Gliwice w gronie światowych technopolii

PAP / mik

Za dwa lata Gliwice mogą być gospodarzem zjazdu międzynarodowego stowarzyszenia World Technopolis Association (WTA), skupiającego światowe technopolie, czyli miasta, stawiające na high-tech.

Tegoroczne zgromadzenie generalne organizacji odbędzie się we wrześniu na Tajwanie. To właśnie tam zostanie zaprezentowana gliwicka oferta, dotycząca organizacji kolejnej imprezy w 2012 r.

- Organizacja generalnego zgromadzenia WTA jest dla Gliwic szansą na ogólnoświatową promocję. Byłaby to okazja na pokazanie miasta kilkuset osobom z całego świata, na nawiązanie współpracy, która może w przyszłości bardzo korzystnie wpłynąć na rozwój Gliwic - ocenia prezydent miasta, Zygmunt Frankiewicz.

World Technopolis Association to międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Korei Południowej. Zrzesza głównie miasta ze znaczącymi ośrodkami akademickimi i wykwalifikowaną kadrą, gdzie znaczące nakłady przeznacza się na innowacyjne badania, otwieranie parków technologicznych i naukowych oraz ekspansję przemysłu high-tech, czyli rozwiązań zaawansowanych technologicznie.

Do tego prestiżowego grona zapraszane są także ośrodki, które dopiero rozpoczynają wdrażanie nowatorskich rozwiązań w przemyśle czy edukacji, ale mają dobre perspektywy rozwoju. Pięć lat temu do WTA dołączyły - jako jedyne polskie miasto - Gliwice, a od dwóch lat prezydent miasta jest członkiem zarządu stowarzyszenia.

W Gliwicach miejscem wspierania firm zaawansowanych technologii jest m.in. Park Naukowo-Technologiczny - Technopark. To wspólne przedsięwzięcie miejscowego samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej. W maju 2008 r. ulokowały się tam pierwsze innowacyjne firmy, obecnie jest ich ponad 20.

Główne cele Technoparku, w którego uruchomienie zaangażowano m.in. unijne środki, to tworzenie warunków do powstawania, transferu i promocji zaawansowanych technologii. W firmach na terenie Technoparku pracują głównie specjaliści z inżynierskim wykształceniem. Ulokowały się tam zarówno firmy istniejące już na rynku i reprezentujące wysoki poziom technologiczny, jak i - w większości - nowe inicjatywy, tworzone m.in. przez studentów i doktorantów Politechniki Śląskiej.

Jednym z głównych zadań Technoparku jest ułatwienie transferu technologii, dlatego stworzona została tam baza danych o technologiach i usługach, dostępnych w Politechnice Śląskiej. Zarejestrowanych jest w niej kilkaset technologii w kilkunastu preferowanych branżach. Jest też baza śląskich firm.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gliwice w gronie światowych technopolii
Komentarze (1)
N
niestety
18 lipca 2010, 07:11
w kontekscie ostatnich działań na rzecz odłączenia się Sląska od Polski nie możemy stwierdzic, iż warto popierac tę kandydaturę. musimy stworzyć silne ośrodki naukowe w rdzennej części Polski