"Polsko-francuskie konsultacje przełożone, nie odwołane"

(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / psd

Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe zostały przełożone (nie odwołane) na inny termin; będą poprzedzone konsultacjami ministrów spraw zagranicznych w najbliższych dniach - poinformował szef MSZ Witold Waszczykowski w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP.

W piątek Pałac Elizejski podał, że Prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbusa. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji.

"Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe zostały przełożone (nie odwołane) na inny termin. Będą poprzedzone konsultacjami ministrów spraw zagranicznych w najbliższych dniach" - napisał Waszczykowski w oświadczeniu.

Podkreślił, że w trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. "Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem było zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego" - zaznaczył szef MSZ.

DEON.PL POLECA

"Poszliśmy na liczne istotne ustępstwa, jednakże dalsza elastyczność Polski w tej sprawie była ograniczona. Ostateczna oferta Airbus Helicopters nie spełniła naszych oczekiwań. Ze względu na utrzymujące się rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron osiągnięcie kompromisu okazało się niemożliwe" - podkreślił Witold Waszczykowski.

"Jesteśmy przekonani, że zakończenie procedury zakupu śmigłowców bez podpisania kontraktu nie wpłynie na całokształt współpracy z Francją. Nasze relacje dwustronne mają strategiczny charakter i opierają się na szerokim spektrum wspólnych priorytetów i projektów" - napisał w oświadczeniu Waszczykowski.

Wizyta Hollande'a była planowana na czwartek, 13 października, w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych. Miał mu towarzyszyć minister spraw zagranicznych Jean-Mark Ayrault. Pałac Elizejski podał, że Hollande polecił szefowi dyplomacji, by "szybko udać się do Warszawy".

Caracal, produkcji Airbus Helicopters, został wybrany do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska w kwietniu ub. roku. Wartość zamówienia miała wynosić 13,5 mld zł. Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września ub. roku. Jej zawarcie było warunkiem podpisania kontraktu o dostawie 50 wiropłatów.

We wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. Caracali. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". "Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - wskazano.

W piątkowym oświadczeniu MON napisało m.in., że "rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu". Według resortu obrony "mimo wielu ofert ze strony Polski przedstawianych przez Ministra Rozwoju, strona francuska w ciągu dziewięciomiesięcznych negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu". W tej sytuacji - napisano - minister rozwoju "uznał dalsze negocjacje za bezzasadne".

Decyzja o wyborze śmigłowca Caracal wzbudziła sprzeciw PiS i związków zawodowych działające w zakładach, których oferty zostały odrzucone - PZL Mielec, należących do amerykańskiej korporacji Sikorsky z maszyną Black Hawk, i PZL Świdnik - będących własnością Leonardo Helicopters proponujących maszynę AW149.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Polsko-francuskie konsultacje przełożone, nie odwołane"
Komentarze (2)
MR
Maciej Roszkowski
8 października 2016, 18:41
Nie mam wiele entuzjazmu dla wyposażania Polskii w nojnowocześniejszą i najdroższą broń. Potrzeba nam rozeznania operacyjnego, w niektórch środowiskach, i sił szybkiego  (24 h.) reagowania. Rosja ma  100x więcej helikopteróqw i rakiet, tyle, że  dziś atakuje nie frontalnie ogromną przewagą techniczna. Wywołuje lokalne awantury, wykorzystuje swoich agentów, mniejszość rosyjską i agentów wpływu, po czym wprowadza "zielone ludziki". Ten sprzęt raczej ma być wkładem w potencjał NATO. Ale nie za wszelkią cenę. Francuzi sprzedali ostatnio kilku krajom te śmigłowce za 20 - 30-% taniej. Ich kontahenci potrafili się lepiej targować. Z informacji medialnych wynika lekceważenie ze strony francuskiej, która na dodatek jeszcze przed zawieszeniem (nie zerwaniem!) rozmów uprzedziła, że możliwe są "pewne opóźnienia". Coś jak z Pendoliono. Zaczynam lepiej rozumieć dążenia narodowo wyzwoleńcze ludów kolonialnych. 
8 października 2016, 11:28
Putin zaciera ręce. Polska jest bez nowoczesnych śmigłowców wielozadaniowych, a jeszcze, jako wisienka na torcie, rząd w Warszawie się skutecznie skłócił z Francją, która w NATO, obok USA i Wielkiej Brytanii dysponuje największą siłą wojskową. Na czym polega fenomen Putina, że wszystko mu się tak gładko udaje. Oczywiście, Polska ma prawo wycofać się z negocjacji, ale dlaczego zrobiono to w nagłupszy możliwy sposób, to już trzeba się Kaczyńskiego i Dudy zapytać.  A jeszcze niedawno Francja wycofała się ze sprzedaży Minstrali Rosji po aneksji Krymu, w dużej mierze wskutek presji ze strony państwo w Europie Wschodniej, zwłaszcza Polski.