"Był prawdziwym kapłanem narodowej pamięci"

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / mik

"Prawdziwym kapłanem narodowej pamięci" - nazwał dziś Andrzeja Przewoźnika ks. płk Robert Mokrzycki, proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego. W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, tragicznie zmarłego 10 kwietnia w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

W Mszy św. pogrzebowej, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk w koncelebrze z metropolitą warszawskim abp. Kazimierzem Nyczem, uczestniczyli parlamentarzyści, kombatanci, pracownicy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz wielu mieszkańców stolicy.

DEON.PL POLECA

Przed rozpoczęciem Mszy św. abp Kowalczyk powiedział, że Andrzeja Przewoźnika "będziemy wspominać zawsze jako wielkiego orędownika pamięci tych wszystkich, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i ponieśli śmierć męczeńską". Andrzej Przewoźnik - mówił nuncjusz - "identyfikował się ze swoją posługą i swoim powołaniem". - Byliśmy tego świadkami - dodał.

Homilię wygłosił proboszcz katedry polowej ks. płk Robert Mokrzycki. Podkreślił, że dbałość Andrzeja Przewoźnika o "miejsca uświęcone męczeńską krwią Polaków, tak licznie rozsiane na Wschodzie i na Zachodzie, było przejawem głębokiego i żywego patriotyzmu, umiłowania wszystkiego, co Polskę stanowiło i stanowi".

Kaznodzieja podkreślił, że Zmarły "był z pokolenia formowanego miłością do Boga i ojczyzny przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego". - Ten zaś usilnie przypominał, że Kościół ma głęboki szacunek dla dziejów narodu - dodał.

Ks. Mokrzycki mówił, że "jak trudno rozmawiało się z Rosjanami o zbrodni katyńskiej, o polskich cmentarzach wojennych - wiedział tylko Andrzej". - Nie krył, że tam na Wschodzie za nim nie przepadano, ale to właśnie dzięki jego nieugiętej postawie polscy oficerowie - ofiary mordu katyńskiego - mają dziś godne miejsce pochówku - podkreślił kaznodzieja.

Ks. Mokrzycki przypomniał też postać kapelana rodzin katyńskich ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, który "z nabożeństwem pochylał się nad cząstkami pomordowanych polskich oficerów, okrywając ich nagość kapłańską stułą i modlitwą".

- Dzisiaj symbolem pamięci o wszystkich poległych za niepodległą ojczyznę oraz pomordowanych tylko za to, że byli Polakami, stał się Andrzej Przewoźnik. - On niczym kapłan, z nabożeństwem pochylał się nad miejscami, o których twórcy historii kazali zapomnieć - zaznaczył ks. Mokrzycki.

Przypomniał, że Zmarłego łączyły z katedrą polową związki "tak serdeczne i bezpośrednie", że stał się on "sprawdzonym przyjacielem tej świątyni". - Był człowiekiem olbrzymiej pamięci o miejscach walk i męczeństwa. To prawdziwy kapłan polskiej narodowej pamięci - dodał ks. Mokrzycki.

Andrzej Przewoźnik został pochowany na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Andrzej Przewoźnik został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Odznaczenia na ręce rodziny przekazał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Andrzej Przewoźnik urodził się w 1963 r. W 1988 ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2002 został absolwentem studiów podyplomowych z dziedziny z obronności państwa na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

W latach 1981–1989 był zaangażowany w działalność NSZZ "Solidarność". W 1990 uzyskał mandat radnego Rady Dzielnicy Zwierzyniec w Krakowie z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W tym samym roku rozpoczął pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1 września 1992 do 10 kwietnia 2010 pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Odniósł liczne sukcesy, m.in. w sprawie cmentarza i pomnika ofiar zbrodni w Jedwabnem czy wieloletniej batalii o odbudowę i ponowne uroczyste otwarcie Cmentarza Obrońców Lwowa. Był Wiceprzewodniczącym i Sekretarzem Komisji ds. Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy Prezesie Rady Ministrów (1994–1998).

Członek Rady Muzealnej Państwowego Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, wiceprzewodniczący Rady Muzeum Wojska Polskiego, członek Rady Programowej Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 kwietnia 2009 został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na członka pierwszej kadencji (2009–2013) Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz wybrany na jej sekretarza. Był też redaktorem naczelnym czasopisma historycznego "Niepodległość".

Zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Żonaty, pozostawił po sobie dwie córki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Był prawdziwym kapłanem narodowej pamięci"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.