Pawlak: Uwolnić Grecję z pułapki zadłużenia

"Instytucje publiczne i prywatne muszą znaleźć sposób uwolnienia Grecji z pułapki zadłużenia" (fot. premier.gov.pl)
PAP / pz

Restrukturyzacja długu Grecji może być bardziej skutecznym rozwiązaniem, niż dalsze wsparcie finansowe tego kraju - pisze polski wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak na łamach czwartkowego wydania niemieckiego dziennika "Die Welt".

Pawlak ocenił, ż przydatne w przypadku Grecji mogą być doświadczenia Klubu Paryskiego i Polski. - Nasze doświadczenia w dziedzinie redukowania długów, ale też przeprowadzania zmian instytucjonalnych możemy przekazać dalej - zaproponował.

Jak pisze, "istnieją obawy, że kryzys w Grecji przeniesie się na inne kraje UE. - Dlatego trzeba podjąć zdecydowane kroki, by możliwa była stabilizacja sytuacji w Grecji - ocenił Pawlak.

DEON.PL POLECA

- Nie powinniśmy jednak mówić o upadłości Grecji, ale o pomocy w umorzeniu długów. Instytucje publiczne i prywatne muszą znaleźć sposób uwolnienia Grecji z pułapki zadłużenia. Rozwiązaniem problemów mogłaby być restrukturyzacja greckich długów. To może być o wiele bardziej efektywniejsze niż dalsze wsparcie finansowe - dodał.

Jego zdaniem pomocne mogą być tu doświadczenia takiej instytucji, jak "Klub Paryski, który skupia 19 najbogatszych krajów-wierzycieli. Zdołał on zrestrukturyzować długi 86 krajów o wartości 500 mld dolarów. Wypracował on liczne mechanizmy, które obejmują m.in. przedłużenie okresu spłaty długu i powiązane z tym częściowe oddłużenie.

- Także Polska ma duże doświadczenie na tym polu. Po 1989 roku musieliśmy zająć się długami, które zaciągnięto w czasach komunizmu. Dzięki negocjacjom z Klubem Paryskim i Klubem Londyńskim długi Polski zostały zredukowane o 50 procent. Dodatkowo wydłużono termin spłaconych innych zobowiązań. Niektóre kraje zgodziły się nawet, by część umorzonych długów zainwestowano w ochronę środowiska. W ten sposób mogliśmy przeprowadzić transformację systemową i zbudować stabilnie rozwijającą się gospodarkę rynkową - wskazał wicepremier.

Dodał, że bez takiej pomocy długi, jakie miała Polska, znacznie spowolniłyby tempo rozwoju gospodarczego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pawlak: Uwolnić Grecję z pułapki zadłużenia
Komentarze (2)
PG
pomogą Grcji ?
29 września 2011, 17:22
Obowiązuje stara metoda: Godzisz się? Godzę! Ręki nie podam. I odgrzewana jest stale zupa. Pomogą Grecji? Pomogą! Upaść. Partnerstwo znaczy - Tu nie pasujesz! I w przedpokoju gościa przyjmujesz. Ten, co nic nie ma - chce kredyt dawać!? Mówią: – Bezpiecznie! Musisz uważać. Jednak nie brzoza! Samo odpadło? Starą metodę stosować łatwo. Godzisz się? Godzę! Ręki nie podam. Na tym polega stara metoda. Wszystko na słodko lepiej smakuje. Przełkniesz. Po czasie  skutki poczujesz!
WG
Wczoraj Grecja, jutro Polska
29 września 2011, 16:24
Wczoraj Grecja, jutro Polska ! W świecie finansów zaczyna się kruszyć zmowa milczenia. Prawda o oczywistych faktach m.in. o tym, że dzisiejsze rządy są zbyt skorumpowane i zbyt słabe by przeciwstawić się spekulacyjnym wilczym stadom, zaczyna się przebijać do ludzkiej świadomości.  Rynkami rządzi plotka, zyskami panika i przekręty, a to dopiero początek lawiny. Na razie nie ma bicza na bezkarność elit finansowych. Dziś zarówno rządy jak i banki są w dużej mierze niewypłacalne, euro jest w stanie agonalnym, a pomysły na kryzys nieskuteczne. Poziom wiarygodności europejskich przywódców sięgnął dna. Już zimą Polska będzie musiała użyć nadzwyczajnej pożyczki z MFW w kwocie 30 mld dol. Wystarczy, że tylko złoty osłabi się do poziomu 4,70 – 4,90 za euro, a wzrost PKB w 2012r. spadnie poniżej 2 proc. A jak euro będzie po 5,50 to ta „mocna ekipa” z wyborczego klipu załatwi nam z Unii nawet ok. 400 mld zł. Wtedy atak na progi ostrożnościowe pójdzie z jednej i drugiej flanki – słabego wzrostu PKB i słabego złotego. W Sylwestra może nie być zbyt wielu okazji do świętowania naszej przyszłości i stabilnych fundamentów polskich finansów publicznych. http://niezalezna.pl/16900-wczoraj-grecja-jutro-polska