"Gazeta Wyborcza": Ile płacimy na związki

"Gazeta Wyborcza" / PAP / drr

Na zapowiedź wrześniowego strajku generalnego PO odpowie raportem ujawniającym ogromne koszty funkcjonowania związków zawodowych - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

Z opracowania dowiemy się, jaka jest ich siła i koszt utrzymania w mniejszych państwowych zakładach czy instytucjach, m.in. agencjach rządowych.

DEON.PL POLECA

Nad raportem pracuje już poseł PO Michał Jaros, z Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku skupiającego ok. 50 posłów, głównie z Platformy.

Póki co władze partii trzymają w zamrażarce projekt ustawy ograniczającej przywileje działaczy związkowych, ale gdy społeczeństwo się oburzy, można go będzie szybko odmrozić - stwierdza "GW".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Gazeta Wyborcza": Ile płacimy na związki
Komentarze (6)
M
Mateusz
22 lipca 2013, 20:17
A jakie są koszty utrzymania tego złodziejskiego rządu? Może Jezuici jako słudzy Chrystusa stanęliby wreszcie po stronie pokrzywdzonych, tak jak ich Mistrz, a nie mysleli wyłącznie o swojej kasie.
M
Max
22 lipca 2013, 19:26
Nie rozumiem jak można chwalić związki zawodowe. Ich koszmarny koszt funkcjonowania, który jest opłacany z kasy firmy (sic!) doprowadza do niekonkurencyjności polskiej gospodarki. Uważacie, że lepiej jest, aby firma zbankrutowała i pracę stracili wszyscy niż żeby pensja była trochę niższa? Tak się składa, że związki zawodowe bardziej niż o pracowników dbają o swoich członków. Poczytajcie sobie, ile dostają związkowcy choćby w KGHM. ... A wiesz ile razy więcej zarabiają prezesi KGHM, członkowie rady nadzorczej, prezesi różnych spółek córek powstałych tylko po to by wydoić firmę??? Podaj nazwę firmy która zbankrutowała przez związki zawodowe. Konkurencyjność polskich firm zabija brak innowacyjności, przestarzałe technologie. A przecież mamy taką "wspaniałą" kadrę aż za dobrze opłacanych "menedżerów i specjalistów". Dlaczego oni zamiast wprowadzać postęp technologiczny wolą poganiać pracownika strasząc go, że na jego miejsce czeka za bramą 20 chętnych bezrobotnych?
R
RP
22 lipca 2013, 15:44
Zwiazki sa bardzo wazne, bo jakos walcza i reprezentuja pracownika. Desmond, czy Ty na prawde myslisz, ze pracodawca dal by pracownikom cos z wlasnej woli i przyzwoltosci? W kazdych czasach pracownicy MUSZA miec swoaja organizacje.
Sebastian Łakomy
22 lipca 2013, 13:40
Nie rozumiem jak można chwalić związki zawodowe. Ich koszmarny koszt funkcjonowania, który jest opłacany z kasy firmy (sic!) doprowadza do niekonkurencyjności polskiej gospodarki. Uważacie, że lepiej jest, aby firma zbankrutowała i pracę stracili wszyscy niż żeby pensja była trochę niższa? Tak się składa, że związki zawodowe bardziej niż o pracowników dbają o swoich członków. Poczytajcie sobie, ile dostają związkowcy choćby w KGHM.
S
Szeryf
22 lipca 2013, 11:24
Związki zawodowe to jedyna organizacja, która w imieniu pracowników upomina się o wzrost pensji. Co z tego, że kosztują; nieproporcjonalnie mniej od ludzi, którzy myślą tylko o tym jak zabrać ludziom pieniądze w postaci podatków. Kto się upomni o wzrost pensji minimalnej? Za ostatnich rządów mamy okazję odczuwać jak bardzo wartość realna pensji spada. Gdy doda się procentowy wzrost inflacji z 5 lat i odejmie się procentowy wzrost średniej pensji krajowej. to otrzymamy na przestrzeni tych kilku lat wzrost około 3%. Teoretyczny wzrost, bo na koszyk inflacyjny składają się elementy które mogą powodować jego zaniżanie. np: ceny AGD, samochodów, mieszkań rosną powoli a w tym samym czasie obserwuje się wzrost cen artykułów spożywczych , energi, gazu, wody o 20%. Związki zawodowe są atakowane w mediach bo nasz rząd nie jest po to, żeby ludziom było lepiej, żeby służyć społeczeństwu. Gdyby nie media to PO już by nie rządziła, a tak ze szkodą dla nas wszystkich piastuje stanowisko, bo o pełnieniu funkcji ciężko tu pisać.
M
Max
22 lipca 2013, 09:56
Ile płacimy z naszych podatków na GW, by nadal ochraniała rząd nieudaczników, kanciarzy, pasorzytów z PO??? Niech policzą te wydatki, a nie zajmują się judzeniem Polaków na związki zawodowe. Międzynarodowe organizacje związkowe upominają Donalda Tuska Bernadette Segol, Sekretarz Generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i Sharan Burrow, Sekretarz Generalna Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych w oficjalnych pismach zwróciły się do premiera polskiego rządu z apelem o przywrócenie warunków dla rzeczywistego i skutecznego dialogu społecznego w Polsce.