Wakacyjny sezon w Beskidach: szczyt przyjazdów na przełomie lipca i sierpnia
Wakacyjny sezon w Beskidach, pierwsi letnicy przyjadą w góry już w najbliższy weekend. Karolina Fuchs, odpowiedzialna za turystykę w magistracie w Wiśle, powiedziała, że szczyt turystyczny przypadnie na przełom lipca i sierpnia, a goście rezerwują pobyty na 3-6 dni.
- Branża hotelarska nie odnotowuje większych zmian w stosunku do ubiegłych wakacji. Ich początek, jak zawsze, jest słabszy, choć często wpadają spontaniczne rezerwacje, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie - powiedziała PAP Karolina Fuchs.
Dodała, że koniec lipca i pierwsza połowa sierpnia to najbardziej „oblegany czas”.
- W końcówce sierpnia znowu będzie nieco luźniej - oceniła.
W poprzednich latach najbardziej popularne były kilkudniowe rezerwacje. - Pytaliśmy o to przedstawicieli branży usług hotelarskich w Wiśle i można powiedzieć, że trend ten został podtrzymany. W okresie wakacyjnym najwięcej rezerwacji to pobyty 3-6-dniowe - przekazała.
Powołując się na rozmowy z hotelarzami, Fuchs podała, że ceny za pobyt mogą wzrosnąć o około 5 proc. z powodu przewidywanego w lipcu wzrostu cen prądu, ale - jak dodała – „tylko w najbardziej obleganym okresie”.
Na portalach rezerwacyjnych ceny noclegów w Beskidach są zróżnicowane. W zależności od standardu, cztery noce dla dwóch dorosłych osób można zarezerwować za 1,1 tys. zł, choć w ekskluzywnym miejscu to wydatek ponad 10 tys. zł.
Turyści, którzy spędzą czas w górach, szczególnie zainteresowani są możliwościami aktywnego spędzenia czasu. - Bardzo często pytają o najpopularniejsze szlaki górskie i trasy rowerowe, ale też o możliwość wypoczynku nad wodą. W Wiśle dysponujemy czynnym już basenem. Ci, którzy wolą być bliżej natury, spędzą czas nad rzeką. Wielu gości pyta o koleje linowe, na które można się wybrać z małymi dziećmi, a także o wydarzenia kulturalne - powiedziała Fuchs. Jej zdaniem dużym zainteresowaniem cieszą się koncerty, imprezy okolicznościowe czy warsztaty.
Tradycyjnie najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w tej części polskich gór, które przyciąga rzesze turystów, jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wydarzenie organizowane po raz 61. potrwa od 27 lipca do 4 sierpnia w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, a także Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu.
PAP/dm
Skomentuj artykuł