagowanie trzeźwości w społeczeństwie i krzewienie idei wesel bezalkoholowych. Organizuje ono również coroczne Ogólnopolskie Spotkania Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe. W przyszłym roku odbędzie się ono po raz 20. na początku sierpnia w Kamesznicy.

Tegoroczne spotkanie wraz ze Stowarzyszeniem Wesele Wesel współorganizował ks. kan. Marian Szymański, kustosz sanktuarium maryjnego w Wieleniu Zaobrzańskim a zarazem proboszcz pobliskiej parafii pw. św. Wojciecha w Kaszczorze oraz tamtejsza Rada Parafialna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wesele wesel i to bez kropli alkoholu
Komentarze (3)
A
anantosi
4 kwietnia 2015, 14:31
Byłem na takim weselu, macie też to opisane na [url]http://domy-weselne.com.pl/[/url] Czy pomysł jest dobry? Moim zdaniem średni - kto nie chce, niech nie pije. Aby tylko ludzie potrafili się opanować, nie robili z siebie pośmiewiska, a niestety w Polsce te wesela bardzo często się właśnie tak kończą.
M
Mietek
19 lipca 2013, 12:30
To zapraszamy za rok do Kamesznicy w dniach 31 lipca - 3 sierpnia (2014)
P
poldek34
7 lipca 2013, 13:57
Szkoda. że nie wiedziałem o tej ninicjatywie bo byśmy pojechali. Mieślimy również wesele bezalkocholowe do białego rana na wsi w której tradycją jest picie alkocholu i wykorzystywania tego "rozweselacza" na tego typu uroczystościach rodzinnych. Mieliśmy świetnego wodzireja Kazka Hojnę, który sprawił, że wesele było jedyne w swoim rodzaju a  komplet gosci do drugiej w nocy. Zabawa do 7 rano. A to wszystko bez kropli alkocholu. Warto było!!!