Prezydent na koncercie ekumenicznym
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mh
Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką wziął udział w koncercie ekumenicznym "Psalmy Wolności", zorganizowanym w piątek w Warszawie z okazji obchodów 25-lecia wolności. Występu zespołu gospelowego TGD wysłuchali przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich.
TGD (Trzecia Godzina Dnia) to jedna z najbardziej znanych w Polsce i najdłużej działających grup wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem, a zarazem wspólnota, tworzona przez ludzi z różnych zakątków kraju, reprezentujących różne wyznania.
"Wysławiajcie Pana", "Wielki jest nasz Pan", "Błogosław duszo moja Pana", "Mój ląd", "Przyjdź jak deszcz", "Tylko On", "Nadzieja", "Czekam chwili", "Jahwe", "Nadejdzie dzień", "Ukojenie", "Zmiłuj się Panie" - te utwory, z których większość oparta jest tekstowo na Księdze Psalmów, znalazły się w programie koncertu w Kościele Wszystkich Świętych.
- "Na samym początku przemian w Polsce zapytano Jacka Kuronia, jak będzie, czy będzie lepiej. Odpowiedział, że nie wie, czy będzie lepiej, ale na pewno będzie weselej" - przypomniał tuż przed występem muzyków Bronisław Komorowski.
- "Dzisiaj, po tych 25 latach, możemy powiedzieć, że na pewno jest o wiele lepiej, a jest wielkie zadanie, aby było weselej - to znaczy abyśmy potrafili pokazywać naszą radość, okazywać naszą wdzięczność, okazywać to, że cieszymy się naszymi wspólnymi osiągnięciami właśnie poprzez okazywanie radości, świętowanie" - mówił prezydent. "Serdecznie dziękuję za radosne świętowanie, za postawę wdzięczności wyrażającą się także w okazywaniu życzliwości i radości" - podkreślił.
Na koncercie obecny był również kard. Kazimierz Nycz, który nazwał to wydarzenie "doskonałym wprowadzeniem w dni radosnego świętowania" 25. rocznicy odzyskania wolności. Rocznicę tę "będziemy obchodzić zarówno na płaszczyźnie dziękowania Panu Bogu, a więc na płaszczyźnie religijnej, jak i płaszczyźnie państwowej" - mówił metropolita warszawski.
Organizatorami koncertu "Psalmy Wolności", podczas którego słuchacze śpiewali i klaskali razem z gospelowym zespołem, były Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz parafia Wszystkich Świętych, a współorganizatorem Polska Rada Ekumeniczna.
Historia muzycznej formacji TGD sięga 1982 roku, kiedy w wyniku połączenia kilku kościelnych grup wokalnych powstał niemal stuosobowy ogólnopolski chór młodzieżowy. Założycielem i pierwszym dyrygentem był Janusz Sierla. Na przestrzeni lat zmieniały się skład i formuła zespołu. Przez chór przewinęło się prawie pół tysiąca osób. Zespół zyskał liczne grono słuchaczy i naśladowców. Z repertuaru TGD korzysta wiele grup muzycznych, a "tegiedowe" psalmy śpiewane są na spotkaniach wspólnot chrześcijańskich w całym kraju.
Obecnie grupę tworzą: chór, zespół instrumentalny oraz grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta Piotra Nazaruka.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł