Badacze z argentyńskiej stacji na Antarktydzie zgłosili, że zanotowali temperaturę 18,3 st. C - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Jeżeli wynik się potwierdzi, będzie to najwyższa temperatura zanotowana na tym kontynencie.
Jak twierdzą badacze, temperatura przekroczyła 18 st. C w czwartek w bazie Esperanza na Półwyspie Antarktycznym. Dotychczasowy rekord temperatury na tym kontynencie - z marca 2015 roku - wynosił 17,5 st. C.
Informację o nowym rekordzie weryfikować będzie WMO. "Wszystko, co do tej pory widzieliśmy, wskazuje, że prawdopodobnie jest to rzeczywiście rekord, ale będziemy musieli oczywiście rozpocząć formalną ewaluację, kiedy dostaniemy pełne dane z SMN (argentyńskiej służby meteorologicznej - PAP)" - powiedział Randal Cerveny z WMO.
Jak podaje WMO, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi. W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 stopnie C.
DEON.PL POLECA
Chcesz mieć świadomość bliskości Boga – być przekonanym, że Bóg jest blisko ciebie i to nie tylko wtedy, kiedy się modlisz, ale nieustannie, obojętnie, czym się zajmujesz? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś. W jezuickiej duchowości taki stan nosi nazwę „kontemplacji w działaniu”. Innymi słowy, obojętnie, czy w danym momencie idziesz do pracy, czy robisz zakupy w sklepie lub spotykasz się z przyjaciółmi, wszystko staje się modlitwą. (Paweł Kowalski SJ, Idź swoją drogą)
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł