Nowy sędzia TK zaprzysiężony. Komisja Wenecka w Polsce

(fot. PAP / Jacek Turczyk)
PAP / ml

Prezydent zaprzysiągł Zbigniewa Jędrzejewskiego na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Nie jest rolą TK wybieranie przepisów, które będzie stosował - mówił Andrzej Duda. Opozycja krytykuje zaprzysiężenie. Tego dnia Komisja Wenecka zaczęła w Polsce rozmowy ws. ustawy o policji.

- Nie jest rolą TK wybieranie przepisów, które będzie stosował i ocenianie, które przepisy obowiązują, a które TK może pominąć - mówił w czwartek prezydent po przyjęciu ślubowania od nowego sędziego. Zastępuje on sędziego Mirosława Granata, którego kadencja dobiegła końca.
- Cieszę się, że dziś mogę od pana sędziego odebrać ślubowanie, cieszę, bo oznacza ono, że Trybunał Konstytucyjny składa się w tym momencie, tak jak przewiduje to konstytucja, znowu z 15 sędziów - dodał Duda. Podkreślił, że w osobie Jędrzejewskiego "emanuje wola Sejmu co do wyboru sędziego TK, a poprzez wolę Sejmu, także wola suwerena".
Przypomniał że przepis o trójpodziale i równowadze władz jest niezwykle istotny, jeśli zestawić to z przepisem konstytucji, że "wszystkie organy władzy publicznej, więc i TK, działają na podstawie i w granicach prawa". Dodał, że każdy organ państwa ma obowiązek przestrzegania prawa, działania w granicach konstytucji i ustaw, zwłaszcza tych, które są bezpośrednio do nich skierowane. Prezydent podkreślał też konieczność pluralizmu w Trybunale.
To "czarny dzień" dla demokracji, przyjęcie ślubowania od nowego sędziego TK świadczy o ubezwłasnowolnieniu prezydenta - ocenili liderzy PO i Nowoczesnej. Według PSL prezydent nie jest arbitrem w sporze wokół TK. Według Kukiz'15 przyjęcie ślubowania odbyło się zgodnie z prawem. PiS replikuje, iż opozycja po raz kolejny bezproduktywnie krytykuje władzę.
Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału 14 kwietnia w głosowaniu nad wyborem Jędrzejewskiego - chciały doprowadzić do braku kworum. W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za Kornela Morawieckiego (obojga już nie ma w tym klubie). Opozycja zwracała wtedy marszałkowi Sejmu uwagę, że doszło do nieprawidłowości, chcąc doprowadzić do reasumpcji głosowania - marszałek ogłosił zamknięcie obrad.
W ub. tygodniu wiceprezes TK Stanisław Biernat mówił, że gdy prezydent przyjmie od Jędrzejewskiego ślubowanie, wejdzie on do TK jako 12. sędzia orzekający.
Od spotkania z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej rozpoczęła się dwudniowa wizyta w Polsce delegacji Komisji Weneckiej, która była już w Warszawie na początku lutego; wtedy tematem rozmów była grudniowa nowela ustawy o Trybunale, a delegacja przyjechała na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Tematem obecnych rozmów przedstawicieli KW jest nowelizacja ustawy o policji, zmieniająca zasady inwigilacji. Komisja przygotowuje opinię na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; ma ona być przyjęta 10-11 czerwca.
Sekretarz Komisji Thomas Markert przyznał, że Komisja ma już wstępne pomysły na końcową opinię, ale chce sprawdzić, jak w praktyce te przepisy funkcjonują. - Chcemy poznać punkty widzenia wszystkich stron - zaznaczył. Przedstawiciele Komisji Weneckiej wykazali się sporą dociekliwością i bardzo dobrą znajomością stanu prawa - powiedział po spotkaniu wiceprezes NRA mec. Jacek Trela. Ocenił, że w nowelizacji są kwestie "bardzo drażliwe i ryzykowne z punktu widzenia praw człowieka".
Następnie Komisja odbyła spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dzień zakończy spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Jeśli jakakolwiek instytucja ma jakieś wątpliwości, jesteśmy otwarci na przedstawienie swych racji i uzasadnienie swych działań, które są wszystkie zgodne z prawem - zapewnił rzecznik rządu Rafał Bochenek. "Komisja Wenecka przyjeżdża do Polski. My cieszymy się z tego bardzo" - dodał. Przypomniał, że ustawa "musiała zostać uchwalona, z uwagi na to, że taki był wyrok TK, który nie został wykonany przez poprzedni rząd PO-PSL".
