Polska bardziej bezpieczna energetycznie

(fot. PolandMFA / Foter / CC BY-ND 2.0)
PAP / kn

Polska jest stosunkowo bardziej bezpieczna energetycznie, także jeśli chodzi o gaz, niż niektórzy nasi sąsiedzi - powiedział w czwartek w Bydgoszczy szef MSZ Radosław Sikorski. Jak podkreślił, Polska nie jest uzależniona od tranzytu gazu przez Ukrainę.

Sikorski pytany był podczas konferencji prasowej o zapowiedzi ukraińskiego rządu, który w ramach sankcji nałożonych na Rosję w związku z popieraniem i finansowaniem przez nią terroryzmu na Ukrainie, grozi wstrzymaniem tranzytu rosyjskiego gazu do Europy przez swoje terytorium.
"Polska nie jest uzależniona od tranzytu gazu przez Ukrainę" - powiedział Sikorski. Jak podkreślił, Polska jedną trzecią konsumowanego gazu wydobywa w kraju, wybudowane zostały połączenia gazowe m.in. z Niemcami, Słowacją i Czechami; w przyszłym roku do użytku ma zostać oddany terminal LNG w Świnoujściu.
"To raczej my jesteśmy, nie tak dużym jak Ukraina, ale też państwem tranzytowym dla rosyjskiego gazu. (...) Polska jest stosunkowo bardziej bezpieczna energetycznie, także jeśli chodzi o gaz, niż niektórzy nasi sąsiedzi" - powiedział szef MSZ.
Sikorski pytany był także o to, czemu ma służyć rosyjski konwój znajdujący przy granicy z Ukrainą. Rosja wysłała na Ukrainę 280 ciężarówek z pomocą humanitarną. 
"O tym czemu ma służyć, wiedzą tylko władze rosyjskie. Wiem, że pomoc humanitarna musi być dostarczana zgodnie z generalnie obowiązującymi zasadami i dlatego proszę kierować pytania do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który bardzo jasno powiedział, że taka pomoc może być dostarczana wyłącznie za zgodą państwa, na którego terytorium ma być dystrybuowana" - podkreślił Sikorski.
Ukraiński parlament uchwalił w czwartek sankcje wobec Rosji w związku z popieraniem i finansowaniem przez nią terroryzmu na Ukrainie
Zgodnie z ustawą możliwe będzie wprowadzenie ponad 25 rodzajów sankcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu gazu.
Ustawa zezwala na przekazywanie gazociągów i podziemnych magazynów gazu w dzierżawę joint-ventures z udziałem firm z UE lub USA. Zastrzeżono jednocześnie, że udziały strony ukraińskiej w tych spółkach nie mogą być mniejsze niż 51 proc., a dzierżawione obiekty pozostaną własnością Ukrainy. Ukraiński rząd planuje utworzenie dwóch joint-ventures z udziałem kapitału zagranicznego, które zajmowałyby się eksploatacją gazociągów i magazynów gazu. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska bardziej bezpieczna energetycznie
Komentarze (2)
jazmig jazmig
15 sierpnia 2014, 08:40
Rosyjski konwój ma służyc temu, żeby zachodni dziennikarze, którzy mu towarzyszą, zobaczyli co wojska ukraińskie zrobiły z Ługańskiem i innymi miastami oraz wsiami na wschodzie. Polskie mendia ukrywają prawdę, ale zachód już nie będzie mógł tak łatwo urywać to, co się tam dzieje.
MR
Maciej Roszkowski
14 sierpnia 2014, 21:46
Panie MInistrze i inni Panowie Ministrowie - gazoport i gaz łupkowy! Bezpieczeństwo nie zalezy od Waszego gadania tylko od ilości sprowadzanego gazu poza umowami z Rosją.