"Bardzo dobre spotkanie prezydenta z szefem KW"

(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / pk

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Komisji Weneckiej Giannim Buquicchio było bardzo dobrym, merytorycznym spotkaniem dwóch prawników - powiedział w poniedziałek szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

- Bardzo dobre, merytoryczne spotkanie; merytoryczne, dlatego, że to spotkanie dwóch prawników świetnie znających się na prawie - powiedział Magierowski dziennikarzom. Zaznaczył, że miało ono charakter nieformalny. Jak mówił, spotkanie było zaplanowane na 30 minut, ale przedłużyło się.

Magierowski zaznaczył, że szef Komisji Weneckiej był bardzo zainteresowany opinią prezydenta na temat debaty, która od kilku miesięcy toczy się w Polsce wokół wyboru sędziów Trybunału konstytucyjnego.

DEON.PL POLECA

- Prezydent przedstawił swój pogląd na temat różnych aspektów wyboru sędziów do TK i debaty, która się w Polsce na ten temat toczy. Przewodniczący Buquicchio podkreślał, że oczywiście spotyka się z przedstawicielami innych organów władzy w Polsce. Wyraził uznanie dla ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który sam zwrócił się z prośbą do Komisji Weneckiej - dodał Magierowski.

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. O opinię ws. nowelizacji ustawy o TK - którą Sejm uchwalił 22 grudnia - zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bardzo dobre spotkanie prezydenta z szefem KW"
Komentarze (8)
AB
Aleksander Borowski
8 lutego 2016, 22:56
Trzeba mieć odwagę ,aby przyznać się do błędu i złamania Konstytucji. Czy osoba ,która jest za to odpowiedzialna taką odwagą się wykaże? O członkach komisji weneckiej nie będzie można powiedzieć ,że są "resortowymi dziećm".
Maciej Śliwowski
9 lutego 2016, 04:32
A czy ty masz odwagę przyznać się do tego, że nie jesteś ekspertem konstytucyjnym?
AB
Aleksander Borowski
9 lutego 2016, 17:51
A jak myślisz?
E
ekomarek1
9 lutego 2016, 19:31
Nie twierdziłem ,że sam jestem ekspertem,chociaż skończyłem prawo.Moim promotoren był sędzia TK.Moje poglądy podziela większość konstytucjonalistów w kraju.Zamach konstytucyjny w Polsce z 2015 omawiany jest na zajeciach z prawa konstytucyjnego. Pogląd konstytucjonalistów polskich w tej sprawie jest w zasadzie jednoznaczny,niejednoznaczne są jedynie wypowiedzi politykow. Nie wypowiadam się w sprawach na ktotych się nie znam.
8 lutego 2016, 14:49
Bardzo dobre, merytoryczne spotkanie; merytoryczne, dlatego, że to spotkanie dwóch prawników świetnie znających się na prawie -------------- Czy ta nowa władza to naprawdę uważa nas wszystkich za baranów ?
8 lutego 2016, 19:25
Spójrz na to z dobrej strony. Jeżeli Magierowski uważa, że to było spotkanie 2 dobrych prawników, a nie 1 dobrego prawnika z kancelistą Jarosława, to oznacza tylko jedno - pan Duda może spokojnie stanąć przed Trybunałem Stanu - jako, że w sposób świadomy złamał konstytucję, której przestrzegania powinien strzec. No, chyba, że wtedy naczelnik państwa, stwierdzi, że jednak był niepoczytalny w tym momencie.
8 lutego 2016, 20:14
Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, to bardzo bym się ucieszył gdyby się jednak okazało, że władza w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nie złamała prawa, że jednak to wszystko da się zamknąć w ramach wewnętrznego sporu politycznego. Mam nadzieję, że naprawdę Prezydent stosował precyzyjne i poprawne prawnie argumenty, a ten prawnik z Komisji Weneckiej zna się na rzeczy i potrafi wyciągnąć trafne wnioski. Gdyby się miało okazać inaczej, to byłaby prawdziwa katastrofa, w Europie spadamy do drugiej czy trzeciej ligi, gdzieś w okolicach Węgier, Bułgarii i Rumunii.
8 lutego 2016, 21:40
Wiesz, chyba wiara w dobre rozwiązanie to raczej pobożne życzenia. Tak wiele różnych środowisk prawniczych w sposób jednoznaczny argumentuje, iż złamano prawo, że trudno posądzać ich wszystkich o wewnętrzny spór polityczny (Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, Wydziały Prawa Uniwersytetów). W sumie PiS nie podał ŻADNYCH nazwisk prawników, którzy potwierdzają zmiany, których dokonali. No może poza p. Kempa (która tylko uważa, że jest prawnikiem). Więc raczej spróbuj się pogodzić, że w tej chwili nasza pozycja w Europie jest na poziomie Węgier, Bułgarii czy Rumunii. Po niewykonaniu zaleceń KW - będzie jeszcze niższa (bo nawet Orban unikał konfrontacji z KW).