PŚ: Sztafetowe zwycięstwo Norweżek, Polki 17.

Justyna Kowalczyk na trasie w Gaellivare (fot. PAP/EPA/FREDRIK SANDBERG)

Pierwsza drużyna Norwegii (Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Stoermer Steira, Marit Bjoergen) zwyciężyła w zalicznym do klasyfikacji PŚ biegu sztafetowym 4x5 km, który odbył się w Gaellivare. Polki w składzie (Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Paulina Maciuszek, Martyna Galewicz) zajęły 17 miejsce na 21 startujących ekip.

Pierwsze pięć kilometrów stylem klasycznym pobiegła Justyna Kowalczyk. Nasza mistrzyni narzuciła takie tempo, że po 2 kilometrach miała ponad 15 sekund przewagi nad Marthe Kristoffersen z drugiego zespołu Norwegii.

Później rywalki przyspieszyły. Kowalczyk udało się jednak wypracować jeszcze dodatkowe 1,5 sekundy i w strefie zmian Polska wyprzedzała I reprezentację Norwegii o 16,5 sek., a drugą reprezentację tego kraju o 21 sek.

Na trasę ruszyła Ewelina Marcisz. Młoda Polka szybko straciła, to co wypracowała Kowalczyk. Nasza biegaczka została wyprzedzona już po kilkuset metrach, na pierwszym podbiegu, przez Therese Johaug (Norwegia I). Do strefy zmian Marcisz dotarła jako ósma ze stratą 1:06,3 min.

Po dwóch zmianach stylem klasycznym przyszła poraz na styl dowolny. Na trasie pojawiła się Paulina Maciuszek. I straciła kolejne sekundy. Przybiegła do stefy zmian na 11 miejscu. Ostatnia w naszej ekipie Martyna Galewicz spadła na 17 pozycję. Nasza sztafeta straciła do zwycięskich Norweżek 3:20,8 min.