Komorowski o strategii polityki rodzinnej

(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / mh

Strategia polityki rodzinnej i plan ws. integracji ze strefą euro - to niektóre z nowych inicjatyw prezydenta. W sprawach zagranicznych spodziewane jest m.in. ożywienie współpracy w Trójkącie Weimarskim i poprawa relacji z Litwą - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Wśród planów drugą połowę kadencji źródła z otoczenia prezydenta wymieniają m.in. próbę stworzenia strategii polityki rodzinnej. Chodzi o to - jak podkreślają - by odejść od praktyki podejmowania decyzji w tej dziedzinie w oderwaniu od całościowej strategii. Strategia skupi się na trzech obszarach - zwiększeniu dzietności, odpowiedzialnym rodzicielstwie i dobrym dzieciństwie.
Prace w Kancelarii toczyć się mają także wokół kwestii utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez jej reformy, a także promocję polskich przedsiębiorstw na świecie, także w tzw. nowych centrach wzrostu.
Ważnym tematem w działalności prezydenta będzie kwestia strefy euro. Komorowski planuje konsultacje z koalicją i opozycją ws. planu działania zakładającego, że decyzja ws. wejścia Polski do strefy euro zapadłaby w 2015 r. po wyborach prezydenckich i parlamentarnych; wcześniej mielibyśmy spełnić niezbędne kryteria.
Za jeden z sukcesów pierwszej połowy kadencji Komorowski uważa m.in. to, że udało się zachęcić rząd do reformy systemu emerytalnego. W ocenie prezydenta zbliża się moment, kiedy będzie można myśleć o pogłębieniu tej reformy w paru ważnych obszarach - podają źródła. Jak dodają, prezydent podkreśla też wagę rozpoczętej już reformy dowodzenia, a także wojskowego szkolnictwa wyższego.
W swojej działalności Komorowski chce też odwoływać się do nowoczesnego patriotyzmu m.in. poprzez nowe podejście do narodowych świąt i rocznic. Obok marszu "Razem dla Niepodległej", który organizowany ma być corocznie 11 listopada, prezydent chce, by "świętem polskiego optymizmu, satysfakcji" stał się 4 czerwca.
W kwestiach zagranicznych prezydent na pierwszy plan swojej działalności wysuwa politykę dobrego sąsiedztwa - podkreślają źródła. W ich ocenie w ostatnim czasie nastąpiło "pokonanie bariery" w budowaniu dobrych relacji z Rosją, a urząd prezydenta włączył się w próbę budowania pojednania z tym krajem.
Ważnym podmiotem w sprawach zagranicznych dla Komorowskiego pozostaje Ukraina, w tej chwili - podają źródła w Kancelarii - bardzo trudno jest przesądzić, jak dalej potoczą się losy dalszej integracji tego kraju z UE. Umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą pozostaje nadal niepodpisana.
Według źródeł w otoczeniu prezydenta istotną sprawą w tej kwestii jest to, czy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi uda się zrealizować swój plan i wprowadzić Ukrainę do Unii Celnej, którą Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem.
Prezydent - podają źródła - dostrzega też "sporo trudności" w relacjach polsko-litewskich, ale tu - według tych źródeł - widać możliwość pozytywnej zmiany w związku z niedawnymi wyborami na Litwie. Nowy rząd Litwy od początku deklaruje wolę poprawy stosunków polsko-litewskich i rozwiązanie konkretnych problemów Polaków na Litwie. Bronisław Komorowski 16 lutego w Wilnie będzie uczestniczył w uroczystościach 95. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego.
W najbliższym czasie spodziewane jest także "realne" wzmocnienie Trójkąta Weimarskiego, jako forum aktywnej współpracy między Polską, Niemcami a Francją. Trójkąt istnieje od 1991 r., a jego pierwotnym celem było wsparcie przez Niemcy i Francję wejścia Polski do UE.
W drugiej połowie kadencji celem kluczowych wizyt zagranicznych prezydenta mają być tzw. nowe centra wzrostu, ponieważ w ocenie Kancelarii Prezydenta zacieśnienie współpracy z Chinami, Indiami, Turcją czy wybranymi krajami Afryki to ogromna szansa na rozwój polskiej gospodarki.
W kwestiach obronności Komorowski opowiada się za dalszą modernizacją techniczną armii i zamierza stać na straży stabilnego finansowania tego procesu. W sferze zainteresowania prezydenta znajdą się też zmiany w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - prace nad tą kwestią w Kancelarii zmierzają do zwiększenia skuteczności i sprawności sądowej kontroli administracji publicznej.
W 2013 r. - wynika z nieoficjalnych informacji - Kancelaria przedstawi rekomendacje w kwestii zwiększenia dostępności do fachowej pomocy prawnej dla osób niezamożnych.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski o strategii polityki rodzinnej
Komentarze (3)
MR
Maciej Roszkowski
25 stycznia 2013, 21:29
"Strategia skupi się na trzech obszarach - zwiększeniu dzietności, odpowiedzialnym rodzicielstwie i dobrym dzieciństwie."- Czyli na wsparciu i pomocy rodzinie. Jakie jest stanowisko p. Prezydenta w sprawie związków partnerskich? Możę trochę jaśniej?
PS
po szkodzie głupi
25 stycznia 2013, 18:32
UK wychodzi z UE, my wchodzimy do strefy Euro. Czyżby politycy brytyjscy nie wiedzieli czegoś, co wiedzą nasi politycy, czy też na odwrót?
jazmig jazmig
25 stycznia 2013, 18:27
Kolejny nawiedzony pcha nas do tej waluty. Po co nam ona? Wszystkie kraje strefy euro mają mniejsze lub większe problemy gospodarcze, dotyczy to również Niemiec. Zatem przyjęcie euro spowoduje problemy również w Polsce, a po co nam one? Niech Komorowski i Tusk swoje stanowiska w eurobiurokracji załatwiają innym kosztem, niż Polska.