Ostatnia inicjatywa Janusza Kochanowskiego

Żona byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Ewa Kochanowska i Bronisław Wildstein podczas promocji książki "Quo vadis Polsko (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Mariusz Wachowicz / PAP / slo

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie zaprezentowano w środę książkę "Quo vadis Polonia? W drodze do demokratycznego państwa prawa. Polska 1989 - 2009". Książka jest poświęcona pamięci b. RPO Janusza Kochanowskiego.

Publikacja liczy ponad 850 stron; obejmuje wypowiedzi 47 autorów, w tym prawników, ekonomistów, historyków, dyplomatów i socjologów. Wśród nich znaleźli się m.in. b. RPO Adam Zieliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego i b. zastępca RPO Marek Zubik, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych Adam Daniel Rotfeld, główny ekonomista Business Centre Club Stanisław Gomułka, doradca NBP Ryszard Bugaj i redaktor naczelny miesięcznika "Nowaja Polsza" Jerzy Pomianowski.

Nawiązując do tytułu książki (Quo vadis Polonia? - Dokąd zmierzasz Polsko?), Kochanowski napisał we wstępie do niej: "Na tak postawione pytanie nie ma oczywiście dobrej odpowiedzi. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Nie znaczy to jednak, abyśmy nie mogli, a nawet nie musieli, tego pytania postawić. Postawić go jako memento, ale zarazem stale stojącego przed nami wyzwania".

Jak oceniła w środę obecna RPO Irena Lipowicz, publikacja ta jest podsumowaniem refleksji i życia jej poprzednika. "Każdy z Rzeczników Praw Obywatelskich nadał temu urzędowi swój styl i wniósł zupełnie nowe akcenty. Tym, co szczególnie charakteryzowało Janusza Kochanowskiego była refleksja nad całością spraw publicznych. Dobrze, że ta refleksja będzie szła dalej" - powiedziała.

B. zastępca RPO Marek Zubik ocenił, że książka jest swego rodzaju raportem o stanie państwa po dwóch dekadach od odzyskania suwerenności. Podkreślił, że jest też wyrazem tego, jak Kochanowski pojmował sprawowanie urzędu Rzecznika. "Uważał, że ten urząd nie może zamknąć się tylko w tych granicach, w których ustawa przyznała mu szczegółowe kompetencje; że Rzecznik Praw Obywatelskich powinien mieć inspirującą rolę, by państwo było bardziej obywatelskie" - powiedział.

Kochanowskiego wspominał także przewodniczący Rady Fundacji "Ius et Lex", prof. Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego Witold Kieżun, jeden z autorów referatów, zamieszczonych w książce. Jak powiedział, Kochanowski miał sprecyzowaną "ideę strategiczną" i realizował ją mimo krytyki. Podkreślił też, że jednocześnie charakteryzował go "ekumenizm intelektualny" i był otwarty na odmienne poglądy, czego wyrazem była m.in. konferencja z czerwca 2009 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ostatnia inicjatywa Janusza Kochanowskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.