Zaskakujące imiona świętych

(fot. shutterstock.com)

Ich imiona bardziej przypominają współczesne ksywki lub pseudonimy artystyczne. Nas momentami rozbawiły do łez, ale oni żyli naprawdę. A wy znacie kogoś jeszcze?

Św. Kwadrat - apologeta, podobny był biskupem Aten, choć nie ma pewności. Był uczniem Apostołów. Wszedł w dyskusję z cesarzem Hadrianem w obronie chrześcijaństwa. Podobno wywarł tym dobre wrażenie na władcy.

DEON.PL POLECA

Św. Prymityw - męczennik chrześcijański z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Został zgładzony podczas wielkich czystek przeprowadzonych przez cesarza Dioklecjana. Został ścięty wraz z towarzyszami, a w miejscu ich egzekucji wzniesiono w późniejszych wiekach opactwo benedyktyńskie.

Św. Monitor - biskup francuskiego Orleanu. Jego służba przypadła na wyjątkowo ciężkie i burzliwe lata w średniowiecznej Francji (V wiek).

Św. Bazol - żołnierz z VII wieku. Porzucił karierę wojskową, aby żyć jak mnich. Wokół jego pustelni wyrosło opactwo, a on sam zmarł w opinii świętości.

Św. Doda - ksieni z Reims była drugą przełożoną klasztoru założonego przez św. Balderyka (Baudry) z Montfaucon dla jego siostry Bowy (Beuve, Bona), której siostrzenicą była Doda. Nic ponadto o jednej i drugiej właściwie nie wiemy, bo życiorysy napisane wkrótce po ich śmierci przez dwie zakonnice ze wspomnianego klasztoru zaginęły, a późniejsze przeróbki zawierają wiadomości zbyt zniekształcone i zbyt przyozdobione legendami, aby można było z nich cokolwiek wywnioskować.

Św. Homobonus - jego imię to z łac. dobry człowiek. Był włoskim kupcem, który zasłynął hojnością. Przeznaczał swój majątek na kształcenie ubogich. Często się modlił, a gdy umarł w opinii świętości, papież Innocenty III nazwał go "Ojcem ubogich". Jest on popularnym patronem biznesmenów i ludzi sukcesu. Do dzisiaj wiele firm w USA zaczerpnęło swoją nazwę lub logo od tego świętego. Stał się on nawet maskotką korporacji.

Św. Seksburga - królowa Kentu oraz ksieni (opat żeńskiego klasztoru mniszego). Była córką królowej Anny. Znana do dzisiaj zwłaszcza w Anglii. Żyła w VII wieku. Niewiele więcej o niej wiadomo. Miała dwie córki z małżeństwa z królem Kentu. Jedna z nich również jest świętą.

Św. Laserian - jeden z tzw. dwunastu apostołów Irlandii. Był wnukiem króla Dalriada. Na kapłana wyświęcił go sam papież Grzegorz Wielki, po czym Laserian wrócił do Ilrandii i ewangelizował swój kraj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaskakujące imiona świętych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.