Koronawirus na świecie. Jaka sytuacja przed Świętami?

Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

W Izraelu i Szwajcarii - wcześniejsza dawka przypominająca, we Włoszech kolejny rekord zakażeń, w Hiszpanii i Portugalii - szósta fala. Jak państwa radzą sobie z nowym wariantem COVID-19? Gdzie będą nowe restrykcje?  

Szwajcaria: już po 4 miesiącach dawka przypominająca

Jak poinformowało we wtorek Federalne Biuro Zdrowia Publicznego (OFSP), w Szwajcarii dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 będzie można otrzymać już po czterech miesiącach od pełnego zaszczepienia, a nie, jak dotąd, po pół roku.  "Szczepienie przypominające preparatem mRNA będzie odtąd rekomendowane dla każdego powyżej 16. roku życia po czterech miesiącach" od poprzedniej dawki - przekazało OFSP w wydanym oświadczeniu. To reakcja na aktualne dane, które mówią, że ochrona przeciw zakażeniu i chorobie, nabywana wraz z przyjęciem szczepionki, jest znacznie słabsza wobec wariantu Omikron.

W liczącej 8,6 mln mieszkańców Szwajcarii w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi w tym alpejskim kraju jest nieco ponad 66,5 proc. populacji. Od poniedziałku w tym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje covidowe w związku z trwającą w tym kraju piątą falą zachorowań na Covid-19.

Włochy: rekord zakażeń w 4 fali pandemii

We Włoszech po raz pierwszy w czwartej fali pandemii dzienna liczba nowych zakażeń przekroczyła  30 tysięcy. Tak wielu przypadków koronawirusa nie notowano w kraju od końca listopada zeszłego roku. Jak podało ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły 153 osoby. Padł też następny rekord - wykonanych jednego dnia testów; było ich 851 tysięcy. Aktywnych zakażeń jest obecnie ponad 384 tysiące.

We Włoszech trwa polemika wokół propozycji wprowadzenia obowiązku okazywania wyniku testu przy wejściu do placówek kultury i na masowe imprezy, także dla osób zaszczepionych. Dominują głosy sprzeciwu wobec takiego wymogu.

Hiszpania: szósta fala, ognisko zakażenia w parlamencie, zepsuta aplikacja

Ponad 50 członków izby niższej parlamentu Hiszpanii zostało objętych przymusową kwarantanną w związku z wykrytym w Kongresie Deputowanych ogniskiem zakażeń koronawirusem.

Cuca Gamarra, szefowa frakcji Partii Ludowej (PP), największego ugrupowania hiszpańskiej opozycji parlamentarnej, w imieniu swego klubu wezwała rząd do podjęcia pilnych decyzji w sprawie restrykcji sanitarnych wraz z nasilającą się w Hiszpanii szóstą już falą Covid-19. O nowe obostrzenia zaapelował do gabinetu Pedra Sancheza rządu również rząd wspólnoty autonomicznej Katalonii, wskazując, że we wtorek w tym regionie dobowa liczba nowych infekcji przekroczyła nienotowany wcześniej podczas pandemii poziom – blisko 11,5 tys.

Tymczasem jak ujawnił we wtorek dziennik “El Pais”, rząd boryka się z poważnym problemem związanym z systemem weryfikującym osoby potencjalnie zakażone, które miały styczność z chorymi na Covid-19. Wskutek blokady tej aplikacji służby medyczne nie poinformowały ponad 12 tys. obywateli o możliwości wystąpienia u nich infekcji.

Niemcy: od 28 grudnia ograniczenia także dla zaszczepionych i wyleczonych z Covid-19

Kanclerz Olaf Scholz ogłosił we wtorek na konferencji prasowej, że od 28 grudnia obowiązywać będą surowsze ograniczenia w kontaktach nie tylko osób nieszczepionych, ale także dla osób zaszczepionych i wyleczonych po Covid-19.

Prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób (dzieci w wieku 14 lat i młodsze nie są wliczane). Ponadto mają być zamknięte wszystkie kluby i dyskoteki w całym kraju. Duże imprezy ponadregionalne, na przykład sportowe powinny odbywać się bez udziału publiczności. Kanclerz podkreślił, że "koronawirus nie robi sobie przerwy świątecznej".

- Mogę zrozumieć każdego, kto nie chce więcej słyszeć o nowych wariantach koronawirusa - mówił Scholz w kontekście wariantu Omikron - ale nie możemy zamykać oczu na falę, która ma się przed nami pojawić. Nawet ci, którzy zostali dwukrotnie zaszczepieni i ci, którzy wyzdrowieli, są narażeni na wysokie ryzyko zakażenia.

Francja: 20% zakażeń to Omikron, od stycznia paszporty szczepionkowe

Rzecznik rządu Francji Gabriel Attal poinformował we wtorek, że wariant Omikron odpowiada już za około 20 proc. zakażeń koronawirusem i z tego względu w pierwszej połowie stycznia przyjęta zostanie ustawa w sprawie obowiązku posiadania paszportu szczepionkowego. Attal ostrzegł, że kolejna fala pandemii będzie bardzo groźna, a Omikron rozprzestrzenia się szczególnie szybko w regionie paryskim.

Rzecznik wyjaśnił też, że w odróżnieniu od wielu innych państw europejskich, Francja nie wprowadzi kolejnych restrykcji pandemicznych i będzie walczyć z kolejną falą zakażeń za pomocą szczepień i masowych testów na koronawirusa.