W czwartek stowarzyszenie sędziów SN w stanie spoczynku poparło wtorkową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego SN, że nieopublikowany wyrok TK o niezgodności z konstytucją danego przepisu uchyla domniemanie jego konstytucyjności z chwilą ogłoszenia wyroku. Dodano, że zniesławianie sędziów SN jest "nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym podważaniem autorytetu organu konstytucyjnego oraz niszczeniem państwa prawa".
Nowoczesna złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez rzeczniczkę klubu PiS Beatę Mazurek; chodzi o jej wypowiedź o Zgromadzeniu Ogólnym SN jako o "zespole kolesi". W ocenie PiS wniosek jest bezzasadny, a Mazurek nie obawia się wniosku do prokuratury. Pytana, czy dzisiaj użyłaby innego słowa, mówiąc o sędziach SN, odparła, że może użyłaby zamiast "kolesiów" określenia "koledzy". 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy sędzia TK zaprzysiężony. Komisja Wenecka w Polsce
Komentarze (9)
29 kwietnia 2016, 11:34
Do lleszeka: poczytaj konstytucję, bo jej nie znasz, a także inne ustawy określające zasady działania TK - ze zrozumieniem! Po drugie prezydent przypomina zasadę obowiązującą wszystkich. Kierowca też nie może sobie wybierać wygodne prawa, tylko musi się dostosować do wszystkich przepisów ruchu drogowego, w przeciwnym razie ponosi konsekwencje.
29 kwietnia 2016, 15:04
Podobnie jak nie zna jej większość prawników, sądzów Sądu Najwyższego, prawników Komisji Weneckiej, konstytucjonalistów, wykładowców uczeli prawniczych itd. itd. Zna ją jedynie Jarek, słońce Polski, najwiekszy i najwspanialszy prawnik dziejów, nieomylny i zawszewszystkodobrzemówiący, światłość Polski, strateg strategów, największy ziejacz nienawistny itd. itd.
29 kwietnia 2016, 11:24
- Nie jest rolą TK wybieranie przepisów, które będzie stosował i ocenianie, które przepisy obowiązują, a które TK może pominąć - mówił w czwartek prezydent po przyjęciu ślubowania od nowego sędziego --------- To prawdziwe nieszczęście, jeśli prezydentem zostaje kiepski prawnik i tłumaczy swoje decyzje naciąganymi interpretacjami prawnymi.
29 kwietnia 2016, 15:00
Jarek ma do niego urządenia do zdalnego kierowania. Duda zdecydował się na wbudowanie tego modułu w zamian za możliwość nazywani go przez ludzi Prezydentem. To była transakcja wiązana.
Agamemnon Agamemnon
29 kwietnia 2016, 01:40
Dodano, że zniesławianie sędziów SN jest "nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym podważaniem autorytetu organu konstytucyjnego oraz niszczeniem państwa prawa". Inercja sędziów SN za czasów łamania podstawowych praw człowieka jakie miały miejsce w Polsce za rządów Donalda Tuska w latach 2007 - 2015 stanowi autodeprecjację tegoż Sądu.
Agamemnon Agamemnon
29 kwietnia 2016, 02:58
Jakikolwiek  Sąd jeśli nie stoi na straży sprawiedliwości nie jest nam Polakom potrzebny. Po co nam taki Sąd?
29 kwietnia 2016, 08:47
"łamania podstawowych praw człowieka jakie miały miejsce w Polsce za rządów Donalda Tuska w latach 2007 - 2015" A dokładne przypadki takiego łamiania przywołasz, czy tylko tak sobie pitolisz?
29 kwietnia 2016, 14:58
Podaj przypadki łamania podstawowych prawa człowieka jakie miały miejsce w latach  2007-2015. Podpowiem Ci jeden: przypadek Alicji Tysiąc, w tym przypadku doszło do łamania praw człowieka.  "Jakikolwiek  Sąd jeśli nie stoi na straży sprawiedliwości" .... masz jszcze podobne przemyślenia? To się nimi nie dziel bo obciach.
Agamemnon Agamemnon
1 maja 2016, 19:35
Przestepczość władzy Agamemnon blog Proponuję by postudiował Pan trochę, bo widzę, że z zasobem informacji u Pana jest bardzo źle.