Pierwsza rocznica śmierci Wojciecha Kilara

(fot. iW / CC BY-SA)
PAP / kn

Pierwszą rocznicę śmierci wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara obchodzono na Jasnej Górze. Z tej okazji w Kaplicy Matki Bożej odprawiono uroczystą mszę w intencji kompozytora.

Witając zgromadzonych o. Sebastian Matecki przypomniał, że Kilar (1932-2013) często nazywał sam siebie "domownikiem Jasnej Góry i tego klasztoru". "Jasnej Górze zawdzięczam właściwie wszystko. Zawdzięczam to, że życie moje potoczyło się tak, jak się potoczyło, (...) jako człowieka, a także jako kompozytora" - przypomniał w poniedziałek o. Matecki słowa Kilara wypowiedziane w sanktuarium w 2007 r.
Osiągnięcia oraz życiorys Kilara przybliżył w homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. "Zakochany byłeś w dwóch kobietach, swojej żonie i Matce Bożej, i te dwa domy, katowicki i częstochowski, ciągle cię łączyły" - powiedział podczas kazania.
Bp Długosz wskazał, że kompozytor stworzył wiele dzieł światowego formatu, ale "w sposób szczególny" zwrócił się także "ku twórczości sakralnej". Jej wyrazem stały się takie dzieła, jak "Bogurodzica" na chór mieszany i orkiestrę (1975), "Angelus" na sopran, chór mieszany i orkiestrę (1984), czy dzieło "Victoria" na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1983), które powstało dla uczczenia drugiej wizyty Jana Pawła II w Polsce.
Z okazji pierwszej rocznicy przygotowano również projekcję filmu dokumentalnego "Wojciech Kilar. Credo". Obraz w reżyserii Violetty Rotter-Kozery i Zdzisława Sowińskiego został zrealizowany w 2012 r.
Światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Zmarł 29 grudnia 2013 r., został pochowany w Katowicach.
Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Do najważniejszych utworów Kilara należą także m.in. "Kościelec 1909" - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi; "Orawa" na kameralną orkiestrę smyczkową (1986) oraz "Missa pro pace" na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1999-2000). Kilar to także ceniony kompozytor muzyki filmowej - współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in. z Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion, Romanem Polańskim.
Kilar zmarł po ciężkiej chorobie nowotworowej. Miał 81 lat. We wrześniu tego roku jego odlane z brązu popiersie zostało odsłonięte w plenerowej miejskiej galerii w Katowicach.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsza rocznica śmierci Wojciecha Kilara
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.