Już w sobotę minister zdrowia Francji Olivier Veran powiedział, że rząd planuje wprowadzenie obowiązku posiadania paszportu szczepionkowego, który miałby zastąpić paszport covidowy i być świadectwem pełnego zaszczepienia. Na razie we Francji można przebywać w miejscach publicznych na podstawie zaświadczenia o negatywnym teście na koronawirusa - przypomina Reuters.

Portugalia: szósta fala i nowe restrykcje na czas Świąt i Nowego Roku

Jak wyjaśnił premier Portugalii Antonio Costa, nowe restrykcje formą przeciwdziałania nasilającej się w tym kraju szóstej fali pandemii koronawirusa. Wskazał, że w ciągu ostatnich kilku dni liczba dobowych zakażeń przekraczała w kraju 5 tys. przypadków, co uznał za wysoki poziom.

Dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie limitów w czasie pracy lokali gastronomicznych, placówek rozrywki oraz handlu pomiędzy 25 grudnia a 9 stycznia. Zamknięte zostaną wówczas bary i dyskoteki. Wszyscy pracownicy urzędów i firm, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z petentami, powinni przejść na system pracy zdalnej. Do 10 stycznia odwołano też wszelkie zajęcia w szkołach.

Od 25 grudnia w portugalskich hotelach będą wymagane aktualne negatywne testy na Covid-19. Dokument ten ma upoważniać do wstępu również na śluby i przyjęcia z okazji chrztu, jak też na wydarzenia kulturalne oraz sportowe.

Wielka Brytania. Johnson: przed świętami bez nowych restrykcji

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił we wtorek, iż nie wprowadzi w Anglii żadnych dalszych ograniczeń covidowych przed Bożym Narodzeniem, ale nie może wykluczyć żadnych działań po świętach.

W wyemitowanym we wtorek nagraniu wideo Johnson powiedział, że "ludzie mogą realizować swoje świąteczne plany", ale wezwał do ostrożności i zasugerował wykonanie testu na obecność koronawirusa przed spotkaniem ze starszymi krewnymi.

- Pomimo ciągłej niepewności co do kilku rzeczy – ciężkości Omikronu, niepewności co do wskaźników hospitalizacji lub wpływu podawania szczepionek i dawek przypominających – nie sądzimy, aby dzisiaj było wystarczająco dużo dowodów, aby uzasadnić jakiekolwiek bardziej rygorystyczne środki przed Bożym Narodzeniem" - wyjaśnił. Przypomniał jednak, że wariant Omikron "nadal rośnie z prędkością niepodobną do niczego, co widzieliśmy wcześniej", więc jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, rząd będzie gotowy, by podjąć działania.

W ciągu minionej doby w całej Wielkiej Brytanii wykryto 90,6 tys. zakażeń koronawirusem, co jest minimalnie niższą liczbą niż dzień wcześniej, ale czwartym przypadkiem w ostatnich pięciu dniach z bilansem powyżej 90 tys. Liczba wykrytych infekcji wariantem Omikron wzrosła o rekordowe 15,3 tys. i wynosi obecnie 60,5 tys.

USA: Biden zapowiedział rozesłanie do Amerykanów 500 mln domowych testów na Covid-19

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek rozesłanie 500 mln zestawów testów na Covid-19 do domów Amerykanów w reakcji na falę zakażeń wariantem Omikron koronawirusa. Zapowiedział też, że w razie potrzeby zbudowane zostaną dodatkowe, tymczasowe skrzydła w szpitalach.

Domowe zestawy mają być dostępne od stycznia i wysłane tym, którzy zgłoszą zapotrzebowanie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Jeszcze w tym tygodniu uruchomione zostaną dodatkowe punkty testów w obliczu ogromnego popytu i trudności z dostępnością testów w całym kraju.

Oceniając sytuację związaną z błyskawicznym rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron, który w ciągu tygodnia stał się dominującym w USA wariantem koronawirusa, prezydent stwierdził, że jest to "powód do zmartwienia, ale nie paniki". Biden przyznał jednocześnie, że w związku z nowym wariantem koronawirusa wielu zaszczepionych ulegnie infekcji, ale będą oni mieli większą szansę na uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby.

Izrael: „Będziemy w czołówce także z czwartą dawką szczepionki”

Premier Izraela Naftali Benet ogłosił we wtorek, po konsultacji z panelem ekspertów medycznych, że wszyscy Izraelczycy w wieku powyżej 60 lat, personel medyczny oraz osoby z obniżoną odpornością, będą mieli prawo do czwartej dawki szczepionki przeciwko Covid-19.

- Obywatele Izraela jako pierwsi na świecie otrzymali trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, będziemy w czołówce także z czwartą dawką – napisał w komunikacie prasowym izraelski premier, wzywając jednocześnie tych, którzy spełniają te kryteria, do zaszczepienia się. Czwartą dawkę będzie można podawać co najmniej cztery miesiące po trzeciej - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo zdrowia Izraela.

We wtorek w Izraelu potwierdzono śmierć pierwszej osoby, zakażonej wariantem Omikron. Centrum Medyczne Soroka w Beer Szebie wyjaśniło jednak, że zmarły pacjent, mający 60 lat, cierpiał na szereg poważnych wcześniej istniejących schorzeń. Mężczyzna zmarł dwa tygodnie po przyjęciu na oddział koronawirusowy. W oświadczeniu szpitalnym stwierdzono, że "Jego zachorowalność wynikała głównie z wcześniejszych chorób, a nie z infekcji dróg oddechowych, wywołanych przez koronawirusa".

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koronawirus na świecie. Jaka sytuacja przed Świętami?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.