Finał GP Chorwacji bez udziału Polaków

Żadnemu z trzech reprezentantów Polski nie udało się awansować do finału żużlowej GP Chorwacji. W zawodach rozgrywanych na torze w Goricanie zwyciężyl Amerykanin Greg Hancock.

Przed zawodami na stadionie w chorwackim Gorican uznano, że trzeci tor jest torem, z którego najtrudniej będzie udanie wystartować. Zawodnicy znaleźli tam koleinę powodującą spory poślizg. I rzeczywiście w pierwszych biegach opinia się potwierdziła. Niestety, kosztem polskich żużlowców.

W pierwszym biegu z trzeciego toru pojechał Tomasz Gollob i skończył rywalizację na trzecim miejscu. Wyprzedził tylko słabo dysponowanego Brytyjczyka Taia Woffindena. W kolejnym biegu z tego samego miejsca startował Jarosław Hampel i na metę dotarł ostatni. Podobne problemy miał w 5 biegu Rune Holta, który również dojechał na czwartej pozycji.

W 11 wyścigu fatalną passę startów z trzeciego toru przełamał Gollob. Po fantastycznej jeździe odniósł zwycięstwo, pokonując m.in. rewelacyjnie spisującego się do tej pory Australijczyka Jasona Crumpa.

Wcześniej, w 9 biegu, wygrał także Jarosław Hampel (startował z 1 toru), zdobywając pierwsze punkty w zawodach.

W kolejnych startach w przypadku Hampela i Golloba było już tylko lepiej. Obaj spokojnie awansowali do półfinałów. Problemy miał Holta. W ostatnim, 20 biegu został pozbawiony punktów za kolizję z Chorwatem Juricą Pavliciem. Mimo to z zaledwie 6 zdobytymi wcześniej "oczkami" zakwalifikowal się do półfinału.

W pierwszym półfinale pojechał Jarosław Hampel i zajął dopiero trzecie miejsce. Dopiero, bo Polak liczył przecież na finał. Przegrał jednak walkę o drugą pozycję ze Szwedem Fredrikiem Lindgrenem. Zwyciężył Brytyjczyk Chris Harris.

W drugim półfinale dwaj reprezentanci Polski, czyli Tomasz Gollob i Rune Holta, zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. Gollob był w pewnym momencie na drugiej pozycji, został jednak wyprzedzony przez Jasona Crumpa.

Crump, najgroźniejszy rywal Polaków klasyfikacji generalnej, w finale zajął trzecie miejsce. Wygrał Greg Hancock.

Po ośmiu zawodach GP prowadzi Tomasz Gollob 117 pkt., drugi jest Jarosław Hampel 110 pkt., trzeci Jason Crump 107 pkt., a czwarty Rune Holta 82 pkt.