Prezydent formalnie zwołał Sejm na 8 listopada
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek postanowienie o zwołaniu pierwszego posiedzenia Sejmu na 8 listopada, na godz. 11, a Senatu tego samego dnia, na godz. 17.
Informację o decyzji prezydenta zamieszczono na stronie internetowej głowy państwa.
8 listopada rozpocznie się VII kadencja Sejmu i VIII Senatu. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowi parlamentarzyści złożą ślubowanie. Izby wybiorą też swoich marszałków i wicemarszałków. Premier Donald Tusk poda formalnie swój rząd do dymisji.
Pierwsze posiedzenie Senatu otworzy prezydent, który - zgodnie z regulaminem Izby - powoła na przewodniczącego posiedzenia najstarszego wiekiem senatora.
Prezydent już zapowiedział, że będzie to senator Kazimierz Kutz. Także pierwsze posiedzenie Sejmu otworzy marszałek senior. Komorowski poinformował, że do 8 listopada ogłosi, kto nim będzie.
W ramach inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Komorowski wygłosi przemówienie, w którym ma powiedzieć m.in. o najważniejszych zadaniach dla rządu.
W Sejmie VII kadencji wśród 460 posłów zasiądzie 207 przedstawicieli PO, 157 - PiS, 40 - Ruchu Palikota, 28 - PSL, 27 - SLD oraz jeden reprezentant Mniejszości Niemieckiej. Dotychczasowi koalicjanci PO i PSL mają więc w obecnym Sejmie łącznie 235 mandatów. Jest to zaledwie o 4 mandaty więcej niż wynosi sejmowa większość.
W Senacie zasiądzie 63 przedstawicieli PO, 31 reprezentantów PiS i dwóch PSL, a także trzech senatorów niezależnych oraz jeden reprezentant inicjatywy prezydentów miast "Obywatele do Senatu".
Na pierwszych posiedzeniach Sejm i Senat wybiorą też swoich marszałków. Kandydatem Platformy na stanowisko marszałka Sejmu ma być dotychczasowa minister zdrowia Ewa Kopacz.
Skomentuj artykuł