Crispin Glover w polskim filmie "Hiszpanka"

PAP / slo

Amerykański aktor Crispin Glover zagra w filmie Łukasza Barczyka "Hiszpanka". Zdjęcia rozpoczną się w środę. Akcja thrillera rozgrywa się w roku 1918, przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Wśród bohaterów znajdą się jasnowidze, spirytyści oraz Ignacy Paderewski.

"Spiritual thriller" - takiego określenia twórcy "Hiszpanki" użyli na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. W filmie polskiej produkcji wystąpią aktorzy z Polski, Niemiec, Austrii, Francji i USA. Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Gdyni. Uroczysta premiera zapowiadana jest na grudzień 2013 r.; zostanie zorganizowana w Poznaniu.

"Hiszpanka", jak zapowiedział Barczyk - reżyser, scenarzysta i producent filmu - będzie "sensacyjną opowieścią o grupie jasnowidzów i spirytystów, która u schyłku pierwszej wojny światowej, przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych, usiłuje uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium - Doktora Abuse, pracującego dla pruskiej armii".

DEON.PL POLECA

Intryga osnuta jest wokół wyzwoleńczej walki Polaków, na chwilę przed Powstaniem Wielkopolskim - które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu - ale opowiedziana zostanie "z wielkim dystansem do historii" - zaznaczyli twórcy. - Mieszanka prawdy historycznej i fikcji, w której prawdziwym zdarzeniom nadane są nowe znaczenia - tak opisali fabułę. "Hiszpanka" będzie produkcją Studia Filmowego Kadr, którego dyrektorem jest Barczyk.

- Mam nadzieję, że ten film będzie propozycją podejścia do historii jako do zagadki, do zjawiska, które podobnie jak rzeczywistość kreowane jest przez umysł i punkt widzenia, a co za tym idzie - podlega krytycznemu, a czasami ironicznemu spojrzeniu - powiedział Barczyk. - Czasami będzie śmiesznie, czasami strasznie - ocenił reżyser. - Na pewno nie mamy do czynienia z odtworzeniem historii - powiedział o scenariuszu.

Produkcja "Hiszpanki" współfinansowana jest ze środków samorządu województwa wielkopolskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz zwróciła uwagę, że film Barczyka opowie o czymś więcej niż o Powstaniu Wielkopolskim. - Opowie o schyłku pewnej epoki, świecie, który przemija, o postaciach, których dzisiaj na próżno szukać w artystycznej bohemie - mówiła Odorowicz. Oceniła "Hiszpankę" jako "kino bardzo ciekawe i niezwykle spektakularne". - Wspaniałe dekoracje i charakteryzacja - dodała.

W polskiej części obsady znajdą się m.in.: Jakub Gierszał, Jan Peszek, Piotr Głowacki, Magdalena Popławska, Tomasz Kowalski i Sonia Bohosiewicz. Ponadto w filmie wystąpią m.in.: Florence Thomassin z Francji, Karl Markovics z Austrii, Fritz von Friedl i Christian Paetzold z Niemiec oraz Amerykanie - popularny aktor Crispin Glover oraz jego ojciec Bruce Glover.

Crispin Glover (ur. 1964 w Nowym Jorku) znany jest widzom m.in. z ról w filmach: "Powrót do przyszłości", "Dzikość serca", "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Truposz", "Skandalista Larry Flynt", "Alicja w Krainie Czarów".

"Wybitny aktor i fantastyczny człowiek, o niezwykłej energii i niezwykłej twarzy" - powiedział o nim Barczyk. W "Hiszpance" Glover zagra czarny charakter - wcieli się w niemieckiego jasnowidza i hipnotyzera, doktora Manfreda Abuse. Postać ta ma być nawiązaniem do bohatera filmu "Doktor Mabuse" z 1922 r., w reżyserii Fritza Langa, czołowego twórcy niemieckiego ekspresjonizmu, nurtu w kinematografii, który rozwijał się od drugiego dziesięciolecia XX wieku. "Użyjemy konwencji tamtego kina" - zapowiedział Barczyk.

Reżyser nie chciał wyjawić, do czego odnosi się tytuł filmu: "Hiszpanka". Nie ujawnił też, który aktor wcieli się w postać Paderewskiego. "To będzie niespodzianka" - tłumaczył Barczyk. Zapowiedział, że w filmie znajdą się sceny batalistyczne.

Pierwszy klaps na planie "Hiszpanki" padnie w środę na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie. W stolicy ekipa będzie pracowała przez miesiąc, później przeniesie się do innych miast. Zdjęcia potrwają do 25 stycznia. Za kostiumy odpowiadać będzie Dorota Roqueplo, za scenografię Jagna Janicka, a za charakteryzację Waldemar Pokromski. Autorką zdjęć będzie Karina Kleszczewska.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jednolicie umundurowana i dobrze wyszkolona Armia Wielkopolska weszła w skład polskich sił zbrojnych, a sprzęt wojskowy, zdobyty w walce z zaborcą, wzbogacił organizującą się armię. Żołnierze Armii Wielkopolskiej prosto z okopów powstańczych ruszyli na odsiecz oblężonego Lwowa i uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej.

Ignacy Jan Paderewski(1860-1941) był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r., jako premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. Decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta, Paderewski - który zmarł podczas II wojny w Nowym Jorku - został pochowany na Narodowym Cmentarzu Wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r., na prośbę prezydenta Lecha Wałęsy, szczątki wielkiego Polaka sprowadzono do kraju i złożono w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Crispin Glover w polskim filmie "Hiszpanka"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.