Jedyny taki zwycięski zryw niepodległościowy

Odgrywający rolę Paderewskiego aktor pozdrawia poznaniaków. Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu rozpoczęła 26 bm. obchody 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 roku przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował jedyny na ziemiach polskich zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem. Po południu 26 bm. na Dworzec Letni w Poznaniu przyjechał zabytkowy pociąg ciągnięty przez parowóz. Na powitanie zebrani widzowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. (fot. PAP/Marek Zakrzewski)
PAP / slo

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu rozpoczęła obchody 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 r. przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował jedyny na ziemiach polskich zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem.

W czwartek po południu na Dworzec Letni w Poznaniu przyjechał zabytkowy pociąg ciągnięty przez parowóz. Na powitanie zebrani widzowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Odgrywający rolę Paderewskiego aktor ze schodów wagonu pozdrowił poznaniaków. Później przeszedł po peronie i ponownie przemówił do zgromadzonych, wzywając do walki o wolną Wielkopolskę i Polskę, tak jak robił to w 1918 roku wybitny pianista i polityk. Imprezę zwieńczył koncert kolęd i pieśni patriotycznych w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego, który zorganizował inscenizację.

DEON.PL POLECA

Na piątek w Poznaniu zaplanowano oficjalne centralne uroczystości z okazji 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Po uroczystościach przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i złożeniu kwiatów przy pamiątkowych tablicach, w Farze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy świętej w intencji powstańców.

Po południu na placu Wolności odbędzie się inscenizacja powstańcza "Przysięgamy, że pamiętamy", a poznaniacy na płycie placu utworzą biało-czerwoną szachownicę. Uczestnicy wydarzeń na Placu Wolności wspólnie powtórzą słowa przysięgi o zachowaniu pamięci o powstaniu wielkopolskim. Obchody w Poznaniu zakończy koncert Poznańskich Słowików w Auli Uniwersyteckiej.

28 grudnia obchody przeniosą się do Warszawy. Tam odprawiona zostanie msza święta w intencji powstańców wielkopolskich. Potem uczestnicy uroczystości odbędą się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie zaaranżowany będzie obóz powstańczy. Na powstańczych mogiłach na Cmentarzu Powązkowskim zapalone zostaną znicze.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jedyny taki zwycięski zryw niepodległościowy
Komentarze (2)
I1
ICphys 124
27 grudnia 2013, 08:51
Powstanie Sejneńskie również zwycięskie choć na mniejszą skalę.
M
Maciejofor
26 grudnia 2013, 18:23
Zwycięskie były również II powstanie śląskie oraz powstanie lwowskie (w którym walczyły Orlęta Lwowskie)