Puls Biznesu: Możemy oddać część przywilejów

Możemy oddać część przywilejów np. ulgi za internet (fot. flickr.com/qunes in wonderland)
PAP / ad

68 proc. Polaków zaakceptowałoby dla ratowania budżetu zniesienie podatkowych przywilejów, informuje "Puls Biznesu" w oparciu o sondaż przeprowadzony dla tej gazety przez Grupę IQS.

Najłatwiej przełknęlibyśmy likwidację ulgi internetowej. Zgodziłoby się na to 36 proc. spośród 500 badanych osób. 35 proc. zrezygnowałoby z ulgi budowlanej, czyli zwrotu VAT za materiały budowlane, a 34 proc. - z ulgi od spadków i darowizn w rodzinach.

W świetle tych danych trudno oczywiście mówić o poparciu społecznym dla znoszenia ulg. Widać jednak, że przy tych trzech przywilejach opór byłby najwyżej umiarkowany. Społeczeństwo jest gotowe, by na ten temat rozmawiać, ocenia Alina Lempa, prezes Grupy IQS.

DEON.PL POLECA

Z największym sprzeciwem społecznym spotkałby się natomiast zamach rządu na ulgę rodzinną (zysk dla rodziny to ok. 211 zł na każde dziecko). Tylko 11 proc. badanych zaakceptowałoby jej likwidację.

Z wyliczeń Ministerstwa Finansów i Banku Światowego wynika, że wszelkie ulgi w Polsce (również te dla firm) kosztowały w 2009 r. budżet państwa 65,9 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż roczny dochód budżetu z podatku od firm. Dlatego część ekonomistów ma wątpliwości czy ulgi państwu się opłacają.

Może lepszy byłby system niższych podatków bez żadnych ulg. Przyniosłoby to korzyści budżetowi i podatnikom, twierdzi Jacek Socha, wiceprezes PricewaterhouseCoopers.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Puls Biznesu: Możemy oddać część przywilejów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.