Polacy popierają wydobycie gazu z łupków

(fot. Karol Karolus / (CC BY-SA 3.0)/ Wikimedia Commons)
PAP / slo

Ponad 72 proc. mieszkańców terenów, na których odbywają się lub są planowane poszukiwania, popiera wydobycie gazu z łupków w Polsce - poinformował we wtorek w Gdańsku Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak.

We wtorek w Gdańsku odbyły się wysłuchania publiczne nt. poszukiwania gazu z łupków zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska w ramach kampanii "Porozmawiajmy o łupkach".

Podczas briefingu prasowego Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak, powołując się na badania przeprowadzone w sierpniu br. przez TNS Polska wśród mieszkańców gmin objętych koncesjami w Polsce północnej i na Lubelszczyźnie, poinformował, że prawie 60 procent pytanych akceptuje wydobywanie gazu z łupków w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

- Odpowiedzi udzielone przez ankietowanych pokazują, że akceptacja społeczna dla prowadzonych poszukiwań, wśród mieszkańców gmin objętych tymi pracami, jest bardzo wysoka - ocenił Woźniak.

DEON.PL POLECA

Przeciwnych wydobyciu gazu było 7 procent respondentów. Jak wynika z badań, większość mieszkańców Polski północnej i Lubelszczyzny uważa, że polskie prawo zapewni środowisku ochronę. 86 proc. badanych zgodziło się ze zdaniem, że wydobycie gazu z łupków częściowo uniezależniłoby nasz kraj od dostaw surowców energetycznych z zagranicy. Jako największe zagrożenia zw. z gazem z łupków pytani wskazali: degradację środowiska, zanieczyszczenie wody i zagrożenia związane z wstrząsami, wybuchami i osuwiskami.

Badanie przeprowadzono na grupie 1101 osób od 19 do 24 sierpnia 2013 roku techniką wywiadów telefonicznych.

Woźniak dodał, że wyniki badań TNS Polska są bardzo zbliżone do wyników ankiety przeprowadzonej w maju br. przez CBOS wśród mieszkańców całego kraju. Poinformował, że wśród ogółu Polaków za wydobywaniem gazu z łupków opowiedziało się 78 proc. ankietowanych, 7 proc. było przeciwnych.

Wójt gminy Stary Dzierzgoń (Pomorskie), Marek Turlej w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że "jego gmina i mieszkańcy wiążą ogromne nadzieje związane z wydobyciem gazu z łupków". Na terenie gminy wykonany został jeden odwiert. "Żeby wydobycie rozpoczęło się jak najszybciej, ponieważ będą miejsca pracy, będą dodatkowe wpływy do budżetu gminy" - tłumaczył.

Zwrócił uwagę, że "gmina informacje nt. poszukiwań gazu z łupków ma od firmy prowadzącej poszukiwania, a nie z ministerstwa środowiska". - Nikt do nas nie pisze, nikt nas nie pyta - dodał. Zwrócił uwagę, że gminy potrzebują też funduszy na prowadzenie akcji informacyjnej wśród mieszkańców na temat gazu z łupków.

Woźniak ocenił, że w ciągu roku "powinniśmy zarejestrować pierwszy, co najmniej jeden, komercyjny odwiert". Dodał, że "niekoniecznie na koncesjach w Polsce północnej". Wyjaśnił, że komercyjny oznacza, że ilość wydobytego gazu pozwala na pokrycie kosztów poniesionych na roboty geologiczne.

Wysłuchania publiczne w Gdańsku są pierwszymi z dwóch zaplanowanych. Drugie odbędą się 8 października w Lublinie. W Gdańsku w spotkaniu uczestniczyło ponad sto osób, samorządowców, lokalnych działaczy i mieszkańców.

Resort zapewnia, że na podstawie wystąpień opracuje dokument, który wskaże najważniejsze potrzeby, oczekiwania, nadzieje i obawy stron dotyczące poszukiwania i wydobywania gazu z łupków.

Rafał Miland z Ministerstwa Środowiska poinformował w Gdańsku, że w Polsce do tej pory wykonanych zostało 49 otworów rozpoznawczych. Wydano 105 koncesji na poszukiwania dla 35 firm. Teren koncesji obejmuje około połowy powierzchni kraju.

W marcu 2012 r. Państwowy Instytut Geologiczny najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu z łupków w Polsce oszacował w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polacy popierają wydobycie gazu z łupków
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.